Plzeňský okruh, aneb druhý začátek

Plzeňský okruh, aneb druhý začátek

Zprávy o otevření této stezky oběhly turistický svět už koncem října minulého roku. Domnívám se však, že v té době nepadly na úrodnou půdu.

Jen málokomu se chce na podzim a v zimě na túru. Důvody jsou jasné: sychravé počasí, zima, mráz, vítr, krátké dny. S přicházejícím jarem jsou všechny tyto nepříjemnosti vystřídány zelení a jarním sluncem, které i když není silné, tak je pro nás v této době světlem na konci tunelu.

Plzeňský okruh? To je něco jako silniční obchvat?

Díky bohu ne! I když možná i ten by Plzeň potřebovala (Plzeňáci neukamenujte mě). Plzeňský okruh představuje nově otevřenou (konec října 2011) turistickou trasu. Je dlouhý 50 kilometrů a skládá se z pěti dílčích stezek, které turisty provedou kolem krás přírody, ale také techniky a architektury.

Stezka je přínosná nejen pro „mimoplzeňské turisty“, ale i pro místní, kteří si tak můžou připomenout stará známá místa, po kterých se potulovali v dětství, nebo pro ty, kteří si poznávání schovávali na později. Jak už jsem se zmínil, paleta toho, co můžete vidět, je široká. Jsou to například parky, cyklotrasy, památníky, kostely, tržiště, kaple, vodojem, pomníky, sochy, přírodní rezervace atd.

Je stezka značená?

Není. Pro ty, kteří jdou se smetím a při cestě zpátky váhají, z kterého vchodu vyšli, mám dobrou zprávu. K dispozici jsou tištění průvodci (k vyzvednutí v environmentálním  infocentru v Plzni, Prešovská 8), kteří vám na cestě budou dělat „slepeckého psa“. Navíc se v nich dozvíte i mnoho zajímavostí.

50 kilometrů je hodně, to neujdu!

Už jsem uvedl výše, že okruh je tvořen pěti dílčími stezkami, takže si na své přijdou i méně zdatní turisté. Jednotlivé úseky jsou tyto:

1) Doubravka – Košutka (13 km)

2) Košutka – Křimice (9,5 km)

3) Křimice – konečná tramvaje č.4, na Borech (10,5 km)

4) Bory – Koterov (7,5 km)

5) Koterov – Doubravka (9,5 km)

Podrobnější popis tras najdete na těchto stránkách ve spodní části textu.

Tohle všechno už jsem věděl!

Jedná se o zprávu, která není nová. To nepopírám. Myslím si však, že článek má v těchto dnech mnohem větší šanci vás podnítit k procházce kolem Plzně, než tomu bylo na podzim. Tak nazujte tenisky, nabalte svačinu a vzhůru za objevováním města, které se pyšní titulem „Evropské hlavní město kultury 2015“.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: