Ostravsko a okolí aneb co dělat v „průmyslovém království“

Ostravsko a okolí aneb co dělat v „průmyslovém království“

Všem, kteří si myslí, že Ostravsko a jeho okolí je jen velká uhelná pánev, vřele doporučuji přečíst si tento článek. Neříkám, že v něm narazíte na jeden z divů světa nebo ostravský chrám sv.Víta, ale pořád tady je mnoho krásného a zajímavého k vidění.

Tato oblast se „proslavila“ především průmyslovou krajinou a špatným ovzduším. V poslední době je však možné pozorovat úsilí, aby se této nálepky zbavila. Snahu můžeme pozorovat ve stavbě cyklostezek, rekultivaci prostředí a tvorbě kulturního programu. Pojďme si zmínit pár aktivit, které se tady dají provozovat.

Cyklostezka Olešná-Hukvaldy

Jedna z nejhezčích cyklo tras vede kolem přehrady Olešná a končí na Hukvaldech. Je dlouhá 40 kilometrů. Hukvaldy jsou rodištěm Leoše Janáčka. Ten o nich řekl: „Kraj krásný, lid tichý, nářečí měkké, jak by máslo krájel“. Kromě jeho památníku je tady k vidění jeden z nejmohutnějších hradů na Moravě, jehož založení se datuje do první poloviny 13. století, kdy ho nechal vystavět Přemysl Otakar I. Více o samotné trase naleznete tady.

Vodácká stezka Odra a Olše

Další aktivitou, která není v tomto regionu moc známá, je sjíždění řek. V nedávné době byla ve městě Bohumín zřízena za přispění Evropské unie půjčovna lodí za účelem sjíždění horního toku Odry. Zajímavostí je, že plavidlo i výbavu si můžete půjčit zdarma (musíte složit kauci 1000 Kč). Platíte jen 100 Kč za přepravu vybavení zpět na start. K dispozici je 15 lodí a půjčovna funguje od 30. 6. 2012. Další informace o trase, podmínkách zapůjčení a mnoho dalších informací se dozvíte na stránkách města Bohumín.

Lom Šífr ve Svobodných Heřmanicích

V parných letních měsících není nic lepšího, než se zchladit v příjemně studeném lomu. Jeden takový je ve Svobodných Heřmanicích asi 14 kilometrů jižně od Krnova. Původně sloužil k těžbě břidlice, ale dnes už je využíván jen pro rekreaci. Jeho délka je 500 metrů a hloubka dosahuje až 35 metrů. Neodmyslitelnou součástí je také několika metrový skalní skokánek či vodní molo, které slouží pro potápěče, ale vyřádí se na něm nejedno dítko. Jak už jsem se zmínil, je lom vyhledáván potápěči. Svědčí o tom událost z roku 2005, kdy se v lomu konal výcvik potápěčů z celé Armády České republiky. Nedaleko byl zbudován také kemp, ale „hlavy na hlavě“ se bát nemusíte. Většinou je tady celkem prázdno, kupodivu.

Vagonářské muzeum Studénka

Většina turistů zná technické muzeum Tatra v Kopřivnici, ale už málo kdo ví, že také Studénka, která leží zhruba 20 kilometrů jihozápadně od Ostravy, má svůj chrám techniky, který se zaměřuje na vlakovou historii a existuje už od roku 1956. Historickou atmosféru zvýrazňuje také místo, kde muzeum sídlí. Je jím zámecká budova. Pro cyklisty mám dobrou zprávu. Zámek leží na beskydské cyklistické stezce. Další informace zjistíte na stránkách města Studénka.

Arboretum Nový Dvůr u Opavy

Výčet činností bych zakončil v relaxačním stylu, a to procházkou v botanickém království u Opavy. Těšit se můžete na více než 7000 druhů rostlin, dřevin a bylin. Arboretum proslavila sbírka Rhododendro, která je jednou z nejbohatších v ČR. Pokud chcete další informace, tak zavítejte na oficiální stránky tohoto zařízení.

Jestli se dostanete přímo do Ostravy, budete mít tenisky a jste sportovně, respektive lezecky založení, tak se podívejte na článek mé kolegyně.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: