Po stopách rozhleden v Jizerských horách

Po stopách rozhleden v Jizerských horách

Rozhledny vždy byly, jsou a budou kořením každého výletu. Pokud má být túra zakončena pohledem do okolí, už v půli cesty to ve mně budí zvědavost a snažím se odhadovat, co asi uvidím. Co teprve, když těch rozhleden budete mít na trase více!

Následující trasu si samozřejmě můžete navolit podle vlastních představ v závislosti na tom, jestli cestujete s dětmi nebo využíváte kolo apod. Nabízená varianta vás provede po pěti rozhlednách, mezi kterými však vždy není trasa po lesní pěšince, ale využívá také asfaltové a zpevněné cesty, které jsou mezi turisty často neoblíbené.

Náš výlet začneme u informačního centra v Bedřichově (707 m), což je malá obec v Jizerských horách asi deset kilometrů východně od Liberce. Po modré značce se vydáme k první z pěti rozhleden, kterou je více než sto let stará Královka. Cesta to není nějak dlouhá, ale nastoupáte na ní téměř 130 výškových metrů. Pro vaše nohy pěkná zahřívačka. Pokud se vydáte na kole je rozhledna rovněž dosažitelná a to po asfaltové cestě z Bedřichova.

Vrchol: Bedřichov

Výška: 23,5 m

Počet schodů: 102

Vstupné: zdarma

Kolo navíc můžete využít také při cestě k druhé z rozhleden, protože právě ke Slovance je to čtyři kilometry po asfaltce (zelená značka z rozhledny Bedřichov) a to nemusí být pro každého turistu dvakrát záživné. Ti, kteří se podobným cestám vyhýbají jako čert kříži, by měli výlet odstartovat spíše u této rozhledny.

Rozhledna Slovanka, foto: Pavel Satrapa

zdroj: wikipedia.cz, licence Creative Commons

Stejně jako předešlá rozhledna také Slovanka leží na stejnojmenném vrcholu s výškou 820 metrů. Samotná rozhledna měří 14 metrů a jedná se o nejstarší železnou rozhlednu v Čechách s rokem výstavby 1887.

Vrchol: Slovanka (dříve Seibtův vrch)

Výška: 14 m

Počet schodů: 56

Vstupné: 20 Kč formou pohlednice s razítkem

Také třetí rozhledna je dostupná na kole a to přes Horní Maxov. My se však vydáme po zelené značce, která klesá k rozcestníku Pod Slovankou (cca 10 minut). Odtud asi dva kilometry po červené ne příliš prudkým stoupáním kolem vrcholu Krásný až k 21 metrů vysoké rozhledně Bramberk.

Vrchol: Bramberk

Výška: 21 m

Počet schodů: 96

Vstupné: 10 Kč

Z Bramberku sestoupíte/sjedete po červené až do města Lučany nad Nisou (cca 2,5 km). Pro možnost jiného rozvržení výletu uvádím, že je tady také železniční zastávka. Potom už vás čeká jen mírné kilometrové stoupání k rozhledně Nisanka (stále po červené značce). Z Nisanky máte výhled jak na Bramberk, tak na Královku. Další zajímavý pohled, samozřejmě viditelný i z jiných rozhleden, je například na Sněžku.

Rozhledna Nisanka

Vrchol: bez názvu

Výška: 35 m (včetně anténního nosiče)

Počet schodů: 126

Vstupné: 15 Kč (děti do 6 let zdarma)

Poslední zastávkou bude tři kilometry vzdálená rozhledna Černá Studnice, která je dostupná po červené značce dobře schůdnou lesní pěšinou. Takže kola jsou opět „ve hře“. Dvě třetiny cesty budete sestupovat a až v samém závěru začne stoupání na Černou Studnici (asi 130 výškových metrů).

Vrchol: Černá Studnice

Výška: 26 m (vyhlídková plošina)

Počet schodů: 91

Vstupné: 30 Kč (děti do 10 let zdarma, 10 – 18 let 10 Kč)

Poté vás čeká už jen sestup buď do Smržovky (železniční stanice, 4 km), Zásady (5 km) nebo jiné z přilehlých osad. V nohách máte 18 kilometrů a může se jít na zasloužené pivo!

Z hlediska stoupání a terénu není výše vypsaná trasa téměř vůbec náročná, takže pro děti ideální volba. Celý výlet bych však doporučil spíše cyklistům na horských popřípadě trekových kolech než turistům, protože charakter trasy pro ně nemusí být moc záživný.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: