Parádní lyžovačka na dosah: nejbližší rakouská lyžařská střediska

Parádní lyžovačka na dosah: nejbližší rakouská lyžařská střediska

Kdo jednou okusil lyžování v Alpách, určitě tam nebyl naposledy. Jistota sněhových podmínek, rozlehlost rakouských skiareálů i kvalita služeb lákají každoročně mnoho milovníků lyžování i z Česka. Pojďme si prohlédnout nejlepší rakouská lyžařská střediska nejblíže českým hranicím.

Hinterstoder 

Jedním z nejlépe dostupných alpských středisek pro české lyžaře je Hinterstoder ve východním cípu Totes Gebirge. Z Prahy i Brna sem dojedete zhruba za čtyři hodiny. Ačkoli rozlohou patří spíš ke komornějším rakouským střediskům, svou všestranností nadchne lyžaře všech úrovní. Zalyžuje si tu jak začátečník, tak ostřílený lyžař a čekají tu perfektně upravené sjezdovky až velkorysé šířky. Převažujícím červeným tratím sekundují lehké modré sjezdovky vhodné i pro rodiny s dětmi nebo strmé černé sjezdovky pro milovníky adrenalinu.

Z obce Hinterstoder se vyvezete kabinkovou lanovkou na planinu Hutterer Böden (cca 1400 m), kde najdete množství občerstvení, cvičné terény, dětský park a další napojení do druhého patra areálu. Rychlostí šestisedačka vás vyveze pod vrcholek Hutterer Höss (1858 m), odkud se dá sjezdovkami všech obtížností sjet až do Hinterstoderu s převýšením 1200 m! Panoramata Mrtvých hor si pak nejlépe užijete z nejvyššího bodu skiareálu Schafkögel (1990 m), jehož vrcholek se tyčí nad hranicí lesa. K top zážitkům patří závodní černá sjezdovka Hannes Trinkl Weltcupstrecke, dlouhá 3,5 km, na níž se pravidelně jezdí klání Světového poháru.

Jen o malý kousek východněji pak leží další menší lyžařské středisko Wurzeralm s 22 km sjezdovek převážně mírnějšího charakteru a kratší délky.

 • Vzdálenost z Prahy/Brna: 4 h
 • Délka sjezdovek: 40 km
 • Nadmořská výška: 600-2000 m
Lyžování v Alpách je skutečným požitkem pro milovníky zimních sportů.
Lyžování v Alpách je skutečným požitkem pro milovníky zimních sportů.

Hochkar

Středisko Hochkar nabízí celkem 19 km sjezdovek na svazích alpského předhůří Ybbstálských Alp. Skiareál vzdálený pouhých 150 km od Vídně má výhodnou polohu zejména pro lyžaře z Moravy, kteří sem dojedou za 3,5 hodiny. Ačkoli nejvyšší bod sotva přesahuje 1800 m, nabízí areál poměrně dobré sněhové podmínky a zalyžujete si tu od prosince do dubna. Na své si tu přijdou jak lyžaři všech úrovní, tak snowboardisté a milovníci freeridu.

Kromě sjezdového lyžování v Hochkaru najdete výborné podmínky pro běžky nebo sněžnice, sousední areál Ötscher nad vesnicí Lackenhof se orientuje spíš na rodiny a pyšní se zábavním parkem pro děti. A prohřát unavené svaly můžete v městečku Göstling an der Ybbs ve wellness centru s bazénem se slanou vodou a několika saunami.

 • Vzdálenost z Prahy/Brna: 4,5h/3,5 h
 • Délka sjezdovek: 19 km
 • Nadmořská výška: 1380-1808 m

Tauplitz

Oblast rakouské Solné komory patří k oblíbeným cílům milovníků hor v létě i v zimě. Z Prahy i Brna se sem dá dojet za zhruba 4,5 hodiny a nabídka je tu opravdu pestrá. Středisko Tauplitz se rozkládá na malebné náhorní planině s množstvím jezer a přívětivých horských chat v pohoří Totes Gebirge a nabízí panoramatické výhledy na Dachstein i okolní štíty Mrtvých hor.

V areálu převažují modré a červené sjezdovky, které spojují rovinatější přejezdy. Výhodou skiareálu jsou zpravidla poměrně stabilní sněhové podmínky. Horskou planinu protínají nejen sjezdovky, ale také trasy pro běžky, sněžnice či zimní turistiku.

 • Vzdálenost z Prahy/Brna: 4,5h
 • Délka sjezdovek: 42 km
 • Nadmořská výška: 812-1965 m

Schladming-Dachstein

Region Schladming-Dachstein, který se rozkládá na jižní straně masivu Dachsteinu, nabízí dokonalou kombinaci tradice a moderního lyžování. Díky více než 230 kilometrům sjezdovek a ikonickému ledovci Dachstein si zde přijdou na své lyžaři všech úrovní. Malebné městečko Schladming je okouzlující základnou pro poznávání a nabízí nejen vynikající lyžování, ale také ochutnávku rakouské kultury.

Přímo nad oblíbeným horským střediskem Schladming se vypíná skiareál propojující sítí lanovek a sjezdovek 4 sousední vrcholky Schladmingských Taur. Houpačka přes 4 vrcholy (4-Berge Skischaukel) –Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen a Reiteralm – nabízí pestrou škálu precizně upravených sjezdovek a je ukázkovým zástupcem moderních rakouských středisek, kde můžete lyžovat celý den, aniž byste jeli jednu sjezdovku opakovaně.

Středisko je součástí ski komplexu Ski Amadé, který pod jedním skipasem sdružuje 5 regionů s 25 ski areály s celkem 760 km sjezdovek. 10 různě dlouhých okruhů pro běžecké lyžování najdeme v sousedním městečku Ramsau, klidnější atmosféru pro lyžování s dětmi nabízí menší střediska Galsterbergalm a Rittisberg.

 • Vzdálenost z Prahy/Brna: 4,5h
 • Délka sjezdovek: 230 km
 • Nadmořská výška: 745-2700 m

Pro lyžování v Rakousku si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění! Dejte pozor především na to, zda pojištění kryje všechny sporty, které na zimní dovolené plánujete provozovat, lyžování některé pojišťovny totiž řadí k rizikovým sportům. Srovnání a nejvýhodnější nabídky pojištění na cesty najdete na Ušetřeno.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: