OutDoor a OutDoor Industry Award 2014

OutDoor a OutDoor Industry Award 2014

Ve dnech 10. až 13. července se konal 21. ročník známého veletrhu zaměřeného na outdoorové aktivity v německém Friedrichshafenu. Jako každý rok, ani letos jsme nemohli chybět.

Že se stále jedná o jednu z nejdůležitějších akcí v oblasti outdooru, potvrzují i následující čísla. Na místním výstavišti se prezentovalo 925 vystavovatelů z 39 zemí a výstavu navštívilo 21 912 návštěvníků z 97 zemí. Jako každý rok si výstava udržuje pozitivní atmosféru. To je jeden z důvodů, proč i v době celosvětových problémů výstavnictví se tato výstava drží na popředí zájmu návštěvníků i vystavovatelů. V dnešní uspěchané době není problém předávat informace po celém světě, ale přesto má svou nezastupitelnou úlohu přímá osobní komunikace. Ostatně i výstaviště tomu vychází vstříc a po běžném ukončení výstavy není dne, kdy by nepokračovalo neformální setkávání na stáncích do pozdních večerních hodin.

Jako každý rok i letos byly vyhlášena ceny OutDoor Industry Award a to ve dvou kategoriích – ocenění Award a Gold Award. Celkem bylo nominováno 631 výrobků, ze kterých bylo oceněno 35 výrobků včetně 7 zlatých ocenění Gold Award. Dovolím si, jak k výstavě, tak k ocenění drobný komentář. V některých letech mi přišla některá ocenění nepříliš zajímavá a i na výstavě jsme měli pocit, že některé novinky a prezentace jsou trochu nucené, aby bylo možné prezentovat nějakou změnu. A v jiných letech jsem pak měl příjemný pocit toho, že změny a prezentované novinky mají svou logiku, a i když se třeba neprosadí, tak ukazují možné změny a trendy. Výrobky z letošní ceny Industry Award patří k těm zajímavějším ročníkům. Pojďme se tedy na oceněné výrobky podívat blíže.

Celkem bylo nominovaných 361 výrobků a z nich bylo vybrání 35 oceněných. Z těchto 35 pak 7 získalo Gold Award.

Začněme tedy s Gold Awards

Osprey Atmos AG 65

S kombinací odvětrání a přitom stabilitou a nosností bojují všichni výrobci batohů. Čím větší batoh tím vyžaduje pevnější nosný systém a tím je složitější zajistit odvětrání. Osprey u modelu Atmos AG 65 představil hodně odvětraný a přitom nosný bederní pás na plně funkčním nosném systému a díky tomu se mohl těšit ze zlatého ocenění.

Toray – 100% PES tkanina

Pokud si říkáte, co může být na 100% PES tkanině inovativního, tak firmě Toray se podařilo zvládnout celý proces výroby této tkaniny z rostlinného základu. To si rozhodně zaslouží uznání, protože jde o skutečný posun místo často marketingem prezentované ekologické výroby, kde se ukáže, že podíl přírodního materiálu je jen menší část.

Salewa Speed Ascent

Ruku v ruce s trendem lehkých bot, zaměření na rychlost a výkon je v nabídce výrobců stále víc lehkých bot pro rychlý pohyb a běh. Salewa s modelem Speed Ascent přišla s další změnou v podrážce, která je více zakulacená pro lepší odvalování. Jak se boty budou chovat v praxi, se uvidí, ale porotu to evidentně zaujalo.

Berghaus HyperSmock 2.0

Pro vyznavače lehkosti, ale také jasnou ukázkou toho, kam dnešní technologie dovolují jít, je bunda HyperSmock od firmy Berghaus. Nepromokavá a prodyšná bunda se zipem má při velikosti L hmotnost pouhých 76 g. Parametry materiálu pak stále zůstávají na solidní úrovni: nepromokavost 10 metrů vodního sloupce a prodyšnost 10 000 g/m2/24 hod.

Primus Winter Gas

Jak jsme již psali v dřívějších zprávách např. z ISPO, neunikla ani pozornosti poroty na OutDooru kartuše na plyn se zlepšeným odparem směsi v nízkých teplotách, nazvaný jednoduše Winter Gas, kterou představila firma Primus. Kromě složení směsi s vyšším podílem těkavějších složek je odpařování zlepšeno netkanou vložkou, která díky velkému povrchu vláken zlepšuje odpařování směsi. Výrobce uvádí, že tako kartuš zvládá zásobovat vařič palivem až do -22°C.

Arc´teryx Alpha Fl Men´s

Někdo by mohl říci, že svět se zbláznil – nízké duplex boty, ale zde jde o moderní použití existujícího řešení. Jde prostě o dvojitou botu v nízkém provedení – tedy nízké boty s vnitřní vyndavací vložkou, přesněji řečeno dvěma typy vložky: nižší a vyšší.

The North Face – The Fuseform Originator

Další technologický demonstrátor posunu technologií. Jak známe body mapping z funkčního prádla tak podobnou technologii představil The North Face, ale u svrchní bundy. Díky speciálnímu způsobu tkaní a použití různých vláken materiál mění své vlastnosti podle požadované pevnosti a odolnosti bez nutnosti skládání více materiálů. Technologie je to určitě zajímavá, uvidíme, jak to bude s její dostupností pro běžnější výrobky.

OutDoor Industry Award

Adidas Terrex All Alpine Jacket

Že firma Adidas se etablovala i v outdooru nemohlo asi nikomu uniknout. Že má ambice i na špičkové technologie dokazuje bunda All Alpine z řady Terrex. Jde o odlehčenou třívrtstvou bundu z hi-tech materiálu jako je Dyneema či vlákna od Cubic Techcorp. Výsledkem je lehká a přitom odolná bunda.

Berghaus Hyper Therm Race Smock

Na první pohled další z řady populárních lehkých bund či svetrů se syntetickou izolací. Tyto bundy jsou oprávněně populární, zde je však použito více vychytávek než je na první pohled patrné. Bunda je určená pro oboustranné použití s tím, že materiály mají rozdílné vlastnosti. Jedna strana víc chrání vnitřek a drží teplo a při použití naruby je pak na vnější straně materiál, který umožňuje lepší odvětrání (100CFM) vrstvy izolace a lepší odvod vlhkosti při aktivním pohybu.

Hanwag Tatra Bunion GTX

Již v minulých letech Hanwag prezentoval kolekci bot určených pro lidi trpící vbočeným palcem (halluxvalgus, bunion), který jim jinak velmi komplikuje život při hledání vhodných bot. Díky vytvarování kopyta v místě kloubu palce si pak lidé i s tímto problémem mohou vybrat takové boty tak, aby jim na noze dobře seděly. Tento chvályhodný počin ocenila i porota u modelu Tatra Bunion GTX.

Aby v místě vbočeného palce nedocházelo k předčasnému poškození membrány, je použita ve všech směrech pružná goretexová podšívka s polstrováním.

Icebreaker Merino Shirt

Že je merino vlna stále v kurzu, ukazuje i ocenění příjemné košile z tohoto materiálu od propagátora vlny, firmy Icebreaker. Nejde jen o samotný materiál, ale také propracované střihové řešení, například díky doplnění odvětrávacích panelů z lehčího kombinovaného materiálu merino/nylon.

Klättermusen Durin pants

Švédská firma Klättermusen patří mezi stálice v inovacích. Svým neortodoxním přístupem má spoustu příznivců a v podstatě každý rok představuje nové a nové zajímavosti. Letos se ocenění dostalo univerzálním horským kalhotám s názvem Durin. Jak je u této firmy zvykem, jde o vysoce odolné robustní kalhoty do těch nejhorších podmínek s řadou propracovaných detailů.

La Sportiva Synthesis GTX

Jak udělat botu, která bude lehká, prodyšná a bude vyhovvat požadavkům na rychlý pohyb v přírodě? La Sportiva v rámci firmou Gore představeného konceptu Gore-Tex Surround přišla s tím, že svršek udělá co nejlehčí a nejprodyšnější. Jak však dosáhnout požadované pevnosti a odolnosti? U modelu Synthesis GTX je jako svrchní použit tenký materiál s nanesenou strukturou z plastu, který vyváří nezvyklý designový prvek a zároveň svršek chrání a zesiluje.

Mammut Hera 3-in-1

Švýcarský Mammut získal ocenění za kombinovaný dámský komplet Hera, kde „tři v jednom“ znamená kombinaci bundy, jejího prodloužení a sukně a to vše v třívrstvém nepromokavém materiálu. Lze tedy použít jen bundu, nebo na ni připnout prodloužení a používat ji jako delší parku nebo prodloužení použít jako nepromokavou sukni.

Toray Feel the E-motion

Že vývoj ve firmě Toray běží na plné obrátky, dokázala firma i dalším oceněním, a to konceptu Feel the E-motion – kde E je bráno jako „ecological“. Jde o koncept bundy, kterou lze přetransformovat do vesty a především materiál je opět zaměřen na obnovitelné zdroje a tedy svrchní tkanina je vyrobena z nylonu, jehož základ je ze 60 % v ricinovém oleji. Ke tkanině je laminována vysoce prodyšná membrána s vnitřní 3D podšívkou, což dle výrobce zajišťuje o 20 % vyšší prodyšnost a o 30 % nižší nasákavost podšívky pro omezení absorbování potu bez omezení prodyšnosti.

Valandre Immelman G2

Klasika, která se nikdy neomrzí. Pořádná péřová bunda do velkých mrazů. Když je navíc anatomicky tvarovaná a v provedení s 57 samostatnými komorami zabraňujícím pohybu peří či s šikovnou náprsní „tunelovou“ kapsou (tj. přístupnou zvenku tunelem skrze izolaci, aby věci byly na vnitřní straně bundy v teple), tak rozumíme tomu, proč zaujala i porotu.

Mind Shift Rotation 180 Panorama

Název „rotation“ a „panorama“ odkazují na hlavní určení a výhody tohoto netradičního batohu. Jde o fotografický batoh se spodní komorou, která je výsuvná a otočná o 180° a do níž je tedy možný přístup bez nutnosti sundávání batohu ze zad.

Ortlieb Duffle RS

Praktické rozměrné odolné tašky na transport hromady věcí tzv. dufly jsou stále populárnější. Pokud jsou však většího rozměru, je s nimi manipulace dosti těžkopádná a namáhavá. Výrobci proto na ně začali přidělávat kolečka jako na kufry. Ortlieb – jako známý výrobce vodotěsných brašen a vaků – vyrobil velký duffle (objem 110 litrů) ve vodotěsném provedení přístupný vodotěsným tizipem a doplněný většími kolečky, aby lépe odolával nástrahám terénu jiného než hladké ploše mezi taxíkem a letištěm.

Thule Glide

V oceněních OutDoor Awards se věci s koly moc často nevyskytují, zde je ale další. Letos je oceněný sportovní kočárek Thule Glide vybavený všemi vymoženostmi, které má správný sportovní outdoorový kočárek mít jako je odpružení, brzda či velká kola.

Black Diamond Distance Carbon FLZ

I v rámci oblasti jako jsou hůlky je stále co vymýšlet a vylepšovat. Příkladem mohou být oceněné hůlky Distance Carbon FLZ od firmy Black Diamond. Hůlky kombinují odlehčenou karbonovou konstrukci s možností složení pro snadný transport se snadno ovladatelným pákovým systémem Flick Lock Pro pro zajištění sestavené hůlky.

Edelrid Fraggle Kid´s harness

Sportovně založení rodiče pro své potomky pořizují zmenšenou outdoorovou výbavu jako mají sami. Pokud se věnují lezení, nabízí jim Edelrid možnost pro bezpečné jištění a to pomocí dětského celotělového úvazku Fraggle. Úvazek nás zaujal již na minulých výstavách a prošel i naším testem a rádi tedy s porotou souhlasíme, že povedený dětský úvazek si ocenění zaslouží.

Salewa Quick Screw

Otázka jištění v ledu je specifikou kapitolou a pro prvolezce je velkým přínosem, pokud ledovcový šroub může snadno a rychle zašroubovat bez složité manipulace. Různí výrobci zkouší různé vychytávky a právě Salewa zde představila své. Šroub s integrovaným úchytem bez nutnosti cvakat expresku, krytem ostří sloužícím zároveň jako nosič a výklopnou rukojeť pro rychlé zavrtání jednou rukou ocení každý ledo-borec.

Vertical Life Zlagboard

Musím přiznat, že u některých oceněných výrobků trochu kroutím hlavou, ale proč ne. Zajímavost to určitě je, a když ne pro mě, tak třeba se najde nějaký jiný nadšený uživatel. Zlagboard je cvičná deska pro lezce tentokráte vyrobená z tradičního přírodního materiálu – borovicového dřeva. Zvláštností je však vložení senzorů do této cvičné desky a jejich možnost propojení se smartphonem. Pak už to není jen o tom, že si budete sami počítat kolik shybů uděláte, ale bude to za vás počítat smartphone v aplikaci, která bude sledovat a hodnotit vaši výkonnost. A v dnešní době sociálních sítí samozřejmě nechybí ani možnost uploadovat výsledky do např. na Facebook a porovnávat se tak s jinými uživateli. Pokud o to tedy stojíte.

Big Agnes Fly Creek UL2 Tent

Oblast ultralehkých stanů se má čile k světu. Fly Creek od Big Agnes je krásnou ukázkou. Samonosný dvouplášťový třísezónní stan pro dvě osoby s hmotností 879 gramů je na novou sezónu kompletně přepracován. Při zaměření na ultralehké stany potěší rozumným prostorem (podlaha 2,6 m2) a menší, ale přesto praktickou předsíňkou (0,7 m2).

MSR Windproof Stove System

Firma MSR je v oblasti vařičů bezpochyby pojem. Jedním z dalších počinů je oceněný model Wind Boiler. Zde MSR využila svých zkušeností s plochým hořákem s velkou sálavou plochou z modelu Reactor a připravila kompaktní a efektivní vařič. Jak je u kompaktních vařičů do nepohody obvyklé, jde o celý kompakt nádoby, zakrytí hořáku a kartuše do jednoho funkčního celku. Například pro dosažení vysoké účinnosti jde zde plně oddělen přívod vzduchu do hořáku samostatným vedením a spalinová cesta předávající teplo nádobě tak může být velmi dobře zakryta.

Therm-a-Rest EvoLite

Pohodlný spánek v přírodě je jednou z kategorií, kterou se výrobci zabývají neustále. Kdo by se taky rád dobře nevyspal, že? Tradiční výrobce samonafukovaček přestavil inovovanou podložku EvoLite, což je spíše hodně upravená samonafukovačka. Jde o podložku s výrazně redukovanou pěnou uvnitř. Díky velkým mezerám mezi bloky laminované pěny má pak podložka při tloušťce 5 cm velice dobrou sbalitelnost a hmotnost přijatelných 480 g. Samozřejmě díky velkým mezerám mezi pěnou je tím také omezena izolační schopnost, která tak zůstává na hodnotách klasické 2,5cm samonafukovačky (R-2,1). Výrobce také prezentuje, že je použita nová speciální pěna s větší roztažností a jemnější strukturou pro lepší nasávání vzduchu a lepší sbalitelnost.

Haglöfs L.I.M Down

Další přírůstek mezi lehké věci – spacák L.I.M Down – kde L.I.M znamená Less Is More. Snahou je snížit hmotnost a udržet slušné parametry. Úzký mumiový střih, husí peří 90/10, hmotnost pouhých 473 g. Zajímavým řešením je, že spacák je bez zipu pro úsporu hmotnosti, ale spodní část je také otevřená a doplněná stahováním. Je tam možné spacák odvětrávat nebo se i se spacákem postavit na nohy.

Salewa Eco-3

To, že je trendem prezentovat firmu ekologickým pohledem na svět je jedna věc. Realizace produktů a jejich využití je druhá. V tomto případě se naštěstí jedná o případ, kdy je vše dotaženo do konce, a jde o spacák z recyklované polyesterové tkaniny použité jako vnější i vnitřní materiál, dokonce i zip je z recyklovaného materiálu. Jako izolační náplň je použito recyklované peří, které je vyčištěno, sterilizováno a antibakteriálně upraveno, takže není důvod k němu mít jakýkoliv odpor.

Sea to Summit Comfort Plus Sleeping Mat

Dalším z výrobků zaměřených na pohodlný spánek jsou matrace od firmy Sea to Summit. Firma známá svými vychytanými doplňky k cestování rozšířila nabídku i o 6 modelů outdoorových nafukovaček. Ocenění dostal model Comfort Plus tedy nejteplejší model. Jde o nafukovačku, která šikovně kombinuje dostupné technologie. Pro dobrou tepelnou izolaci jde o nafukovačku s vnitřním izolačním materiálem. Pro spolehlivost je ze dvou na sobě položených komor, takže při defektu jedné komory stále člověk neleží na zemi, a je k ní připravena možnost nafukovat obalem, takže se dovnitř nezanáší vlhkost jako při nafukování ústy. Díky konstrukci z malých propojených komor dobře rozkládá hmotnost, díky své tloušťce je velice komfortní a díky použití lehkých materiálů je lehká a dobře skladná. Zde s porotou plně souhlasíme a pokusíme se tuto nafukovačku získat do testu.

Edelrid Shark Crampon bindings

Ocenění také získaly mačky Shark od firmy Edelrid a to díky novému upínacímu systému, který je velice flexibilní a příjemný na obsluhu. Přesunutí nastavovací spony na přední svrchní část, kde je mnohem lépe dostupná, usnadňuje nasazování a přitažení maček na botu i při použití rukavic.

Berghaus Eco Woven

(Kategorie udržitelnost, ekologie atd.)

Další výrobek z oblasti udržitelného rozvoje a ekologického smýšlení. Při výrobě tkanin v procesu EcoWoven se firmě Berghaus podařilo snížit dopad na životní prostředí a to nižší spotřebou vody o 89 %, o 63 % méně dalších chemikálií, a bylo vyprodukováno o 62 % méně CO2.

Edelrid Rap Line II

Velmi zajímavá kombinace vlastností zaujala portu u pomocného lana Rap Line II. Jde totiž o to, že lano se chová jako statické při zátěži do cca 5 kN, tedy při běžné manipulaci a pohybu kolem lana. Ovšem při pádu a rázové síle vyšší než zmíněných 5 kN se začíná lano chovat dynamicky a náraz pohlcuje postupným prodloužením jako jiná dynamická lana. Samozřejmě nejde o dynamické lano pro opakované dynamické zatěžování, ale jako bezpečnostní pojistka možný pád je to zajímavá vlastnost. Lano má hmotnost 25 g na metr a průměr 6,5 mm.

Mountain Network Products – Triangle Climbing Walls

Že se nemusí vždy jednat o výrobky do ruky nebo na sebe ukazuje i oceněný koncept modulární stavby lezeckých stěn, kde se porotě líbila myšlenka stavebnicové konstrukce s trojúhelníkovým základem s širokou variabilitou provedení různých celkových tvarů a velikostí, a také to, že sestava z těchto prvků je samonosná, takže není potřeba žádná další nosná konstrukce.

Primaloft Gold Insulation Down Blend

Již mnoho let slýcháme při představení nových syntetických izolačních materiálů, že jsou tak dobré jako peří. Zatím vždy se nakonec ukázalo, že jsou opravdu velmi dobré, ale úrovně špičkového peří nedosahují, ale zase mají své jiné výhody. Primaloft patří mezi osvědčené izolační materiály a výrobce nyní přišel s materiálem, který kombinuje primaloftové vlákno s peřím. Je použito impregnované husí peří a primaloftové mikrovlákno. Výsledná kombinace má být ekvivalentem 750 cuin peří s tím, že díky impregnaci peří a kombinaci se syntetickým vláknem si má zachovat až 95 % tepelné izolace za vlhka a schnutí má být čtyřikrát rychlejší než u samotného peří. Jde rozhodně o zajímavý počin, uvidíme, jak se prosadí do praxe.

Gore-Tex Surround

Firmu Gore netřeba představovat. Letos bylo opět velice aktivní s prezentací svého nového konceptu užití goretexové membrány u bot, a to jako celého systému, kdy bota je postavena kolem vnitřku. Gore-Tex Surround má za cíl umožnit dýchat noze celým svým povrchem, tedy i směrem od chodidla. Boty jak jsou vybaveny prodyšnou částí i pod chodidlem a odvod/přívod vzduchu je realizován pomocí bočních kanálu vedoucích vzduch pod nohu. Podle prvních ohlasů to skutečně funguje a bota je vzdušnější s lepším odvodem potu, ale přeci jenom bych si raději počkal na více reálných zkušeností, protože si nejsem jistý, jak to bude u některých modelů s výrazným větráním pod nohu třeba s pronikáním nečistot do těchto míst – například při šlápnutí do řídkého bahna.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: