Osada Polesí a vyhlídka Havran

Osada Polesí a vyhlídka Havran

Osada Polesí byla založena v roce 1683.

Jejím zakladatelem byl učitel Sebastian Finke z Rynoltic, který se při selském povstání v roce 1680 postavil na stranu vrchnosti, za což byl málem ubit davem. Ač bylo povstání potlačeno, ani poté pro něj v obci nebylo bezpečno, a tak mu hraběnka Benedikta z Brodova prodala pozemek u nedalekých smolných pecí. Poté, co se sem přistěhovali další obyvatelé, pojmenovali shluk stavení Finkendorf. Zakladatele připomíná i pamětní kámen, který byl na břehu koupaliště na návsi na místě, kde původně stával Finkeův dům, vztyčen v roce 1983 k 300. letému výročí založení osady.

Nad starými roubenkami se z lesa noří 20 metrů vysoký skalní ostroh ve tvaru ptačí hlavy dříve nazývaný Hüttichův kopec. Odtud je možné se kochat výhledy do okolí z lavičky na vyhlídce Havran.

Přístup:

Z Polesí na vyhlídku vede modrá turistická značka, pod vrcholem je několik betonových schodů. Z Rynoltic se dá dojít do osady Černá Louže a odtud opět po modré, která vede do Polesí společně s mezinárodní naučnou stezkou Lužické a Žitavské hory.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: