Pět důvodů, proč se věnovat speedhikingu

Pět důvodů, proč se věnovat speedhikingu

Už jste o něm někdy slyšeli, ale nenašli jste ten pravý důvod s ním začít? Na následujících řádcích se dočtete pět bodů, které by mohly vaši nerozhodnost pro zrychlený pohyb v přírodě ukončit. Pojďme se společně podívat na aktivitu, která pomůže k pevnějšímu zdraví, shození pár přebytečných kil a lepšímu sebevědomí!

1. Zdravý životní styl

Ve zdravém těle zdravý duch. Nemusíte být ultramaratonci nebo špičkoví horolezci, abyste byli považováni za zdravé. Speedhiking posiluje kardiovaskulární systém a zároveň nepřetěžuje tělo. Navíc s ním může začít kdokoliv – silnější postavy i hubeňouři! Každý ze své výchozí pozice může zrychlit. Mám před sebou prudší stoupání na své oblíbené trase? Zkusím ho vyjít bez zastávky nebo o trochu rychleji než včera. Hned za ním zase můžu zvolnit nebo vydechnout. Srdce dostane potřebný impuls bít rychleji a tělo spálit trochu více kalorií z tukového zásobníku.

2. Pořád je to jen chůze

Nenuťte se do běhu, pokud s ním nemáte žádnou zkušenost. Do kopce to běží jen trénovaným jedincům a z kopce se vyhnete možnému pádu a zranění. Rychlou chůzí vzhůru posílíte svalové partie kolem kolenou a v hýždích. Při chůzi z kopce si procvičíte došlapovou techniku, jistotu kroku a posílíte přední stehenní svalstvo. Chůzí šetříte své klouby a až dostatečně posílíte, můžete zkusit popoběhnout.

3. Dávej si výzvy!

Splnění i té nejjednodušší výzvy přináší dobrý pocit. Tělo do krevního oběhu vyplaví adrenalin a hormony štěstí endorfiny. Co na tom, že na konci stoupání funíte jako parní lokomotiva a obličej má barvu, jako byste právě snědli chilli papričku. Právě jste splnili svou osobní výzvu a obstáli sami před sebou. Že to nešlo rychleji nebo na jeden zátah? Už stanovení a pokus o splnění výzvy je úspěch. Možná jste jen správně neodhadli své možnosti. Zítra to zkuste znovu, ten kopec tady jistě počká.

4. Žádné permanentky a speciální vybavení

Pár trekingových holí, menší batůžek a nějaké boty má doma každý, takže není potřeba otálet a stačí vyrazit, ale kam? Nejsme velehorská země, ale na každém kousku naší republiky se dá najít nějaký kopec, na který se dá vyšlápnout. Provětrejte plíce na čerstvém vzduchu a umělé osvětlení vyměňte za dávku slunečních paprsků. Věděli jste, že na slunečním svitu stačí strávit 15 – 30 minut denně, aby se v těle uvolnilo dostatek vitamínu D ke správnému fungování těla? Navíc pobyt venku je zdarma.

Rychlou chůzí vzhůru posílíte svalové partie kolem kolenou a v hýždích.
Rychlou chůzí vzhůru posílíte svalové partie kolem kolenou a v hýždích.

5. Stihni více věcí v jednom dni

Vstát s rozbřeskem a ještě k tomu o víkendu může být obtížné, ale proč si den neprodloužit o nádherný východ slunce na oblíbeném kopci. Pokud by taková motivace nebyla dostatečně silná, pak je tady druhá fáze. Po rychlém výšlapu přichází osvěžující sprcha, druhá snídaně, pocit uspokojení z fyzické námahy a spoustu času na rodinu, kamarády nebo kulturu. Podobně se dá využít i pracovní den, kdy takový startér dokáže ulehčit strasti pracovního dne mezi čtyřmi stěnami kanceláře.

Nakopl tě článek, ale něco ti chybí ve výbavě? Co třeba některé z těchto věcí vhodných na speedhiking?

INOV-8 ROCLITE G 345 GTX

INOV-8 ROCLITE G 345 GTX
Crossover mezi běžeckou a turistickou botou

Využívá všech předností běžeckých bot, jako je nízká hmotnost, pohodlné tlumení a spolehlivý grip, a přenáší je do turistického prostředí. Na ryze běžeckém základu naleznete pevný membránový svršek ve stylu vysokých turistických bot. Výsledek předčí všechna očekávání. Na nohou budete mít úžasně pohodlnou, lehkou a hravou botu se spolehlivým gripem, která poskytuje takovou míru zpevnění a fixace kotníku, jakou nenabízí žádný běžecký model.

Cena: 4 590 Kč

INOV-8 ADVENTURE LITE 15

INOV-8 ADVENTURE LITE 15
Spolehlivý batoh s konstrukcí vesty

Lákají tě celodenní dobrodružství v horách? Taková akce může být pořádně náročná na vybavení, které je nutné mít s sebou. Dostatek jídla a pití. Rezervní oblečení. Lékárnička… Seznam je mnohem delší, než když vyrážíš na krátký trénink, a není nic horšího, než běžet s batohem, který poskakuje, dře a kazí celkový dojem z pohybu v přírodě. ADVENTURE LITE 15 je novým přírůstkem do rodiny našich batohů a má za úkol tě spolehlivě doprovázet, kamkoliv si jenom vymyslíš. Hlavní zádová kapsa má objem 15 litrů, dá se snadno stáhnout a díky konstrukci vesty se batoh na zádech ani nehne.

Cena: 2 490 Kč

INOV-8 STORMSHELL
INOV-8 STORMSHELL

INOV-8 STORMSHELL
Lehká, špičkově sbalitelná a spolehlivě nepromokavá

Bunda do každého počasí. S parametry 20 000/20 000 a 2,5l membránou Pertex Shield je INOV-8 STORMSHELL skvělým společníkem pro celoroční trailová dobrodružství. Hmotnost 165 gramů a sbalitelnost do vlastní kapsy ti umožní mít tenhle nepostradatelný kousek výstroje neustále s sebou.

Cena: 5 200 Kč

Další vybavení najdeš na inov-8.vavrys.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: