Po Holečkovi a Hrubém je tady další prvovýstup v Nepálu

Po Holečkovi a Hrubém je tady další prvovýstup v Nepálu

Úspěchy v podobě prvovýstupů v nepálské části Himálají pokračují. Poté, co se Marku Holečkovi a Zdeňku Hrubému podařil průstup severozápadní stěnou Talungu (7349 m), přišla z Nepálu další dobrá zprava v podobě prvovýstupu na vrchol Kyajo Ri (6186 m).

Opět šlo o malý horolezecký tým, který čítal pouze dvě osoby – Rusa Vladimíra Belousova a Ukrajinku Marii Koptevovou. Svůj výstup na Kyajo Ri vedli extrémně strmou východní stěnou. Zabral jim šest dní (pět dnů na vrchol + 1 den sestup) a byl proveden v alpském stylu. Cesta se skládá z 28 délek, z nichž kritické a zároveň stěžejní byly ty, ve výšce 5100 – 5600 metrů. Linie dostala název „Stealing Beauty“ a byla ohodnocena za 6A podle ruské škály (M6, 90°, zhruba VI UIAA).

Linie výstupu

Podařil se jim tak vůbec první průstup východní stěnou. Před nimi to zkoušely čtyři jiné expedice. Vladimír Belousov o sobě dal dříve vědět prvovýstupem na další nepálskou šestitisícovku Kongde Ri (6187 m) a Maria patří dlouhodobě ke špičce mezi ženskými horolezkyněmi. Mezi její nejhodnotnější výkony patří výstupy na skalní věže Amin Brakk nebo Great Trango Tower.

Vrchol Kyajo Ri se nachází v regionu Khumbu, do kterého spadá také Mount Everest, Lhotse, Cho Oyu či Ama Dablam.

S využitím climbing.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: