Pěší turistika na Bali – TOP 10 nejlepších treků

Pěší turistika na Bali – TOP 10 nejlepších treků

Skryté vodopády, sopečné vrcholy, malebná rýžová pole, starobylé chrámy a stromy tyčící se k oblakům. Bali je rájem na zemi pro pěší turistiku.

Tento průvodce je vhodný jak pro trekové nadšence, tak pro ty, co dávají přednost krátkým procházkám. Na Bali si opravdu vybere každý. Teď už jen popadnout batoh a vyrazit objevovat. 

1. Campuhan Ridge Walk

Pokud vás láká procházka mezi rýžovými poli nerušená žádnými auty ani mopedy, pak vyrazte do Ubudu. Zde se nalézá stezka Campuham Ridge Walk, kde se po strmém začátku dostanete na hřeben táhnoucí se skrz malebná rýžová pole obležená bujnou tropickou vegetací. Celá trasa je dlouhá 9 km. Stezku naleznete při odbočce z hlavní ulice v Ubudu. Jen těžko lze uvěřit, že doslova za rohem všeho ruchu se nalézá jedno z nejkrásnějších míst celého ostrova. Tato cesta je také přezdívaná jako to nejvíce instargamované místo Bali.

TIP: Doporučeno je vyrazit brzy ráno nebo navečer. To nejen kvůli turistům, ale také kvůli horku a vlhkosti vzduchu. Západy slunce jsou zde obzvlášť krásné. 

Campuhan Ridge Walk, Bali
Campuhan Ridge Walk, Bali

2. Národní Park Západní Bali

Tento národní park je absolutní klenot ostrova, o kterém navíc málokdo ví. Park se nachází severozápadním rohu ostrova. Rozkládá se na ploše 190 km2 a dalších 580 km2 patří do chráněné rezervace na východních vysočinách. I když není park až tak známý mezi turisty, pokrývá ohromných 10 % celkové rozlohy Bali. Od pláží, deštného pralesa až po sopečné vrcholy, tento park nabízí širokou škálu terénů, které lze prozkoumat za doprovodu místního průvodce. Organizované treky trvají většinou 2,5-3 hodiny. Jejich výhodou také je, že vás průvodce vyzvedne přímo na hotelu.

Národní park Západní Bali
Národní park Západní Bali

3. Trek v okolí jezera Tamblingan 

Danau Tamblingan je jedním ze tří sopečných jezer na náhorní plošině v severní části vnitrozemského Bali. Jezero Tamblingan je spojeno s jezerem Buyan a jsou často nazývány „dvojčaty”. Za necelou hodinu a půl se na toto místo dostanete z Ubudu, což dělá tuto jezerní oblast ideálním místem k 1-2 dennímu výletu.

Výhodou tohoto místa je, že si zde odpočinete od extrémně horkého a vlhkého počasí panujícího na zbytku ostrova. Teploty jsou zde totiž výrazně nižší, a tak si nezapomeňte přibalit teplejší oblečení. Na místě si pak můžete zamluvit místního průvodce, který vás provede nedotčenou tropickou džunglí, kde můžete spatřit exotické ptáky a obrovské fíkovníky. Další možností je zde výlet na tradičních kánoích po jezeře. Celá oblast není turisty až tak navštěvovaná, ovšem i tak naleznete v okolí několik restaurací a míst k občerstvení. Cena za průvodce se pohybují kolem $20 a trek džunglí trvá 2-3 hodiny.

NP Tamblingan, Bali
NP Tamblingan, Bali

4. Výstup na Mount Batur

Mount Batur se řadí mezi aktivní vulkány ostrova a je situovaný severně od Ubudu. Většina společností začíná tento jednodenní trek přímo z Ubudu. Vyráží se většinou ve velmi brzkých ranních hodinách (někdy i ve 2 ráno), jelikož většina treků se plánuje na východ slunce.

Cesta na vrchol ve výšce 1717 m trvá kolem 2 hodin. Cestou narazíte na několik stánků s čajem a místem k odpočinku. Samotná cesta není až tak náročná. Na začátku se ovšem jde za tmy, a tak je dobré mít čelovku. Nezapomeňte také na vhodnou trekovou obuv a teplé oblečené. Cesta je neupravená a v ranních brzkých hodinách je na vrcholku celoročně opravdu velká zima.

Sopka Batur, Bali
Sopka Batur, Bali

5. Procházka v rýžových polích Tegalalang

Rýžová pole Tegalalang, řadící se mezi památky Unesco, jsou v reálu až kýčovitě krásné. Není se tedy čemu divit, že do toho místa sváží autobusy turisty z celého ostrova. Vy se můžete vyrazit jak s průvodcem a projít si terasy s organizovanou skupinou anebo vyrazit sami a projít si oblast podle vlastní volby. Vstupné do rýžových teras je kolem IDR 10.000.

Procházka v rýžových polích Tegalalang
Procházka v rýžových polích Tegalalang

6. Výstup na Mount Agung

Gunung Agung (3031 m) je nejvyšším bodem ostrova. Mezi místními obyvateli je tato hora nejvíce uctívanou entitou. Hora Agung je stále aktivním vulkánem, na který je ovšem povolený vstup. Počítejte s tím, že je to ovšem hodně náročný trek trvající přes 6 hodin. Věřte ale, že to stojí za to. Na vrcholku si budete připadat jako na samém konci světa s výhledem nejen na celý ostrov Bali, ale i na sousední Lombok. 

TIP: Udělejte si předem průzkum, ohodnoťte objektivně své síly a určitě si zamluvte místního průvodce. Cesta nahoru je strmá, poměrně obtížná a často se měnící díky padajícímu kamení.

Výstup na Mt. Agung, Bali
Výstup na Mt. Agung, Bali

7. Tropické lesy v Munduk

Rájem pro všechny trekové nadšence je vesnice Munduk nedaleko Bedugul. Situovaná v centrální hornaté části ostrova, tato vesnice leží na křižovatce 12 různých trekových tras. Od krátkých a lehkých lesních procházek jako je Subak trek (2-3 hod) nebo cesta k vodopádů, Red Coral Waterfall (2 hod) až po půldenní náročnější trasy jako je Mendaum Riverside Trek (3-4 hod) nebo Dutch Colonial Trek (4-6 hod). Celá tato oblast je plná hustého tropického pralesa, hinduistických chrámů a ohromných vodopádů.

TIP: Krátké treky jsou dobře značeny. Na delší treky je doporučeno vzít si s sebou místního průvodce. Ty lze lehce domluvit přímo ve vesnici Munduk nebo v každém hotelu. Dostanete navíc tak plno informací a okolní přírodě i balijské kultuře. Cena za průvodce se pohybuje kolem $20.

Tropické lesy v Munduku
Tropické lesy v Munduku

8. Candidasa

Bali je často spojováno se sytě zelenými rýžovými terasami kaskádovitě posazenými do údolí. Jakákoliv cesta na Bali by pak nebyla úplná bez návštěvy právě této ikonické krajiny. Místo, které se nejvíce přibližuje této představě je právě Candidasa. Tato krásná oblast je definována zvlněnými rýžovými políčky ohraničeny hustými deštnými lesy. To vše lze vidět na vlastní oči během několikahodinové túry vedoucí napříč touto oblastí. Cestou se vám také může naskytnout jedinečný pohled, jak místní farmáři orají za pomocí vodních buvolů.

Pokud byste chtěli zkusit náročnější trek, pak je zde možnost náročného výstupu k chrámu Lempuyang. Tento chrám je jedním k nejstarších svatých míst na ostrově a nachází se na stejnojmenné hoře Mount Lempuyang. 

Candidasa, Bali
Candidasa, Bali

9. Sambangan aneb trek Tajné Zahrady

Není divu, že si tento trek získal takové jméno. Trek totiž vede skrze tropickou džungli Sambanga na severu Bali. Tento trek začíná na parkovišti u Sambangan Secret Garden Waterfall, kde si po zakoupení vstupného ($1) můžete vyrazit na 3-4 hod túru ke třem ohromným vodopádům: Pucuk, Kroya and Kembar. Cestou projdete kolem nejen rýžových polí, ale také kolem míst, kde se pěstuje káva, kakaové boby, palmový cukr a banány. 

TIP: Nezapomeňte si s sebou vzít plavky, které se budou hodit na příjemné osvěžení na konci treku.

Sambangan - trek Tajné Zahrady, Bali
Sambangan – trek Tajné Zahrady, Bali

10. Trek k vodopádům Sekumpul 

Pohled na kaskádovitě padající vodopád Sekumpul z hustě zalesněné rokle vás zaručeně ohromí. Tento vodopád se právem řadí mezi ty nejkrásnější na ostrově. Během cesty k vodopádům budete míjet balijské chrámy a jiné památky, sytě zelené rýžové pole, barevné ovocné sady, a skryté vesnice severního Bali s tradičními domy a věčně se usmívající místními obyvateli. Na trek k vodopádům si vyhraďte 3-4 hodiny.

TIP: Na místě existují 3 druhy vstupného k vodopádům, tj. Pouze k vyhlídce ($1.50), Střední trek ($9) a Dlouhý trek ($14). My doporučujeme Střední trek, kde je v ceně průvodce, vstupné, sponzorský dar místní vesnici a návštěva 2 vodopádů.

Vodopády Sekumpul, Bali
Vodopády Sekumpul, Bali

TIP: Vydejte se na zájezd na Bali a poznejte místní přírodu, parky a vodopády s českým průvodcem, který na Bali přímo žije. 

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: