Ostaš – Mohyla smrti na stolové hoře

Ostaš – Mohyla smrti na stolové hoře

Zdálky vypadá Ostaš jako skutečná stolová hora odněkud z Venezuely. Nemá sice tak unikátní rostlinné a živočišné obyvatele, ani nevyniká extrémní nepřístupností jako Roraima – nejznámější ze stolových hor. To však neznamená, že by měla uniknout pozornosti pohodáře – pohoráře.

PR není public relation

V médiích zkratka PR znamená public relation, tedy vztahy z veřejností. V oblasti ochrany přírody jde o přírodní rezervaci jejíž hranice je vyznačena na stromech jedním červeným kruhem a jedním půlkruhem. Encyklopedie praví, že  přírodní rezervace Ostaš je tvořena tvořena odolnými křemennými kvádrovými pískovci svrchněturonského až coniackého stáří. V jejich podloží pak leží spodnoturonské slínovce. Taková věta by k návštěvě nalákala asi jenom geologa. Co to zkusit jinak. Přírodní rezervací vede turistická značka, takže se nemusíte obávat pokuty chtivých ochranářů a k vidění jsou bizarně rozeklané pískovcové skály

Mohyla smrti

Název skalního útvaru Mohyla smrti zní vskutku hrůzostrašně. Nicméně kolem ni vede modrá turistická značka a na ní, ani kolem ní se běžně neumírá. To jen autor jména měl bujnou fantazii nebo zvláštní smysl pro humor. Hluboké kapsy v jedné ze skal vypadají totiž jako pohublý obličej, nebo lebka. Ale mnohem lépe v průvodcích zní „navštivte Mohylu smrti“, než „shlédněte skálu s obličejem bulimičky“. Skále ale nutno přiznat jistou podobnost s kulisami ve filmu Indiana Jonese a poslední křížové výpravy. Ale dost sarkasmu a zlehčování. Namísto toho připomeňme pobití polických kališníků a obyvatel nedaleké Police nad Metují k němuž došlo na Ostaši v roce 1421. Vraždění měli na svědomí vojáci ve službách u nás „neblaze proslulé lišky ryšavé“, krále Zikmunda Lucemburského. Prý se ještě nedávno při vývratech a pod kořeny okolních stromů  nacházely lebky pobitých nešťastníků.

Lezení na Ostaši.

Říká se, že jeden obrázek vydá za tisíce slov. Mrkněte na video, třeba se  vás naláká k návštěvě stolové hory rychleji, než nudný výpis přírodní krás. Ty je totiž potřeba vidět a nikoliv o nich číst. Na video koukněte nejlépe v pátek, ať víte, kam s lanem a karabinami v sobotu vyrazíte. Užít si můžete jak bouldering, tak klasické lezení.

https://www.youtube.com/watch?v=_UqjV794LO8

Tip na kešku

GC1BDMQ Kocicí hrad – když už se touláte ve zdejších skalách, mrkněte na Kočicí hrad. Bacha – v zimě prý je cesta uzavřená, ale jak se v logu píše… jak pro koho.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: