OutDoor Industry Award 2013

OutDoor Industry Award 2013

Jako každý rok i letos proběhl největší evropský veletrh zaměřený na OutDoor v německém Friedrichshafenu. Ani letos jsme tam nechyběli a připravujeme pro Vás reportáž o zajímavostech, které jsme tam viděli.

Samostatnou kapitolou je ocenění OutDoor Industry Award. Je zajímavým mixem výrobků, které zaujaly mezinárodní porotu a i pro nás ostatní jsou průřezem napříč outdoorovým trhem a jeho trendy.

Letos bylo na cenu OutDoor Industry Award nominováno celkem 316 výrobků z 27 zemí celého světa. Porota se nakonec rozhodla vybrat a ocenit celkem 52 výrobků. 11 z nich si navíc připsalo pomyslné zlaté ocenění GOLD award a bylo vystaveno ve východním foyer výstaviště.

Jako vždy probíhalo ocenění v kategoriích Apparel/Helmets/Shoes, Backpacks/Travel luggage, Mountain-climbing equipment, Camping equipment, Sleeping bags, Accessories, Products with high ecological and sustainable value and Material innovations.

Cenou GOLD award byly oceněny následující výrobky. Pojďme se na ně podívat víc zblízka.

1. Boty La Sportiva Trango Cube Gore-Tex

Porota ocenila extra lehké boty s hmotností 1350 g/pár pro alpinismus, chození po horách a feraty.  Zajímavostí je použitá technologie, kdy bota není klasicky šitá ale je laminovaná z jednotlivých vrstev a to tak, aby vnější prvky zasahovaly jen minimálně do vnitřního prostoru a bylo možné dosáhnou pohodlí pro nohu bez zbytečné hmotnosti. Například i očka pro tkaničky jsou z plastu a jsou laminované se svrškem a nikoliv klasicky pronýtované.

2. Boty Adidas Terrex SCOPE GTX

Že to značka Adidas myslí s outdoorem vážně, dokazuje i tento oceněný model. Boty z tzv. „approach“ kategorie, tedy kategorie pro přiblížení se ke stěně nebo místu, kde začíná lezení. Na první pohled jsou to prostě boty, zblízka zaujme podrážka Stealth pro dobrý grip v terénu i na mokrém nebo vlhkém povrchu. Nebo třeba tkaničky s proměnlivým průměrem pro lepší a spolehlivější sešněrování boty.

3. Batoh Arc’teryx Alpha FL 45 Pack

Již od pohledu trochu zvláštní až puristický batoh. Žádné detaily, úchyty, popruhy, síťky. Prostě extrémně lehký a odolný batoh z pevného a voděodolného ripstop nylonu pro ambiciózní horolezce a skialpinisty. Při objemu 45 l činí jeho hmotnost 680 g, což v dnešní superodlehčené době tolik nepřekvapí, ale vzhledem k použitému robustnímu materiálu jde o vynikající hodnotu.

4. Lano Edelrid Corbie 8.6 mm

Jednoduché lano s průměrem pod 9 mm? Ano i to už zde je. Dynamické lano o průměru 8,6 mm je nejtenčí lano na světě certifikované zároveň jako jednoduché, půlka nebo dvojče. Hmotnost je pouhých 51 g/m. Malý průměr je příjemný na manipulaci, ale vyžaduje také adekvátní jistící pomůcky. Každopádně nejen extrémní lezci ocení lehčí lano a menší zátěž.

5. Lano Beal Gully 7.3 mm

A když už jsme u lan, tak kromě nejlehčího jednoduchého lana je zde i odlehčená půlka a dvojče, Beal Gully s průměrem lana 7,3 mm a s hmotností 36 g/m. Jde o nejlehčí poloviční/dvojité lano na trhu a ačkoliv má tenčí průměr, na vlastnostech a parametrech mu to neubralo. Jak je u Bealu obvyklé, má nízkou rázovou sílu 7,2 kN a vzhledem k předpokládanému horskému použití má impregnaci Golden Dry pro snížení nechtěnému nasákávání vody do lana. I toto lano je provedené v dříve prezentované technologii Unicore, která účinně brání posunu opletu vůči jádru.

6. Stan SlingFin HardShell

U některých výrobků jejich přínos ukáže až čas a praktické použití, ale jako technologická ukázka jsou opravdu zajímavé. Jde třeba o stan a jeho konstrukci do americké firmy SlingFin, která přišla s metodou stavby stanu s označením WebTruss System. V podstatě jde o to, že konstrukce umožňuje samostatné postavení a posléze se do ní vepne vlastní stan. Díky speciálním spojkám konstrukce a postupnému vpínání zespodu je stan možné postavit bez obvyklých problémů s hýbající se konstrukcí i za silnějšího větru.

7. Spací pytel Proway Hakkoda

8. Strava Lyo Expedition

Pokud se máte na pozoru před polskými potravinami, které stíhá jedna aféra za druhou, tak zde můžete být v klidu. Jak nás zaujalo již loni, polský výrobce se zaměřil na lyofilizovanou stravu té nejvyšší kvality a to potvrdilo i letošní ocenění. Díky dalšímu vyladění jak samotného provedení výrobku, tak složení s nutričními specialisty vznikla oceněná „řada“ Expedition. Nenaleznete v ní žádné konzervační či jiné uměle přidané látky a obal je možné po prvotním otevření kdykoliv znovu uzavřít.

9. Palivový článek Brunton Hydrogen Reactor

Následující poslední dva oceněné výrobky ukazují, že pořád se v rámci outdorového trhu přemýšlí i o vztahu k životnímu prostředí a to bylo vidět u více výrobků. U těchto oceněných pak došlo k dalším zajímavým pokusům jak sloučit nákupní šílenství moderní konzumní společnosti, výrobu nových výrobků a současně zmenšit dopad na životní prostředí.

10. Péřová bunda Yeti North

Na první pohled běžná péřová bunda s kapucí. Ovšem pro výrobu nylonu, ze kterého je ušita, byl použit zcela nový postup a to využitím ricínového oleje získávaného z plantáží skočce obecného, resp. jeho semen. Výsledná tkanina má podobné vlastnosti, jako jiný kvalitní nylon, je lehká a voděodolná. Péřová bunda Yeti  North je každopádně zřejmě první outdoorovou bundou postavenou na nylonu, který má svůj původ na zemědělských plantážích. Na výrobě materiálu se podílela i japonská firma Toray. Uvidíme zda se tato metoda prosadí v praxi, protože její využití provází i kontroverze ohledně ricinu a jeho jedovatosti, se kterou je spojen náročnější výrobní proces.

11. Úprava vlny Schoeller EXP chlorine free

Kde se ve Friedrichshafenu ubytovat?

Tradiční možností dostupného ubytování v Německu jsou mládežnické ubytovny Jugendherberge, ve „Friedrichu“ např. Graf-Zeppelin.

Friedrichshafen není zajímavý jen svými veletrhy, vemte s sebou třeba in-line brusle nebo kolo, nebudete litovat. Další informace o tom, co zajímavého v okolí Bodamského jezera podniknout, vám rádi dají v této skupině na Facebooku: facebook.com/NemeckoTuristickaZeme.

Německá turistická centrála

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: