HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Osvědčená dvojka Urubko-Moro se v zimě rozdělí, ale jen na kousek

Osvědčená dvojka Urubko-Moro se v zimě rozdělí, ale jen na kousek

Jarní, letní i podzimní horolezecká sezóna jsou nenávratně pryč. V horách už na odvážlivce čekají jen zimní podmínky, což znamená i značné prořídnutí horolezeckých zástupů. Některé z osmitisícovek, aspoň ty pákistánské, přeci jen nezůstanou osamocené.

K2 a Nanga Parbat se zdají být tak trochu netykavky, protože na svůj vrchol v zimním období ještě nikoho nepustily. Obměkčit je chtějí minimálně dvě expedice. První z nich je tvořena horskými vlky ve složení Denis Urubko (KAZ), Adam Bielecki (POL) a Alex Txikon (SPA). Ti se pokusí o skalní pyramidu s názvem K2 (8610 m).

V roce 2003 se Denis při zimním pokusu o K2 dostal až do C4, ale nakonec musel otočit kvůli záchrany svého parťáka. Poslední pokus o zimní K2 se datuje do sezóny 2011/2012, kdy to zkoušeli Rusové. Expedice skončila tragicky smrtí Vitalyho Gorelika, který v BC podlehl těžkým omrzlinám.

Zimní K2 (napravo)Zimní K2 (napravo)

Jen něco málo přes 100 kilometrů bude od svého letitého parťáka, Denise Urubka, vzdálený Ital Simone Moro. Ten se bude po loňském neúspěchu opětovně pokoušet o 8125 metrů vysokou Nanga Parbat (složení jeho týmu zatím není zveřejněno).

Urubko, Bielecki i Simone Moro už figurují v zimních tabulkách osmiček

Zimní horolezectví na osmitisícovkách můžeme rozdělit na dvě období. První z nich je jednoznačně polské, protože Poláci v osmdesátých letech vystoupili na sedm osmitisícovek (všechny mimo Pákistán). Ne, že by druhé období (po roce 2000), ve kterém bylo slezeno dalších pět osmitisícových vrcholů, bylo bez polské účasti, ale už není tak dominantní.

Úspěšné zimní výstupy (Moro, Urubko, Bielecki)

Simone Moro

Shisapangma (2005), Makalu (2009), Gasherbrum II (2011)

Denis Urubko

Makalu (2009), Gasherbrum II (2011)

Adam Bielecki

Gasherbrum I (2012), Broad Peak (2013)

Alex Txikon je také zkušený borec, který byl u zimní expedice na Gasherbrum I a na K2 se dostal do 7100 metrů.

Denis a Simone na vcholu Gasherbrum IIDenis a Simone na vcholu Gasherbrum II

Cesty Urubka a Moro se rozešly kvůli noční můry

Zdá se to neuvěřitelné, ale Simone Moro zdůvodňuje své rozhodnutí nepokusit se o K2 tím, že jeho žena měla sen, ve kterém, při zimním pokoušení této hory, Simone zemřel.  Ital doslova řekl: „Sen mé manželky je jediným důvodem, proč nejedu na K2“.

S využitím theadventureblog.blogspot.cz, explorersweb.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: