Podzimní část lezecké sezóny na osmitisícovkách

Podzimní část lezecké sezóny na osmitisícovkách

Nedávno jsme vám přinesli zprávu o tom, že Ueli Steck opět vyrazil do Himalájí a zahájil asi jedinou podzimní expedici na Annapurnu. Nápad vyjet do Himálají na podzim měly i jiné expedice, jejichž cílem je nebo bylo stanout na osmitisícovce.

Již tradičně se v podzimním období pokouší mnoho expedic o vrcholy osmitisícovek. Není jich tolik, jako na jaře, ale už dávno není výjimkou, že se do nejvyšších míst na světě zapíchnou národní vlaječky také na podzim.

Manaslu (8163 m)

Loňský rok nebyl na Manaslu z pohledu horolezců moc vydařeným. V mohutné lavině mezi C2 a C3 tehdy přišlo o život mnoho horolezců. Číslo bylo dokonce dvojciferné a jednalo se tak o jednu z největších himalájských tragédií. Letos je sezóna mnohem klidnější.

V poslední třetině září se počasí na tomto vrcholu výrazně zlepšilo a vzniklo okno pro útoky na vrchol. Toho využilo mnoho horolezců. Zdroje dokonce udávají číslo 60. Většina z nich byla úspěšná. Mezi jinými to byl čínský (členem byl Turek Tunc Findik, Manaslu byla jeho 10. vylezenou osmitisícovkou), rakouský nebo ruský tým.

Shishapangma (8027 m)

Britové Rich Emerson a Dave Etherington se museli ze svého vrcholového pokusu vrátit 450 metrů pod vrcholem. V následujících dnech se o Shishapangmu úspěšně pokoušela Maďarka Lestak Erzsebetová.

Cho Oyu (8201 m)

Američan Adrian Ballinger, Rus Sergej Baranov, Sherpa Passang Bhote a Sherpa Namygal dosáhli vrcholu 25. září ve 12:40 místního času. Jednalo se tak o první výstup na Cho Oyu v letošní podzimní části sezóny. Adrianovi a Sergejovi se rovněž povedl sestup v podobě sjezdu na lyžích, a to až do C2, kam dorazili kolem půlnoci.

Tyto zprávy nejsou samozřejmě konečnou bilancí podzimních pokusů o osmitisícovky, ale „pouze“ tou průběžnou. Horolezci se pokoušejí i o další osmitisícovky (Annapurna, Makalu, Lhotse, Mount Everest). Možná bude šťastlivců mnohem víc Usmívající se.

S využitím lideahory.cz, explorersweb.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: