Pět beskydských vrcholů

Pět beskydských vrcholů

Pokud plánujete výlet na sever Moravy, určitě byste se měli podívat do pohoří Beskydy, ve kterých se nachází několik krásných turistických cílů. Pojďme se podívat na pět z nich.

Smrk

Jedná se o krásnou, rozlehlou, stolovou horu, která se tyčí do výšky 1276 metrů. To z ní dělá druhý nejvyšší vrchol Beskydského pohoří. Společně s Lysou horou se tyčí nad centrem místní turistiky, které představuje malebná vesnička Ostravice. Tyto dvě hory se na údolí, kterým protéká řeka Ostravice, dívají jako dva zelení strážci.

V porovnání s Lysou horou je Smrk mnohem klidnější a přírodně zachovalejší hora. O tom svědčí i každoroční výskyt medvědů, kteří přicházejí ze Slovenska. Částečně za to může absence vrcholové chaty nebo hájenky, která bývá pro některé turisty klíčová v rozhodování, kam půjdou na túru.

Výstupových tras je tady mnoho.  Nejoblíbenější cesta výstupu je po červené turistické značce z výše zmíněné Ostravice. Trasa je dlouhá osm kilometrů a zavede vás na krásné palouky, ze kterých jsou úžasné výhledy do okolí. Poslední kilometr představuje vrcholový hřeben s minimálním stoupáním, cesta je zde lemována borůvčím. V této závěrečné části výstupu si můžete prohlédnout mohylu Jana Palacha a Johna Lennona.

Pokud tedy hledáte klid a krásné rozhledy do okolí, je pro vás Smrk ideální volbou.

Lysá hora

O tomto vrcholu už byla řeč. Pokud jej neznáte, tak asi nejzajímavějším údajem je výška 1323 metrů, která z ní dělá královnu Beskyd. Hora má tvar zeleného masívu s výrazně vystouplou vrcholovou částí.

Bezesporu se jedná o jedno z nejrušnějších míst v Beskydech. Červená stezka je nejoblíbenější a nejfrekventovanější cestou vedoucí k vrcholu, začíná v Ostravici. Pokud vyhledáváte méně lidí, doporučuji jako výchozí bod osadu Malenovice. Odtud je možno jít po modré turistické značce, která vás po osmi kilometrech zavede až na vrchol. Cestou si můžete prohlédnout kamennou mohylu Ivančenu. Tento kamenný monument slouží jako vzpomínka na skauty popravené ve druhé světové válce. Zajímavostí je, že mohyla se neustále rozrůstá přidáváním kamenů z různých koutů světa. Jedním z nejvzácnějších příspěvků, je měsíční kámen, který tady umístil kosmonaut Neil Armstrong.

Dominantou Lysé je vrcholový vysílač sahající až do výšky 78 metrů. Dalšími stavbami je stanice horské služby. V současné době je ve výstavbě chata Slezský dům. Stavební práce by měly být ukončeny v roce 2013.

Když budete mít štěstí je z vrcholu možné vidět i naši nejvyšší horu Sněžku, Nízké Tatry, Jeseníky, Králický Sněžník.

Takže jestli se po výstupu rádi odměníte pivem a pocitem, že jste nejvýše, pak vyražte  na Lysou.

Kněhyně

Tato hora je svým vzhledem a výškou (1276 m) podobná Smrku. Jedná se o mohutný vrchol, na kterém je každoročně zaznamenán výskyt medvědů. Hora spadá do nejrozsáhlejší beskydské Národní přírodní rezervace Kněhyně – Čertův mlýn.

Výstupových možností je opět více, ale já bych vám doporučoval jít po červené trase od chaty Čeladenky. Cestou projdete mezi vrcholy Malá a Velká Stolová (1046 m). Druhá jmenovaná je nejvyšším vrcholem v Beskydech, na který nevede turistická značka. Nedaleko vrcholu je pomník partyzánce Růžence Valentové a mnoho jeskyní, které jsou však veřejnosti nepřístupné.

Přímo z vrcholu se nenaskýtá mnoho výhledů z důvodu husté vegetace, ale je tady velký palouk, na kterém můžete příjemně relaxovat. Dominantou vrcholu je novogotický kříž s postavou ukřižovaného Ježíše Krista.

V současné době je výstup až na samotný vrchol zakázán z důvodu ochrany místní fauny a flóry.

Pustevny

Jsou podobně jako Lysá hora dalším rušným místem v Beskydech. Tentokrát se o to nezasadila výška, která je „jen“ 1018 m., ale lanovka a asfaltová cesta, která vede až na vrchol. Místo je proto snadno dostupné pro širokou veřejnost. Pustevny samotné nejsou vrcholem, jedná se spíše o začátek hřebenu, který je zakončen kapličkou ve výšce 1129 metrů, toto nejvyšší místo se jmenuje Radhošť.

Trasa z Pusteven na Radhošť je dlouhá čtyři kilometry. Značí ji modrá značka, která vás provede kolem rozhledny Cyrilka a více než tři metry vysoké sochy pohanského boha Radegasta.

Ale nenechte se od Pusteven odradit předešlými řádky o množství lidí. Na Pustevny se dá dostat mnoha jinými způsoby, než jen pomocí techniky. Vedou zde cyklotrasy a v zimě se tady můžete vyřádit na běžkách. Běžkování není jediný zimní sport na tomto hřebenu. V zimě jsou v provozu také sjezdovky a snowpark.

Pustevny jsou ideálním místem pro rodinu, nebo méně zdatné turisty. Když se podíváte hlouběji do mapy, zjistíte, že Kněhyně a Pustevny se dají spojit v jeden výlet.

Skalka

Tento vrchol je nejmenší ze všech pěti jmenovaných. S výškou 964 metrů neohromí lovce výškových metrů, ale věřte mi, že pokud se na Skalku vydáte po modré z železniční zastávky Kunčice pod Ondřejníkem, čeká vás pěkný stoupák. Převýšení je 500 metrů na pouhých 2,5 kilometrech a to už je solidní krpál.

Poloha hory je také trochu odlišná od výše zmíněných. Leží mimo hlavní masív Beskyd, takže je zde méně lidí. Túra však nemusí v žádném případě končit vrcholovým bodem. Ze Skalky se táhne čtyři kilometry dlouhý hřeben (označený modrou značkou) s klesající tendencí až k horské chatě Solárka, kde se můžete občerstvit a kochat se výhledem na přilehlé vesničky.

Pokud se chcete pořádně zapotit, vyběhněte si na Skalku, třeba i dvakrát.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: