Peří

Peří

Kvalitní peří je zatím stále ten nejdokonalejší izolační materiál. Malá hmotnost při vysoké tepelně izolační schopnosti, malý transportní objem a dlouhá doba životnosti dělají z kvalitního peří zatím stále nenahraditelný materiál. Tyto skvělé vlastnosti lze vysvětlit strukturou peří skládajícího se s drobných …

Vlastnosti

Kvalita

Parametry:

 • prachové peří, což jsou drobná a jemná peříčka veliká okolo 1 mm(Down Clusters)
 • měkká pírka s délkou do 35 mm (hrud, břicho)
 • střední pírka s délkou mezi 35 – 95 mm 
 • nezralé peří s nerozvinutou strukturou a ostrým koncem (maximálně 2 – 3 %)
 • nečistoty, příměsi organického i neorganického původu (maximálně 2 %)

Několik praktických rad jak vybírat kvalitní peří:

 • Silně několikrát stiskněte spací pytel nebo péřovku, pak lehce načechrejte apeří se musí vrátit ihned minimálně na 70 % svého původního objemu. Na plný objem 100 % semusí vrátit do několika minut. Trvá-li to mnohem déle nejedná se o peří kvalitní!
 • Jestli peří vydává nepříjemný zápach, je lepší ho nekupovat, nebo ho musítesami vyprat speciálním čistícím prostředkem. Špatně vyprané peří se rychle zkazí amá výrazně kratší životnost. 
 • Jestliže peří obsahuje dlouhá a ostrá péra, nehodí se pro použitív náročných podmínkách. Vkvalitní směsi mohou být pouze měkká pírka do 35 mm a ne delší. 
 • Nedozrálého, ostrého peří nesmí směs podle norem obsahovat víc než 2 – 3 %Seberte tedy do hrsti co nejvíce peří a silně stiskněte! Jestliže vás pírkaněkolikrát bodnou, je nedozrálého peří ve směsi více než povolené množství.

Nikwax DownproofRady jak zacházet s péřovými výrobky:

 • Ukládejte péřové věci volně uložené v suchu – prodloužíte tím životnostvýrobku (u husího peří až více jak 10 let).
 • Nikdy neukládejte vlhké péřové věci ve stlačeném stavu několik dní. Peří jeorganický materiál a může brzy začít hnít!
 • Ušpiněné věci lze při dodržení správného postupu vyčistitnebo vyprat. U nás však bohuželnejsou zkušenosti s čistírnami nejlepší. V našich podmínkách asi nejlepší, peří čistit samostatně. Ovšem jenspeciálními čistícími prostředky, které jsou určené na peří. Po jeho zakoupení například od firmy NIKWAX či ATSKOje rozpustíte podle návodu ve vodě a po vypraní peří pečlivě propláchněte.propláchnutí je nejdůležitější část praní, aby v peří nezůstalyani sebemenší zbytky čistícího prostředku. Potom se pokuste z výrobkudostat tolik vody, kolik je jen možné. Na provedení konstrukce výrobkuzávisí možnost odstředění. Poté výrobek co nejrychleji usušte.Nejlépe na volném prostranství ve vodorovné poloze. Nezapomeňtepeří během sušení protřepávat. Když peří ztratí velkou částvody a nebude tedy natolik těžké, aby mohlo poškodit vnitřníkonstrukci výobku je ideální dosušit peří v sušičce, kde dojdek dosušení a také protřepání. K údržbě peří dáleexistují speciální prostředky dodávající peří zpět jeho impregnační látky azvyšující tak jeho vodoodpudivost a tím i odolnost proti navlhání. (napříkladNikwax TX.10 DOWN PROOF)
 • Závisí na okolnostech a jak se bude výrobek udržovat, ale obecně se časté pranínedoporučuje, přesto má svůj význam po aktivní sezóně péřové výrobkyvyprat, protože z těla s potem do peří vstupují i různé kyseliny, které muškodí. Účinky jsou nejvíce vidět v kapuci spacáku či na límci péřovky.Důležité je tedy čistit potahové materiály po každém použití.Po akci před uskladněním stačí důkladně povrch a zejménaexponovaná místa otřít a nechat oschnout a teprve potom uložit.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: