OUTDOOR 2016. Novinky v outdoorovém vybavení vol. 1.

OUTDOOR 2016. Novinky v outdoorovém vybavení vol. 1.

Na outdoorovém veletrhu OUTDOOR v německém Friedrichshafenu se tradičně prezentují všechny outdoorové značky, které něco znamenají, jsou zavedené nebo právě naopak ty, které jsou úplně nové. Navštívili jsme jejich stánky a přinášíme vám o nich krátké zprávy doplněné obrázky. Zaměřili jsme se hlavně na novinky nebo na technologie, které nás zaujaly nejvíce.

Outdoorový průmysl je naladěn veskrze pozitivně a mezi odborníky a obchodníky převládá optimismus. Prim hrají technologie, ekologie a trvale udržitelný rozvoj. Dle zpráv z outdoorových asociací vzrostl zájem o pobyt v přírodě, včetně spaní pod stanem až o 40%! Je to návrat do divočiny nebo pouze módní vlna?

Deuter

Tato světoznámá značka produkující batohy, tašky, spacáky a doplňky představila na veletrhu novou řadu lezeckých batohů s názvem Gravity. Ucelená kolekce batohů pro horolezce včetně nového „lanovaku“ a tahacího vaku. Dále Deuter předvedl pěknou kolekci batohů na kolo a pro dojíždění do školy či do práce. Přepracována je důkladně i kolekce větších trekových batohů. Jsou štíhlé, působí čistým desénovým designem s velkým předním vstupem a hlavně s novým zádovým systémem. Speciální hliníkové profily přenášejí lépe zátěž batohu a dokonce podle slov výrobce až 70% hmotnosti se přenáší na bederák. Zádový systém Aircontact Pro je konstruován pro zatížení do 30 kg. Taktéž by měl být až o 15% vzdušnější než jiné konvenční systémy. A navíc byl tento systém testován TÜV SÜD. Nastavitelná délka zad je samozřejmostí. Vystavené batohy: Aircontact Pro 55+15, 65+15 a v prodloužené verzi jako 60+15 a 70+15. Abychom nezapomněli, tak Deuter předvedl i novou řadu péřových spacáků Astro Pro 400, 600 a 800.

MSR

Extra vyrobený stan pro evropský trh MSR Hubba Tour 1a 2, který kombinuje unikátní HUB kostrukci MSR stanů s velkou předsíňkou, která pojme vybavení pro turisty nebo i pro cyklisty. Dále nás zaujal MSR TrailShot Microfilter, který je kompaktní a je vybaven pumpou. Dovoluje pít či filtrovat přímo ze zdroje. Výkon 1 litr za minutu nám přijde též dostatečný. A filtr GURDIAN se samočisticí schopností zvládne dokonce až 2,5 litrů za minutu.

Therm-a-rest

Trail King TM Isomatte. Jedná se o nejrychleji nafouknutelnou karimatku na světě. Funguje úplně jednoduše. Hlavní nafukovací otvor vypadá jako uzávěr lodního pytle – rolovací uzávěr (Speed Valve Technology). Tento výrobek získal OUTDOOR AWARD. Hmotnost je 830g a síla 6,3 cm.

Stanley

Master series je novou vlajkovou lodí, této tradiční značky vyrábějící termosky, hrnky či nádobí. Jedná se o masivní (odolnou) termosku. Například ta o objemu 1,3 litru udrží obsah teplý až 40 hodin! A to i díky novému uzávěru QuadVacTM. Volba pro profesionály. A odstřelovače?

The Katadyn Group´s 360 Outdoor Kitchen

Tato společnost představila všechny svoje značky: Katadyn, Optimus a Trek´n Eat na jednom stánku. Zaujal nás kompaktní filtr BeFree integrovaný do měkké lahve. Celý filtr i lahví váží pouhých 58 gramů! Optimus představil Terra Xpress HE Cooking Pot s vylepšeným výměníkem tepla a novou nepřilnavou vrstvou. Poslední novinkou byly nové chutě a příchutě v nabídce „sušeného“ jídla od Trek´n Eat.

Komperdell

Tradiční výrobce holí ukázal, že NORDIC walking není mrtvý. Přepracoval kompletně novou kolekcí holí včetně verze Ergo, která je „esovitě prohnutá“. Další novinkou jsou hole Stiletto, které umožňují regulovat délku přímo za chůze. Bez nutnosti zastavovat.

LEKI

Další silný hráč na trhu s holemi. Předvedl nové hole Smart, které používají technologii Trigger Shark 2.0. Dále propracovaný systém výměny či nasazení gumové koncovky místo karbidového zakončení Smart Tip 2.0 a Nordic Walking Speed Tip. Dostupné délky 100 – 130 cm. Líbila se nám i hole Micro Vario Carbon, která se skládá na principu „slepecké hole“ a dá se navíc i nastavit délka. Ke skládacímu křesílku Breeze, které jsme testovali v naší redakci, LEKI vyrobilo i skládací stůl Table XS, který používá podobný systém kombinace tyček a masivního plastového segmentu. Tento stůl váží pouhých 860gramů. Rychle a snadno se sestavuje a skládá. Složený má rozměr 16 x 43 x 14 cm.

VAUDE

Hodně mile nás překvapily batohy Brentour a Zerum 48+. Brentour je novinka určená pro náročný (rozuměj dlouho trvajicí) treking. Tento kompaktní batoh je vybaven nosným systémem AeroflexX+. Vaše zpocená záda by měla mít od zádového systému odstup. A délku zad jednoduše nastavíte. Batoh Zerum 48+ je kromě překvapivě nízké hmotnosti (1180g) i vyroben ekologicky. Tento kousek na nás zapůsobil až minimalistickým dojmem. Bunda Zebru UL 3L váží mńě než 200 gramů a měla by vám poskytnout dostatečnou ochranu za každého počasí (vítr i déšť). Použitá membrána Ceplex Pro. Navíc opět jako je u VAUDE zvykem ekologicky šetrně vyrobený kousek včetně PFC free. A testované kalhoty Badile II vyrobené ze strečového materiálu Windproof 80 VAUDE představil i ve verzi s odepínatelnými nohavicemi.

NORDISK

Tak ten se prezentoval mimo jiné nejlehčím stanem na světě. To nás zaujalo velice. Jak jinak? Stan Lofoten je dvouplášťový stan ve verzi pro 1 nebo dvě osoby. Ve verzi Lofoten 1 váží pouhých 490 gramů! Sbalený stan má rozměry pouhých 11 x 22 cm. Navíc dvoumístný stan můžete vyrobit pouhým vepnutím většího vnitřního stanu. Tropiko je totiž stejné.
Dalším výrobkem, který nás zaujal, byl spacák Oscar +10, který vážil pouhých 350 gramů. Těchto parametrů bylo dosaženo i přesto, že NORDISK použil místo peří 100% recyklovanou syntetickou náplň. Vzhledem k parametrům se jedná o letní spacák. Ve sbaleném stavu zabere pouhých 13 x 15 cm místa.

Taktéž karimatka Grip 2.5 nezabere ve vašem zavazadle mnoho místa. Sbalená nafukovačka měří 12 x 26 cm a váží 340 gramů. Povrch karimatky je opatřen nesmekavými pásy. A přídavná izolace v místech, kde je nejvetší zatížení (ramena a boky) ještě více zvyšuje její užitnou hodnotu a komfort.
A veliké bavlněné stany NORDISK jsou kapitola sama pro sebe. Unikátní vnitřní prostor a pocit romantiky, včetně skvělé ventilace vám přináší tito krasavci.

La Sportiva

Opět velice povedená kolekce oblečení pro různé typy běhání a pro různé lezecké disciplíny. Zaujala nás kolekce Traverse X, která je určena na horské nástupy, via ferraty a vícedélkové skalní cesty. Dále se nám líbili kalhoty TX Max, které jsou střihem, materiálem i technickými detaily určeny pro nošení pod sedákem. Taktéž ve verzi jako kraťase TX Short. Záda jsou řešeny a inspirovány motorkářským oblečením tak, aby se ani při intenzivním pohybu nevyhrnovaly. Ke kalhotám si La Sportiva vyrobila i speciální boty TX 4 MiD GTX. Z běžeckých bot nás zaujala nová bota Akyra a Flash. A z lezeček asi nejvíce dětské lezečky GRIPIT, které spíše vypadají jako boty pro první krůčky pro nejmenší děti.

Buff

Tak se nám moc líbila běžecká kšiltovka PACKRUNCAP, která je skvěle sbalitelná do malého válečku, chrání vás před UV zářením, skvěle padne na jakoukoliv kedlubnu (strečový materiál), dýchá a je velice reflexní. A hmotnost? Váží pouhých 30 gramů.

Osprey

Americká značka opět potvrdila, že patří mezi přední výrobce batohů. Představila přepracovanou a inovovanou kolekci batohů Talon a Tempest. Zaujala nás i dětská sedačka, který by klidně mohla být Rolls-Royce mezi sedačkami. Se všemi vychytávkami a bezpečnostními prvky. Nově se představila i běžecká kolekce. Od nejmenší taštičky do ruky s držákem lahve z měkkého plastu až po opravdové běžecké „vesty“ z řady DURO. Těšíme se na testování do Světa běhu.

SEA TO SUMMIT

Opět novinky. Nádobí X Series. které jsme testovali, bylo doplněno nově o uzávěry. Takže jídlo můžete přechovávat nebo převážet i ve skládacím nádobí z této řady X SEAL and GO. Dále nás zaujali propracované cestovní tašky se spoustou vychytávek. Jsem ani nevěděli, že se dá na nich něco nového vymyslet. A přece! Ultralehké hamaky včetně závěsného systému. Nafukovačky, atd. STS opět potvrdilo stabilní pozici na outdoorovém trhu. Zvláště v doplňcích a v příslušenství.

CAMP

Přestavil již nyní tlumiče pádu, které by měly splňovat novou normu. Dále nás zaujaly nové karabiny DION, které jsou opatřeny „drátěným keylockem“. Navíc jsme měli příležitost si sednout i do nového sedáku Alpine Flash a probrat nějaké detaily na jistítku Matik. Nový batoh od Cassinu Eghen 22 nás taktéž hodně zaujal.

Black Diamond

Tak tento amrický výrobce ukázal a prakticky předvedl nocé poloautomatické jistítko PIVOT. Kromě toho i ukázal celou vývojovou řadu, jak dospěl k finálnímu výrobku. PIVOT je určen pro lana 8,7 – 11 mm. Ocelové tělo je potaženo nesmakavým plastovým povrchem.

Thule

Stále širší nabídka opravdových batohů určených do přírody a pro různé outdoorové aktivity. Kolekce batohů působí kompaktně a uceleně. Uvidíme, kdy se rozšíří i v Česku.

Další články

OUTDOOR Industry AWARD 2016

OUTDOOR GOLD Award 2016

České značky a firmy na outdoorovém veletrhu 2016

Kompletní fotogalerie k tomuto článku

Zkušenosti čtenářů

Martin

Fotky stanů od MSR a batohy Osprey Talon a Tempest někde nemáte?

Vojtěch Dvořák, svetoutdooru.cz

Dobrý den,
foto stanů nemáme, protože je vyloženě zakázáno v TENT CITY fotit a dokonce nás jednou hlídači vyhodili ven, když jsem foťák jenom držel v ruce. Batohy se pokusíme do fotogalerie doplnit.
S pozdravem
Vojtěch Dvořák, Svět outdooru

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: