Ortovox Pocket Spike – cepín a lopata v jednom

Ortovox Pocket Spike – cepín a lopata v jednom

Lopata je součástí povinné lavinové výbavy a hodí se i při jakémkoli treku zasněženou krajinou, třeba pro stavbu iglú apod. Cepín je potřeba na každém strmém svahu. Zmrzlý povrch může být nebezpečný, a tak je dobré mít v batohu mačky a cepín.

Dokážete si představit hroty cepínu, které můžete spojit s madlem lopaty a ušetřit na váze? Ano, kapesní cepín ORTOVOX Pocket Spike je lehké miniaturní řešení, sestávající ze dvou částí. Na jeden konec madla lopaty se nasune a snadno zaaretuje zobák cepínu s nabroušeným hrotem. Na opačný konec topůrka, kam se nasazuje list lopaty, se pro změnu upevní náhražka spodního hrotu cepínu.

9 deka navíc a máš cepín

Oba tyto díly jsou z osvědčené slitiny hliníku AL 7075 s nejvyšší tvrdostí T6. Povrch je eloxovaný a set obou hrotů váží 90 gramů a 15 cm dlouhý balíček se vám vejde třeba do víka nebo boční kapsy batohu. Barevně zapadá do oranžovo modrého konceptu lavinového vybavení značky ORTOVOX.

Lopaty jsou vlajkovou lodí značky

Typicky modré lopaty ORTOVOX patří k tomu nejlepšímu, co je na trhu. Používají je záchranáři celého světa. V kolekci z šesti lopat s prodlouženým topůrkem je jedna s integrovanou sněhovou pilou (Kodiak Saw), premiantem v lehkosti je Pro Light (440 g), hybridní asymetrický grif má Beast, nejlevnější je Badger a pak tu máme PRO ALU III, která je kompatibilní s hroty cepínu POCKET SPIKE. Prodává se samostatně i v setu s cepínem.

Multifunkční lopata Ortovox Pro Alu III

List lopaty je z tvrzené slitiny hliníku, stejně jako topůrko. List nemusíte po nasazení aretovat, stane se to automaticky. Lopata je větší (29×22 cm) a otvory v rozích umožňují sestavit improvizované záchranné saně. Větší list dovoluje nabrat víc sněhu, a tak přijde vhod pogumovaná spodní část oválného teleskopického topůrka (délka 44 nebo 84 cm). Madlo nepravidelného tvaru „T“ nabízí možnost vytvořit nejen zmiňovaný cepín, ale i motyku pro kopání. Je potřeba dodat, že topůrko nesplňuje pevnostní normu (B/T) UIAA, používanou u cepínů.

Kapesní cepín Ortovox Pocket Spike se hodí jako záložní cepín pro krátké výšvihy např. v závěru skialpové túry.
Kapesní cepín Ortovox Pocket Spike se hodí jako záložní cepín pro krátké výšvihy např. v závěru skialpové túry.

Jak získat lehčí set?

Když vás lopata ORTOVOX nadchne, je tady možnost odlehčení. Kdo si pořídí ještě lehoučkou lopatu Pro Light může nasadit její menší a lehčí list na „štilko“ od Pro Alu III.

Ideální pro snadné výstupy

Kdo se vypraví na skialpovou túru a těsně pod vrcholem ho čeká krátký prudší výšvih bez lyží, tomu přijde Pocket Spike vhod. Z lopaty udělá za minutku cepín, nasadí mačky a stoupá bezpečně na vrchol. Lopata je primárně záchranná pomůcka a tak je nutné ji po sestupu opět nachystat do pohotovostního stavu – cepín sundat a uložit do obalu.

Nakonec jedna žhavá novinka. ORTOVOX vyvinul první lavinový vyhledávač s hlasovou navigací DIRACT VOICE, ale o tom někdy jindy…

Ortovox

Německý výrobce prestižního outdoorového vybavení. Svou udržitelnou výrobou s důrazem na tradice a přírodní materiály dělá hory stále bezpečnější už od roku 1980.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: