Peilstein – lezecká zahrada nedaleko Vídně

Peilstein – lezecká zahrada nedaleko Vídně

Pokud přemýšlíte, kam povede vaše příští výprava za lezením, máme pro vás jeden zaručený tip. Vydejte se prozkoumat Peilstein, vápencový masiv ležící nedaleko Vídně, který vás nadchne výborně odjištěnými cestami v kompaktní neoklouzané skále.

Peilstein je známou oblastí s bohatou lezeckou historií. Prvotní výstupové linie zde začaly vznikat již na konci 19. století. Své počáteční nesmělé kroky zde podnikalo mnoho výborných lezců. Za všechny lze jmenovat Fritze Kasparka, který trénink ve zdejších skalách označil za základ svých pozdějších úspěchů. K těm nejvýznačnějším patří první zimní výstup severní stěnou Cima Grande v Dolomitech či prvovýstup obávanou severní stěnou Eigeru, který Kasparek uskutečnil v roce 1938 spolu s Ludwigem Vörgem, Anderlem Heckmairem a Heinrichem Harrerem.

Dnes je Peilstein typickou sportovní oblastí

Svým návštěvníkům nabízí v 26 sektorech bezmála 850 cest, jejichž délka se pohybuje od 10 do 70 m. Na své si přijdou jak úplní začátečníci, tak lezci vyhledávající nejvyšší obtížnostní stupně. Odjištění cest je velmi kvalitní a najdou se i takové, v nichž na 30 metrech hravě nacvakáte 15 expresek. Skála je pevná a krásně drsná. Výborné tření si můžete užívat i v těch nejlezenějších liniích.

Horolezecký průvodce Peilstein – Kletterführer se v roce 2013 dočkal druhého vydání, které bylo mimo jiné doplněno o oblasti Holzschlag, Arnstein a Thalhofergrat. Dohromady nyní obsahuje popis a nákresy více než 1400 cest a 155 boulderů.

Z Peilsteinu si můžete odskočit do blízké oblasti Thalhofergrat, která je sice menší, ale ani tak by neměla uniknout vaší pozornosti . Po obou stranách skalního hřebene vás zde čeká velmi pěkné lezení v cestách dlouhých až 35 m.

Přístup

Do skal vedou přístupové cesty ze Schwarzensee, Holzschlagu a parkoviště u usedlosti  Tasshof. Ke všem nástupním místům se dostanete z dálnice A21 sjezdem na Alland. Pokud se rozhodnete pro Holzschlag či parkoviště u Tasshofu, pokračujte přímo na Nöstach. Padne-li volba na Schwarzensee, odbočte na Mayerling a Maria Reisenmarkt.

Nocleh

Stanování na parkovištích není tolerováno, doporučujeme tedy využít kempu Paradise Garden u nedalekého Kaumbergu, či chaty Peilsteinhaus, ze které je to do skal ani ne 5 minut.

Se souhlasem převzato z horomagazin.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: