Pěší výstup z Frenštátu na Velký Javorník

Pěší výstup z Frenštátu na Velký Javorník

Nejvyšší bod Veřovických vrchů Velký Javorník je oblíbeným cílem především návštěvníků Frenštátu pod Radhoštěm. My sem vystoupáme z hezkého údolí Jičínky – po zdolání převýšení 540 m nám přijde vhod občerstvení v pohostinné turistické chatě.

Veřovice, žel. st. – Padolí 2,5 km – rozc. na hřebeni Veřovických vrchů 3,5 km – Malý Javorník, rozc. 5 km – Velký Javorník 6,5 km – Frenštát p. R. 12,5 km

První zmínka o vsi Veřovice* na horním toku Jičínky pochází z r. 1290. Novorenesanční kostel byl postaven r. 1856, plastika vlčí hlavy u vchodu připomíná pověst o vlku, který unesl dítě, zatímco matka nesla oběd muži stavějícímu kostel. Pomník padlým ve válce byl pořízen na náklady obce po r. 1945.

(Stravování, občerstvení: hostinec Dolní dvůr PO–ČT 12–23, PÁ, SO 12–01, NE 12–22 h, občerstvení U Marijánků, hostinec Fojtství PO, SO 11–22, ST–PÁ 12–22, NE 10–21 h, restaurace U sudu ÚT–SO 10–22, NE 10–21 h, občerstvení na nádraží PO–PÁ 4.30–19, SO 6–19, Ne 7.30–19 h.)

Od žel. zast. ve Veřovicích jdeme po žluté turistické značce – nejprve po pěšině podél trati (do obce bychom došli beze značky po silnici), vlevo pod viadukt a dále vpravo k silnici – po ní pokračujeme vlevo do osady Padolí (vlevo v sezóně občerstvení). Silnička mírně stoupá údolím Jičínky* k malému koupališti. Pár kroků za ním je rozcestí – vlevo strmě stoupá modrá značka na Velký Javorník, my zvolíme trochu mírnější variantu. Stále sledujeme žlutou značku, která opustí pohodlnou komunikaci a stoupá lesem vzhůru do sedla a rozcestí na hřebeni Veřovických vrchů.

Na rozcestí narazíme na červenou značku. Nedaleko odtud je odbočka k prameni Jičínky. Dáme se vlevo, v zatáčce opouštíme širší cestu a jdeme přímo hustým lesem. Příjemná pěšina nás vyvede na palouk ke křižovatce turistických cest pod Malým Javorníkem. Stáčíme se společně s červenou značkou ostře vlevo a kamenitou cestou krátce a strmě stoupáme na vrchol Velkého Javorníka** (918 m). Otvírá se odtud hezký výhled na Frenštátsko, od r. 1935 zde stojí turistická chata

(stravování, občerstvení: 1. 5.–30. 9. denně 8–18 h, 1. 10.–30. 4. ÚT–NE 9–17 h.).

Z vrcholu se pustíme po zelené turistické značce – je to pěkně strmé klesání, zvláště za deště je třeba dávat pozor. Až sejdeme na širší cestu, přetneme lesní silničku, zastavíme se na hezkém palouku. Přejdeme vrchol Plesová (610 m), cestička se několikrát zatočí, pak se potěšíme pěknými výhledy* na Štramberk a Starý Jičín, mírně klesáme kolem chalup a pak lesní cestou podél plotů k rozcestí. Zelená pokračuje k Horečkám**, nad lyžařským areálem se stočí do zalesněné úžlabiny a klesne až na levý břeh Lubiny, jdeme podél něj krátce vlevo, pak vpravo po lávce přes řeku, kolem hotelu Sport k podjezdu žel. trati a dál do středu Frenštátu p. Radhoštěm.

(Doporučujeme průvodce po Beskydech ze Zelené edice.)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: