HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Podpořte vznik unikátního celovečerního dokumentu o Radkovi Jarošovi Cesta vzhůru

Podpořte vznik unikátního celovečerního dokumentu o Radkovi Jarošovi Cesta vzhůru

Spolu s Radkem Jarošem se z úspěšné expedice K2 vrátil i filmový štáb, který ho už dva roky sleduje a pořizuje unikátní materiál pro celovečerní dokumentární film Cesta vzhůru. O čem pojednává nový dokument a na co se můžete těšit v kinech na jaře 2015?

Radek Jaroš letos v létě vystoupil na K2 a jako první Čech a patnáctý člověk na světě dosáhl Koruny Himálaje – všech čtrnácti osmitisícových vrcholů světa. To je samo o sobě fenomenální výkon. Úspěšná expedice bude tvořit osu filmového příběhu úspěšného horolezce.

Staň se filmovým šerpou a podpoř vznik filmu!

S ohledem na produkční náročnost a kapacitní možnosti běžných zdrojů financování se producenti rozhodli financovat výrobu filmu ve spolupráci s crowdfundingovým serverem Startovač.cz. Natáčení podstatné části filmu v Pákistánu zvyšuje náklady na výrobu filmu, možnosti financování se však pohybují v částkách obvyklých pro financování filmu vyrobeného v českých podmínkách. Vznik filmu lze podpořit na webu Startovače.

Natáčení dokumentu Cesta vzhůru pod K2Natáčení dokumentu Cesta vzhůru pod K2

Jaká je náplň dokumentu?

Proč vzniká film tematicky odlišný, než jsou dosud produkované horolezecké filmy? Nedokumentujeme jen nebezpečné úseky vedoucí na vrcholy hor. V Radkově životě se skrývá mnohem víc než jen sportovní duch, houževnatost a zarputilost. Není nadnesené, když o Radkovi vyprávíme jako o hrdinovi dneška. Ne proto, že lezl znovu na nejtěžší horu světa, navíc  bez prstů na noze, ne proto, že je jeden z nejlepších himalájských horolezců světa, ale proto, že mnohokrát dal přednost před cestou na vrchol záchraně života cizího člověka. To je skutečná oběť a nezištná pomoc. Z pohledu laika je tohle mnohem podstatnější než samotný vrcholný sportovní výkon. Tento rys dává našemu příběhu přesah mravní a lidský. Ukazuje nám cestu, která nemusí vést po hřebenech osmitisícovek a přesto bude mít hluboký smysl.

Podstatnou součástí filmu je hledání motivace k těžko pochopitelnému lidskému chování. Snažíme se odpovědět i laikům důležitou otázku proč to všechno Radek dělá, jaká síla ho vede do nepohodlí a náročných podmínek.

Zdolávání vrcholů země i života

Velká obliba adrenalinových sportů, cestování do nebezpečných končin nebo alespoň sledování televizních sérií, kde dobrodruh bojuje o život ukazuje, že nám nebezpečí chybí. Není to jen droga zaplavující nás libými pocity. Chceme si dokázat, že si svůj život zasloužíme, že ho dokážeme obhájit i v těžkých podmínkách, kde nás městský komfort „nedrží za ručičku“. Radek Jaroš je jeden z lidí, kteří si tohle uvědomují a je dost citlivý, aby naslouchal vnitřním hlasům, co má dělat. Zbytečně při tom neriskuje. Pokud má Radek pochybnost o bezpečí, raději se i kousek od vrcholu vrátí. Není blázen, který hledá smrt. Je to citlivý člověk, který v náručí smrti hledá život a jeho celé bohatství.

A dokumentární film Cesta vzhůru o tom podá reálné svědectví.

Radek a Tráva na vrcholu K2Radek a Tráva na vrcholu K2

Natáčení v Pákistánu

Filmový štáb se účastnil celé expedice v Karákorámu a natáčel v náročných podmínkách jak pro štáb, tak pro techniku. Kameraman a režisér David Čálek vystoupil s kamerou vrámci vrcholového výstupu s Radkem Jarošem do 1. výškového tábora. Ve vyšších partiích natáčeli samotní horolezci na několik kamer unikátní záběry na základě instrukcí režiséra.

Tvůrci

Režie a kamera: David Čálek

Producenti: Richard Němec, Petr Plewka

Zvuk: Ludvík Bohadlo, Daniel Němec

Produkce: Verbascum, s.r.o.

Film byl podpořen Státním fondem kinematografie

PŘEDPOKLÁDANÁ PREMIÉRA V KINECH: JARO 2015

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: