Pokus o prvovýstup na pákistánskou osmitisícovku se nezdařil

Pokus o prvovýstup na pákistánskou osmitisícovku se nezdařil

Máte pravdu, v souvislosti s Márou Holečkem je brzo dělat závěry, ten svůj pákistánský boj teprve začíná. Řeč je o triu Yannick Graziani, Ferran Latorre a Hélias Millerioux, kteří se na Nanga Parbat (8125 m) neúspěšně pokoušeli o cestu, na které neuspěl Reinhold Messner, či Simone Moro.

Trojice se pokoušela o novou cestu ze severu, tedy z diamirské strany. Svůj pokus zahájili 7. července ráno výstupem do C1. Postupně strávili noci ve výškách 5800, 6700 a 7400 metrů. Právě poslední zmíněná výška je místem, kde se láme chleba. Tyčí se zde totiž vrcholová pyramida, jejíž průstup je klíčem k celé cestě.

Výstup musel být ukončen ve výšce 7800 metrů, a to kvůli silnému větru. Byl to na této cestě nejnadějnější pokus, když Reinhold Messner, Hubert Messner, Hanspete Eisendle a Wolfgang Tomaseth dosáhli v roce 2000 výšky 7500 metrů, kde museli svůj pokus ukončit kvůli špatným sněhovým podmínkám.

Yannick, Ferran a Hélias však ještě kufry nebalí. O vrchol Nanga Parbat se budou pokoušet normálkou, tedy Kinshoferovou cestou. Španěl Ferran Latorre na Nanga Parbat usiluje o svoji třináctou osmitisícovku (všechny výstupy uskutečnil bez umělého kyslíku). Ke zkompletování Koruny Himálaje mu pak chybí ještě Mount Everest.

S využitím explorersweb.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: