Pod Lipenskou přehradou si to rozdají světová esa extrémního kayakingu

Pod Lipenskou přehradou si to rozdají světová esa extrémního kayakingu

Poslední prázdninový víkend, konkrétně v sobotu 30. srpna, se na Vltavě pod přehradou Lipno I na Čertových proudech, uskuteční již několikátý ročník extrémního kajakářského závodu Devils Extreme Race, který je zároveň otevřeným mistrovstvím Evropy.

Čertovy proudy patří mezi jeden z nejdivočejších úseků řeky v České republice. Vhodná voda zde teče pouze jeden víkend v roce díky vypouštění vody z Lipenské přehrady a extrémní kajakáři si tuto příležitost nikdy nenechají utéct.

Na závodníky čeká kvalifikační sprint, který bude přibližně jeden kilometr dlouhý a pojede se na divoké vodě obtížnosti WW IV – V (dle mezinárodní stupnice divoké vody extrémně těžká divoká voda). Z kvalifikačního sprintu postoupí 16 nejrychlejších do finále, které se pojede na nejtěžší peřeji celého úseku. Délka finálové trati je cca 300 m a celá trať je klasifikována jako WW V. Finále proběhne systémem head to head, tedy dva závodníci, první v cíli jde dál, druhý vypadává a postupně z bojů vzejde vítěz. Systém závodu i trať jsou pro letošní rok úplnou novinkou, v loňských letech. Na vítěze závodu čekají prize money ve výši 2000 €.

Do závodu jsou již nyní přihlášeni ti nejlepší závodníci z celého světa

Vavřinec Hradilek – nejlepší český závodník ve vodním slalomu, stříbrný na olympijských hrách v Londýně, českému publiku asi není nutné tohoto borce dále představovat. Tentokrát usedne nezvykle do plastové lodi a namísto kličkování mezi brankami se bude řítit řekou divokými peřejemi.

Jan Lásko – nejúspěšnější český reprezentant v extrémních závodech. Několikanásobný vítěz Teva Mountain Games v Evropě i v USA, několikanásobný šampion v závodě Sweet Rumble v Norsku.

Sam Sutton – novozélandský trojnásobný mistr světa v extrémním kayakingu a v současné době jedna z nejhlavnějších postav světové divoké vody vůbec. Na svém kontě má i několik prvosjezdů řek po celém světě.

Eric DeGuil – francouzský extrémní i slalomový závodník, dvojnásobný vítěz světového seriálu AWP v letech 2011 a 2012, dvakrát druhé místo na White Water Grand Prix a mnoho dalších úspěchů.

Mike Dawson – další Novozélanďan, olympionik, finalista vodního slalomu z Londýna 2012. Extrémní kajakář, který již několik let obsazuje přední pozice v extrémních kajakářských závodech.

V případě zájmu určitě navštivte www.devilsextremerace.com, případně facebookový profil závodu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: