Podle čeho vybíráte trekové boty? Co umí pohorky Forclaz Trek 500 Matryx?

Podle čeho vybíráte trekové boty? Co umí pohorky Forclaz Trek 500 Matryx?

Na trhu dnes existuje nespočet značek s dlouholetou tradicí a know-how v oblasti trekingu. Za kvalitní vybavení jsou lidé ochotni si připlatit. Týká se to především vybavení, na které se potřebujete spolehnout a ve kterém se chcete cítit pohodlně. Třeba takové trekové boty. Podle čeho je vlastně vybíráte? Je pro vás důležitá značka? Očekáváte od ní určitou kvalitu? Nebo vám záleží čistě na designu, ceně a funkčních vlastnostech?

Decathlon prioritně řeší nejlepší poměr „cena versus výkon”, a to při splnění všech požadavků zajišťujících vaši ochranu a pohodlí. Díky obrovské produkci se firma dostane k nižším cenám za jednotlivé komponenty, a tím pádem může nabídnout dostupnější cenu za finální produkt.

Při výrobě se produktoví manažeři zaměřili na tři kategorie uživatelů trekových bot – začátečníci, pokročilí a experti. V článku vám představíme vývoj boty pro pokročilého uživatele, která byla vytvořena špičkovými výrobci.

SEZNAMTE SE, TREK 500 MATRYX

Tyto nepromokavé boty s vysokým svrškem jsou vhodné do náročného terénu díky velmi dobré fixaci nohy a podrážce Vibram. Výroba takové boty je nesmírně časově náročná. Do procesu jsou zapojeni vývojáři, odborníci na morfologii a produkční společnosti, které mají dlouholeté zkušenosti s výrobou ve špičkové kvalitě.

MADE IN EUROPE

Konkrétně tyto boty byly kompletně vyrobeny v Evropské unii. Zkušenosti s předními značkami na trhu umožnily společnosti Alcide Giacometti vyvinout skvělé know-how ve výrobních technikách a poté v roce 1994 založit společnost REKORD. Rumunská továrna, specializující se na výrobu obuvi na treking, dnes působí na mezinárodní úrovni a s Decathlonem dlouhodobě spolupracuje.

Certifikovanou podrážkou Vibram disponuje řada modelů trekových bot různých značek a francouzská značka Forclaz není výjimkou. Specifická pryžová směs, ze které je podešev vyrobena, se vyznačuje dlouhou životností, odolností proti oděru a přilnavostí na suchém i mokrém povrchu, v bahně i na skalách. Zvláště zkušení trekoví nadšenci vědí, že je to u trekových bot nezbytná investice. Mezipodešev z lehkého PU zajišťuje dobré tlumení došlapu a větší pohodlí. Vývoj ve spolupráci s podologem byl zaměřen na fyziologické potřeby chodidel. Díky tomu byla obuv navržena tak, aby bylo zajištěno maximální pohodlí a optimální bezpečnost.

SPOJENÍ INOVACE A EKOLOGICKÉ VÝROBY

V úvodu byla zmíněna fixace nohy. Stélka a skelet boty (černý díl ve tvaru do „X”) kotník dokáže ještě více zpevnit a zaručuje oporu i na náročných trasách. Tato inovativní konstrukce je navíc vyrobena ze 100% recyklovaného plastu. A v rámci ekologie to není jediný použitý prvek.

Aby byl dopad na životní prostředí ještě nižší, byla při barvení černých vláken hlavního materiálu svršku využita technologie „dope dye“. Vlákna jsou obarvena barevnými granuláty již při výrobě a výrobce se tak vyhne proplachům. Tímto procesem je možné ušetřit až 60 % vody, která by se během výroby standardně spotřebovala.

Místo výroby má rovněž své opodstatnění. Treking je velmi oblíbený právě v Evropě, a z toho důvodu se tu obuv i vyrábí. Je s tím spojena další snaha snížit uhlíkovou stopu produktu. Jednotlivé komponenty nemusí cestovat přes půl světa a výsledné boty ke konečnému zákazníkovi také ne. Tím se také výrazně snižuje množství emisí CO₂.

KAMARÁD DO DEŠTĚ

Velmi dobré nepromokavé vlastnosti tohoto modelu obuvi byly potvrzeny při laboratorních testech. Ty se provádí dvěma způsoby. První test zkouší účinnost membrány. Ta je pod tlakem ponořená do vody a vývojáři zkoumají, jestli se na povrchu neobjevují malé bublinky (podobný princip jako hledání dírky na prasklé duši). Další fáze testu spočívá v tom, že se boty nasadí na mechanické rameno simulující chůzi. Následně se po kotníky ponoří do vody a takto „ujdou“ tisíce kroků. V tomto případě se zjišťuje, jak dlouho boty zůstanou uvnitř opravdu suché, tedy nepromokavé. V hodnocení boty získaly známku 4 z 5, která zaručuje nepromokavost při chůzi v dešti po dobu osmi hodin, tedy zhruba 20 kilometrů. Neznamená to však, že boty po takové vzdálenosti promoknou. V Decathlonu se raději volí o stupeň nižší hodnota, než která v testu vyšla, aby bylo zaručeno pohodlí a odolnost při trekových výpravách.

Decathlon představuje pohorky Trek 500 Matryx.
Boty Forclaz Trek 500 Matryx jsou nepromokavé a obstojí i v náročnějším terénu.

CO DOKÁŽE MATRYX?

Firma Chamatex si nechala patentovat technickou tkaninu MATRYX určenou pro výrobu špičkové a vysoce výkonné sportovní obuvi. Tkaná část obuvi MATRYX se upravuje, čili přizpůsobuje potřebám každého sportu, a dnes se s ní můžete setkat u některých modelů bot od značek Hoka, Puma, Salomon nebo The North Face. Představte si materiál, který dokáže spojit lehkost, prodyšnost, optimální podporu a odolnost proti oděru. Skládá se z vysoce houževnatých syntetických vláken (polyamid nebo polyester) potažených polyuretanem a technických přízí (jako je karbon či monofilní vlákna) distribuovaných v jednom kuse na požadovanou zónu boty. Tato technologie umožňuje snížit počet komponentů přibližně o 50 %. Decathlon navíc do tkaniny využívá recyklované polyesterové příze, takže i tato část boty přispívá k udržitelnosti produktu.

Tak co, vyzkoušíte si je? Podívejte se na jejich dostupnost na webu Decathlonu a vsaďte na ně kartu. Spolupráce našich vývojářů s podology a špičkovými výrobci má co nabídnout a v příštím roce se mimo jiné můžete těšit na novou kolekci trekových bot.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: