Okolo Krumlova na kole

Okolo Krumlova na kole

Český Krumlov je jedno z nejkrásnějších českých měst. Objevovat tohle jedinečné město a jeho okolí na kole rozhodně stojí za to. Však se nechte inspirovat.

„Ahoj, “ křičí vodáci jeden přes druhého. Krumlov je bezesporu nejzajímavější zastávkou na vltavské trase. Tam, kde se nejdelší česká řeka kroutí stovkami meandrů, vzniklo před osmi sty lety městečko, které se pod vládou rodu Rožmberků, Eggenberků a nakonec Schwarzenberků stalo nejkrásnějším v Čechách. Zasazeno do kopcovité krajiny v předhůří Šumavy je samozřejmě střediskem outdoorových sportů. Po krátké procházce malinkým centrem plným skvostných gotických domů s renesančními fasádami, pospícháme s bicykly za krásami okolní přírody.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Z obce Třísov, kam nás doveze vlak, vyrážíme po červené značce dosti terénní cestou pod zříceninu rozsáhlého hradu ze 14. století, která nese jméno Dívčí kámen. Ruiny jsou volně přístupné a v pozdní odpoledne hrají zlatavými barvami. Zpátky to bereme přes Zlatou Korunu, cenný gotický klášter na dalším z vltavských ostrohů. Silnička vedoucí zpátky do Krumlova příjemně klesá mezi pastvinami a Blanským lesem.

Na kole k rozhledně na Kleti

Přímo z města vede cyklotrasa, která nás přibližně deseti kilometrové jízdě do kopce s převýšením 500 metrů dovede až na vrchol Kletě. Za dobrého počasí můžete z nejstarší české kamenné rozhledny, kterou dal vystavět roku 1822 kníže Josef Jan Nepomuk ze Schwarzenberka, vidět i Dachstein.

Kleť proslavila hvězdárna a taky zimní sportovní událost nazvaná „Běh na Kleť“.  Ke zdolání kopce je v létě možné použít lanovku. Směrem dolů si pak půjčíte koloběžku a frčíte až do Krumlova. Odpočíváme v horské chatě, připraveni na skvělý sjezd do vesnice Brloh. Potom pokračujeme k další památce UNESCO, do obce Holašovice s unikátním komplexem jihočeských statků. Parádní asfaltky, po nichž auta téměř nejezdí, mají docela ostrý profil, a tak si dáváme notně do těla.

Kde složit hlavu a povzbudit ducha

Nejlepším ubytování, které Krumlov sportovcům nabízí, je Travellers´ hostel. Tady se můžete ubytovat v levném dormu i v dvoulůžkovém pokoji. V útulné kuchyňce si můžete uvařit, pokud odoláte lákadlům restaurace pod vámi) i popovídat s cestovateli všech národností. Hostel vznikl ze dvou sousedních, složitě prorostlých historických domů a stojí v samém centru Krumlova. Atmosféra starého města na vás dýchne, když vykouknete z terasy v druhém patře a uvidíte to množství střech, stříšek a věžiček. Hostel žije celý den – během dopoledne tu na pavlači vysedávají studenti architektury, odpoledne se plní výtečná restaurace na dvorku a večer je čas na odpočinek a popíjení. Romantické posezení u vínečka nabízí sklepní hospůdka, zatímco rockově založení hosté dají přednost pivku v Travellers´Pubu. Čas od času se tu dokonce pořádají živé koncerty.

Travellers´ hostel v Českém Krumlově perfektně slouží svému jménu. Jeto místo, kde se potkávají cestovatelé, vodáci, bikeři a výletníci z Čech i celého světa. A personál hostelu se postará o veškeré vyžití v oblasti. Zajistí půjčení sportovního vybavení a ukáže tipy na výlety, z nichž některé vám může i zařídit. Více o hostelech najdete na www.hostely.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: