Ohnivá konvice Kelly Kettle

Ohnivá konvice Kelly Kettle

Díky několika kamarádům, kteří rádi táboří u otevřeného ohně, se nám do rukou dostala konvice Kelly Kettle pro rychlé uvaření vody na otevřeném ohni. Vzdáleně by mohla připomínat dřívkáč, který na našem webu vyvolává při každé zmínce sáhodlouhé diskuze. Princip je ovšem jiný – namísto nuceného přívodu vzduchu využívá komínový efekt.

Nejde o vaření na survivalové expedici, ale podobně jako zmíněný dřívkáč (vařič s malým větráčkem, kde se v miniaturním ohništi topí malými dřívky), je konvice určena pro přírodní táboření s vařením na ohni. Je v ní možno mít připravenou horkou vodu k nejrůznějšímu použití a stačí přiložit pár klacíků, dolévat tekutinu a vroucí voda je stále k dispozici. Osobně tomuto přístroji přezdívám „komínkáč.“

Jak Kelly Kettle vypadá:

Na první pohled je velmi podobná klasické hliníkové konvici na mléko. Ovšem jen z vnějšku, uvnitř je v celé výšce kónický komín. Prostor mezi vnější stěnou a tímto komínem vytváří dvojitou stěnu, do které se vlévá voda (jako tomu bývalo u hrnců na mléko, kde vřící voda nedovolila přehřát mléko a unikající pára skrze píšťalku ohlásila bod varu). Konvice má v boku hubičku k nalévání a vylévání vody, která je ještě opatřená špuntem, aby neutíkalo teplo a nešplíchala ven voda. Ovšem pozor, při varu se z konvice stane malý parní kotel a špunt může vystřelit. Proto je lepší před varem konvici odšpuntovat nebo jen lehce nasadit – odšpuntování nám ohlásí příchod varu.

Jak Kelly Kettle funguje:

Pod konvicí je miska na oheň s otvorem pro přívod vzduchu. V ní rozděláme náš ohýnek. Poté na ní postavíme konvici s vodou (hezky tam zapadne, miska má pro konvici osazení) a začne fungovat komínový efekt, takže se ohýnek dobře udržuje. Přikládáme házením topiva přímo shora do komína, hoří cokoliv, drobné větvičky, šišky, kůra. Voda je uvařena během několika minut, půllitrová vře při dobrém topení zhruba po třech minutách.

Nejprve musíte konvici sejmout z ohniště a potom teprve lze uchopit svisle za hlavní madlo, které se při zvednutí dostává nad ústí komínu. Tam je víc než teploučko a pokud se nechcete popálit, musíte držet madlo mimo ústí komínu. Skvěle ale funguje při vylévání, kdy hlavním madlem máte perfektní kontrolu nad konvicí a zatažením za řetízek od špuntu, který je připevněn na opačné straně něž je hubička, udáváte náklon bez ohrožení spálení či opaření.

Využití a přednosti

Skalní příznivci outdoorového vybavení budou mít mnoho připomínek – konvice je vlastně jednoúčelové zařízení, nedá se v ní připravit nic jiného než horká voda, konvice je objemná, a pro nošení v batohu je třeba počítat se silnou kouřovou vůní.

Ještě k porovnání se známějším dřívkáčem – bez nuceného okysličování se v misce hůře rozdělává oheň, především v mokrém prostředí (mně se osvědčilo přihodit z velkého ohniště několik žhavých uhlíků, pochopitelně když jsou uhlíky k dispozici). Na druhou stranu – když se rozhoří, komín opravdu funguje a nepotřebuje žádný další zdroj energie, takže nedojde baterka a nemůže se porouchat větráček ;o).

Pro táboření s otevřeným ohněm na stabilním místě je konvice pozoruhodně účinný a platný pomocník. V prodeji jsou i vařící plotýnky, které lze postavit na konvici, a které umožní využít energii i pro vaření, které jsme ovšem neměli možnost vyzkoušet v praxi. V sadě je možné koupit i nástavec s ešusem i pokličkou a mřížku na grilování. Tím se stává konvice Kelly Kettle univerzálním vařičem, na kterém je možné současně připravovat v nádobě jídlo (převážně instantní) i ohřívat horkou vodu.

V Česku se pomalu začíná Kelly Kettle dostávat do povědomí a je již ke koupi v některých e-shopech. Ve světě existuje několik výrobců této konvice a mezi určitým typem lidí, kteří s otevřeným ohněm táboří v přírodě, je hodně populární. Je známá pod názvem Kelly Kettle, nebo také jako Volcano Kettle – překlad slova kettle je konvice na vaření vody. Vyrábí se jak hliníkové, tak nerezové typy v objemech 0,5, 1 a 1,5 litru. 

Kelly Kettle má samozřejmě omezený okruh použití, ale pro zmíněnou skupinu přírodně tábořících lidí a při táboření ve stanech s otevřeným ohněm je to nesporně zajímavé a platné vybavení. Právě tato skupina táborníků totiž potřebuje vroucí vodu, snad kromě doby letního parna, prakticky neustále. Tato konvice k tomu šikovně pasuje.

© Svět outdooru, Míra Bachtík s přispěním Jiřího Červinky a Jirky Mana, foto Míra Bachtík, Jirka Man a archiv redakce, video Míra Bachtík

Konvice Kelly Kettle na zlepsovak.cz

Zde najdete nerezové nebo hliníkové konvice Kelly Kettle, celé sety a příslušenství

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: