Outdoorové bačkory Condor

Outdoorové bačkory Condor

Určitě si vzpomenete na okamžiky, kdy jste v zimě potřebovali naléhavě a narychlo vyběhnou ze stanu nebo přístřeší. Pro tyhle a pro mnoho dalších příležitostí při vícedenních zimních akcích jsou na trhu k dispozici bivakovací botičky. Tuto zimu jsme testovali bivakovací botičky Condor.

Tyhle botky podobné bačkorám s náplní s dutým vláknem vyrábí Condor, jinak jsou známé také péřové bivakovací botičky různých výrobců. Při vícedenním pobytu na sněhu či ledovci nezůstane člověk jako obvykle odpoledne či večer v propocených kožených botách nebo v lepším případě ve vnitřních botkách skeletů, ale hned si vezme suché ponožky a přes ně tyto botky.

Bačkory Condor při bivakování určitě rádi užijete. Zde předchozí verze - v nártu se stahováním na pruženku

Bivakovací botičky Condor jsme testovali díky zimnímu Speciálu Světa outdooru, ve kterém byla otištěna jejich recenze. Botičky splňují předpoklad univerzálního použití, protože jako izolační materiál je použita syntetika. Konkrétně jde o jednodutinkové silanizované a termopojivé vlákno. Hlavní výhodou je dobrý poměr izolačních vlastností a nízké nasákavosti. Nevyžadují žádné náročné ošetřování a údržbu. V horní části mají botičky stahování pruženkou, které brání úniku tepla a vniknutí sněhu dovnitř. Jako povrchový materiál je použit 100% polyamid, vyztužená spodní plocha je z hrubšího ripstopového materiálu. Materiál není nepromokavý, ale pro použití ve sněhu stačí, na hladkém materiálu sníh nedrží.

Z příjemných vychytávek při používání v praxi zaujalo stahování gumičkou a samosvorkou přes nárt – je rychlé, pro chození kolem stanu postačující a dá se ovládat i v rukavicích. Pokud máte menší nohu, je možné si gumu zkrátit. Bačkory jsou opravdu volné, na noze prakticky nejsou znát, dalo by se v nich asi bez problémů spát, pokud bych měl ovšem dost místa ve spacáku a problém se studenými chodidly. Doma jsem s nimi spát rovněž nezkoušel, ovšem námět pro zpestření partnerského života by tu byl; pokud vyzkoušíte, nezapomeňte se podělit o zkušenosti.

Příjemným překvapením, zřejmě mimo plán výrobce, je skutečnost, že bačkůrky lze natáhnout přes běžkařské boty. Velikost 45 bude asi limitem pro bačkory velikosti XL. To je dobrá zpráva pro naši běžkařskou reprezentaci, pokud jste převlečení a připravení na svůj životní závod a manažer Vás místo toho pošle fandit kamarádům (jako se to stalo Milanu Šperlovi). V samotných lehoučkých závodních botách by nohy brzy zábly.

Bačkory Condor při bivakování určitě rádi užijeteBačkory Condor při bivakování určitě rádi užijete

Absence podešve sice umožňuje maximální skladnost a minimální hmotnost, na druhou stranu izolace pod chodidlem není zrovna velká a při delším stání nebo třeba dřepění ve sněhu nohy prostě zebou. Pravda ovšem je, že v kožených botách by zábly výrazně déle a více. Podrážka je z hrubšího materiálu, přesto polyamid samozřejmě klouže, na to je třeba dát pozor. Pokud někdo preferuje větší izolaci od země, není pro výrobce problém vložit do bot izolační vrstvu z EVA materiálu. Při vývoji bot se o této verzi uvažovalo, ale zvítězila nakonec varianta bez izolace, protože přínos byl menší než nárůst objemu a hmotnosti botiček, výrazně horší byla také skladnost. Podle vyjádření výrobce lze izolační EVA materiál do bot na přání přidat.

Celkově lze říci, že je to výborná „domácí obuv“ do stanu a kolem stanu kdekoliv na sněhu či ledovci, nejen v extrémních výškách, ale i při zimním táboření.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: