Pod Nanga Parbat je nezvykle liduprázno

Pod Nanga Parbat je nezvykle liduprázno

Minulý týden jsme vám přinesli zprávu o tragické události, která se stala pod Nanga Parbat. Informace byly čerstvé a proto docela nepřesné. Bohužel pod hlavičkou ukrajinské expedice byli také dva Slováci. Další informace o obětech teroristického útoku a jak to vypadá na pákistánských osmitisícovkách se dozvíte v článku.

Udává se, že více než 50 horolezců bylo kvůli dobrému počasí ve výškových táborech a jen díky této skutečnosti si podlý útok teroristů nevyžádal ještě více obětí. Všichni horolezci, kteří byli pod Diamirskou stěnou Nanga Parbat se v doprovodu armády vrátili zpět do civilizace. Pod Rupálskou stěnou zůstal tým rumunských horolezců, který postavil tábor tři (6600 m) a čeká na povolení od pákistánské vlády k dalšímu postupu. Podle svých slov by se rádi pokusili o vrchol.

A jak to vypadá mimo Nanga Parbat?

Na ostatních osmitisícovkách je situace mnohem klidnější. Například německá expedice na Broad Peaku dosáhla v době útoku výškového táboru tři. Poté se vrátili do základního tábora, ale ve výstupu pokračují.

Poláci jsou zase v základním táboře pro Gasherbrumy. Jejich vedoucím je Artur Hajzer, který jako první vylezl s Jerzym Kukuczkou v zimě na Annapurnu I (8091 m), proto není divu, že zkoumá celou situaci vzhledem k zimní sezóně, kterou mají Poláci v oblibě.

Pákistánská armáda v důsledku útoku posílila ostrahu v oblasti Concordia, což je „soutok“ ledovců Godwin-Austen, Vigne, Abruzzi a Baltoro. Tedy stěžejní místo pro přístup do základních táborů Gasherbrumů I, II, III, IV, K2, Broad Peaku.

Pákistánská vláda pro tuto chvíli zakázala jakýkoliv přesun horolezců či trekařů do hor. Proto například Al Hancock a Adrian Hayes, kteří měli v úmyslu pokusit se o vrchol K2, musí čekat v Islamabádu do té doby, než vláda vyhodnotí situaci v horách jako bezpečnou.

Oběti útoku jmenovitě

Slovensko

Anton Dobeš

Peter Šperka

Ukrajina

Igor Svergun (r. n. 1966, vedoucí týmu)

Kashaev Magomedovich Badawi

Konyaev Dmitrij Sergejevič

Čína

Rao Jianfeng

Yang Chunfeng

Honglu Chen (USA / Čína dvojí národnost)

Litva

Ernestas Marksaitis

Nepál

Sona Sherpa

Pákistán

Kuchař, jehož jméno je zatím neznámé

S využitím theadventureblog.blogspot.com, explorersweb.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: