Po lanovém mostě via ferrata na Piz Trovat

Po lanovém mostě via ferrata na Piz Trovat

Horský region Diavolezza blízko známého střediska Pontresina je velmi populární hlavně v zimě. Avšak i během léta tu lze vykonávat spoustu aktivit – například via ferrata na Piz Trovat.

Výchozím bodem je spodní stanice lanovky Diavolezza. Tady lze zaparkovat vůz anebo se sem dopravit vlakem či autobusem z Pontresiny anebo ze Svatého Mořice.

Lanovka vás vyveze o necelých 900 výškových metrů až do nadmořské výšky 2978 m. Odtud po modře značené cestě půjdete 30 minut lehkým, mírně kleajícím terénem k nástupu na samotnou ferratu. Už tady si uvědomíte, jak je okolí tohoto místa krásné. Pokud se tu rozhlédnete, spatříte vyčnívající vrcholky hor, pod nimiž se plazí bílé masy alpských ledovců a také rozsáhlá a hluboká údolí se znatelnými liniemi železnice a silnice.

Ferrata na Piz Trovat není jen jedna, ale jsou rovnou dvě. Můžete si tady zvolit, kterou cestou se vydáte. Kromě středně těžké cesty označované obtížností C, je tu i alternativní cesta pro zkušené horolezce, která získala hodnocení obtížnosti E. Je tedy vhodná pouze pro opravdu zdatné jedince. Třicetimetrový převislý, vysoce exponovaný úsek není zkrátka pro každého. Obě cesty trvají dvě hodiny.

Vydáte-li se tou lehčí variantou, dočkáte se milého překvapení. V nadmořské výšce 3050 m se před vámi objeví propast nad ledovcem, nad kterou vede visutý nepálský most. Po jeho přejití a překonání dalšího sta výškových metrů, se po skvěle zajištěných úsecích s lany a kramlemi dostanete na vrchol Piz Trovat s prvotřídním výhledem!

Piz Bernina – jediná čtyřtisícovka Východních Alp – dvojice ledovců Pers a Morteratsch, to vše máte před sebou jak na dlani. Pokud vám vyjde počasí, můžete se tu kochat celé hodiny a nevyjdete z úžasu! Dolů vás zpět k horní stanici lanové dráhy Diavolezza svede značená turistická cesta.

Cestou zpět do údolí Engadin navštivte světoznámé městečko Pontresina, které vlastní překrásnou kulisu Berninského masivu.

Grand Tour of SwitzerlandGrand Tour of Switzerland – 1643 km autem nebo na motorce, 5 alpských průsmyků, 22 jezer, 12 míst zapsaných na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Dalších 68 nejaktraktivnějších zastávek na trase speciálně připravených pro outdoorové nadšence najdete na webuwww.MojeSvycarsko.com/GrandTourOutdoor.

Pro další, převážně praktické informace (ubytování, možnost dopravy, speciální akce apod.) navštivte stránku pro milovníky Švýcarska: MojeSvycarsko.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: