OutDoor GOLD Award 2016: Ty největší inovace v outdoorovém vybavení

OutDoor GOLD Award 2016: Ty největší inovace v outdoorovém vybavení

Výstava OutDoor v německém Friedrichshafenu na břehu Bodamského jezera se letos konala od 13. do 16. července. Ani letošní 23. ročník neušel naší návštěvě. Jedná se totiž opravdu o svátek Outdooru a letos se ho zúčastnil opět rekordní počet vystavovatelů (960). Ve vstupní hale nás po průchodu turniketem zaujala výstavka oceněných produktů, které získaly tzv. OUTDOOR AWARD. Jaké byly a co nového přinesly?

Několikačlenná komise dlouho před veletrhem testuje, zkoumá a vybírá z několika desítek (343) přihlášených produktů. Kromě technických parametrů vždy najdete v popisku i stanovisko komise, proč právě ocenila daný produkt nebo koncept.

U této expozice je vždy plno a fotoaparáty cvakají o 106. Každý rok mám dojem, že kromě novinářů se hlavně fotí proto, aby se to dalo někde na druhé straně zeměkoule rychle a levněji vyrobit.

Mr. Deuter

Nejprve však bychom vás rádi seznámili s osobností roku neboli s držitelem  OutDoor Honor Award pro rok 2016. Touto osobností je Bernd Kullmann – současná šéf výrobce batohů značky Deuter. Přes více než 100letou historii značky Deuter by nikdy nebyl bez Bernda Kullmanna tam, kde je. Tento outdoorový veterán posunul Deuter o nutný kus kupředu.

Zasadil se o udržitelný rozvoj ve firmě a o členství v organizaci Fair Wear Foundation. Tento člověk spojuje a snaží se, aby rodina, práce a lezení, které miluje bylo v rovnováze. Ze začátku dělal jenom to, v čem byl dobrý. Jenom lezl. Ve svých 24 lezech vylezl na Mount Everest s ruksáčkem a v riflích … Ve firmě Deuter začal jako obchodník. Testoval vybavení, které prodával a začal ho zlepšovat. Díky jemu Deuter jako první firma získala TÜV certifikát na dětskou sedačku, jako první certifikovali ochranu páteře do cyklo batohů atd.

OutDoor Industry Award 2016

Letos se do soutěže přihlásilo rekordních 343 výrobků a z nich 6 členná komise vybrala celkem 37 nejlepších výrobků a 8 z nich udělila navíc i Gold Award pro výjimečnou inovaci.

ZLATO

Birnabag By Birnadal – ochranný vak na dětskou sedačku.

Slouží jako ochrana dítěte během nošení v dětské sedačce a udržuje vaše dítě v suchu a v teple.

Verdikt poroty
Skvělá myšlenka pro spousty různých situací jak vaše dítě chránit proti nástrahám pobytu venku. Kromě sedačky se tato „přikrývka“ může použit i do stanu, vozíku, sání apod.

Cafflano Klassic – kávovar all-on-one.

Cafflano Klassic je první světový systém na vaření kávy (systém překapávač) all-in-one.

Verdikt poroty
Vývojáři se zaměřili na detaily a vyřešili kompletní systém přípravy kávy do jednoho systému. Jednoruční mlýnek na zrnkovou kávu, filtr, thermo hrnek a chytrý design a kvalitní zpracování.

Balaclava By STOLL – kukla alá Matrix.

Bezešvá pletená kukla s několika kombinovanými úplety a detaily pro maximální ochranu hlavy.

Hyper 100 Jacket By Berghaus – nano bunda.

První třívrstvá bunda pod 100 gramů (97 gramů).

Transfer Wheelie Bag By EXPED – méně dřiny.

Ochranný vak na zavazadla na kolečkách. Přestože použijete tento ochranný vak na hlavní zavazadlo, stále ho můžete táhnout pohodlně na kolečkách. Rolovací uzávěr zároveň funguje jako madlo na manipulaci či na táhnutí.

Verdikt poroty
Zaujala nás skladnost celého vaku, když není zrovna používán a chytré řešení s přístupem do vaku a jeho rolovacím uzávěrem, které slouží jako madlo.

Balance Crash Pad By EDELRID – pro vaše tlamy.

Elegantní spojení již vynalezeného. Edelrid spojil kuličkové sedačky, kterou najdete téměř v každé české domácnosti a klasické bouldermatky. Kuličky ve vaku z pevného materiálu spojeného s bouldermatkou tvoří celek, který dovoluje bouldermatku dát do roviny nebo překlenout opravdu veliké nerovnosti v dopadišti pod šutrem.

Trail King SV By Therm-a-rest – rolovací karimatka.

Díky rolovacímu uzávěru, do kterého naberete vzduch nebo do něj několikrát ze vzdálenosti cca 25 cm fouknete, se takto velmi rychle tato podložka na spaní naplní potřebným množstvím vzduchu. Pak otvor pouhým rolováním uzavřete a zároveň vzduch pěkně stlačíte. Že to nenapadlo někoho už dávno?

GUPPY FRIEND By LANGBRETT GMBH – stop mikro odpadu.

Během každého praní se z vašeho outdoorového oblečení uvolňují částečky materiálu, které potom znečišťují vodu, která pak doteče řekami až do oceánu. A tam naruší potravní řetězec ryb a vodních živočichů. Tato prací síťka zachytí až 99% všech těchto malých plastových částic z vašeho vybavení, které perete.

START UP

ONAKCANOE By Onak – origami kanoe.

Skládací kanoe, které lze snadno převážet v kufru na kolečkách a složit a připravit na plavbu do 10 minut.

OUTDOOR INDUSTRY AWARD

Ocenění Outdoor Industry Award budeme věnovat další extra článek. Stejně tak českým značkám a vůbec všemu, co nás na velerhu OUTDOOR 2016 zaujalo.

Outdoor 2017

Další ročník outdoorového veletrhu byl nově a netradičně přesunut již na červen. Takže si do svých diářů poznamenejte nové datum: 18. – 21. června 2017.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: