Peter Hámor se letos pokusí přidat 12. osmitisícovku a prvovýstup na Everest

Peter Hámor se letos pokusí přidat 12. osmitisícovku a prvovýstup na Everest

Vynikající slovenský horolezec Peter Hámor (49), který už, co se slovenského horolezectví týče, přepsal nejednu statistiku, se letos vydal na himalajskou pouť, při které bude pokoušet Shisha Pangmu a poté také Mount Everest.

Nejnižší osmitisícovka jako aklimatizace na tu nejvyšší

Shisha Pangma je s výškou 8013 metrů nejnižší osmičkou. Peter se o ni pokusí „čínskou normálkou“ a tak se dá tušit, že půjde spíše o aklimatizační vrchol vzhledem k Everestu, i když ji ve své „sbírce“ ještě nemá. Po úspěšném pokusu by mu k dokončení Koruny Himaláje chyběla už „jen“ Dhaulágirí (8167 m) a Manaslu (8156 m).

Peter HámorPeter Hámor

Prvovýstup na Everest?

Na osmičky už se moc prvovýstupů a výstupů netradičními cestami nekoná. Může za to především skutečnost, že „lehčí“ cesty už byly prostoupeny a opakování těch těžkých je kolikrát šílenství.

Expedice se přesto pokusí najít v SV stěně Everestu skulinku, kterou by se dal uskutečnit prvovýstup s následným napojením na S a SV hřeben, kterým Peter na Everest vystoupil v roce 1998. Výstup bude veden alpským stylem.

Expedice se úspěšně aklimatizovala na vrcholu Island Peak (6189 m) a momentálně pokračuje do BC Shisha Pangmy (4950 m). Nejpozději 26. dubna chtějí horolezci nabrat směr Everest.

S využitím peterhamor.sk

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: