HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Peter Habeler přijede 19. 1. na Vertikon do Zlína!

Peter Habeler přijede 19. 1. na Vertikon do Zlína!

Zveme všechny příznivce lezení a milovníky hor na přednášku legendárního horolezce Petera Habelera: Hory světa – nejoblíbenější vrcholy P. Habelera, která se uskuteční v pondělí 19. ledna v 19:30 v lezeckém centru Vertikon-Singing rock ve Zlíně.

Vynikajícího rakouského horolezce nesmazatelně proslavily výjimečné výkony v Alpách, Skalistých horách a především v Himálaji. V „dream teamu“ s Reinholdem Messnerem odvážně posouvali nejen hranice a možnosti svoje, ale celého horolezectví.

Jejich bleskurychlé průstupy severní stěny Eigeru, Yerupajá v Peru či první výstup alpským stylem na osmitisícovku (Hiden Peak, 8080 m) byly předehrou k nejslavnějšímu počinu – kdy jako první lidé zdolali Mt. Everest bez umělého kyslíku.

Přijďte si poslechnout vyprávění s promítáním tohoto výjimečného muže, průkopníka alpinismu, kterého i dnes, v jeho 72 letech horolezectví stále baví a naplňuje.

Do Zlína zavítá tento světový horolezec, který jednou provždy zcela změnil styl vysokohorských expedic a stál spolu s R. Messnerem u zrodu současného moderního stylu horolezectví v rámci přednáškové tour, kterou pořádá CK Livingstone. Na pořádání zlínské přednášky se spolupodílí i společnost Petra Horkého Piranha Film.

Základní info

Kdy: 19. 1. 2015 v 19:30

Kde: Lezecké centrum Vertikon-Singing rock Zlín, K Pasekám 7001, 760 01, Zlín

Vstupné: 130,- Kč, vstupenky jsou od 7. 1. 2015 v předprodeji v lezeckém centru Vertikon-Singing Rock

Více info na: www.vertikon-singingrock.cz

Kdo je Peter Habeler?

Ve dvojici s Messnerem nejprve dokázali prostoupit extrémně nebezpečnou severní stěnu Eigeru v rekordním čase pod 10 hodin. Právě rychlost, zkušenost a flexibilita byly největšími přednostmi tohoto „dream teamu“. Ty následně dokázali zužitkovat v Andách a nakonec heslo „rychlost se rovná bezpečnost“ převedli i do praxe výškového lezení v Himaláji.

V roce 1975 vyrazili na osmitisícovku Gasherbrum 1 – Hidden Peak a jako první na ni vystoupili senzačně alpským stylem bez podpory velké expedice, nosičů, výškových táborů a kyslíkových přístrojů.

Těmito výkony odstartovali horolezeckou revoluci a zcela změnili pohled na sportovní hodnotu expedičního lezení, protože takové pojetí výpravy na osmitisícovku bylo experty i mnohými výškovými lezci do té doby považováno za naprosté bláznovství.

Everest bez kyslíku

Svou společnou snahu o posunutí cílů a hranic lidských možností završili o tři toky později jako první na světě famózním zdoláním Mount Everestu bez kyslíku. To vše navzdory mnoha prognózám odborníků, kteří horolezcům při takovém pokusu předpovídali smrt nebo trvalé poškození mozku. Po této senzaci však do té doby nerozlučná dvojice společné lano opustila. Každý se vydal vlastní cestou. Habeler dokázal poté vystoupit ještě na osmitisícové vrcholy Nanga Parbat (1985), Cho Oyu (1986) a Kangchanjungu (1988). Výstupy na K2 a Dhaulagiri musel ukončit z důvodu špatného počasí.

„Do Zlína tak zavítá muž, který jednou provždy zcela změnil styl vysokohorských expedic a stál spolu s R.Messnerem u zrodu současného moderního stylu horolezectví. Považuji za čest i splněný klukovský sen nejen pro mne, ale snad pro všechny zlínské milovníky hor, že jej přivítáme přímo v našem městě, je to vlastně takový opožděný dárek k Vánocům“, říká Miroslav Bodanský z lezeckého centra Vertikon, pořadatel zlínské přednášky.

Peter Habeler je ve svých 72 letech stále aktivním horským vůdcem a sportuje. Do Zlína zavítá tento průkopník alpského stylu a člověk, který se nebál posouvat hranice možného v rámci přednáškové tour, kterou pořádá CK Livingstone. Na pořádání zlínské přednášky se spolupodílí i společnost Petra Horkého PiranhaFilm.

„Cílem je vrchol“

Nejnovější kniha P. Habelera vyšla česky. K názvu P. Habeler říká: „Ano, na rozdíl od turistů, pro které je často cílem sama cesta. Mám však na paměti, že jsme horami v podstatě pouze tolerováni. Člověk musí do přírody vejít. Pro mě je vrchol vždy přítel – i když jsme se často museli otočit. Hory nejsou tělocvičné nářadí.“

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: