HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Ohlédnutí za veletrhem ISPO 2013

Ohlédnutí za veletrhem ISPO 2013

Veletrh ISPO 2013 byl dá se říci stejný, jako každý rok. A to především z pohledu nepřeberného množství zajímavých novinek a trendů. Zaujaly nás především nově představené materiály a několik zajímavých novinek a technických řešení, na které jsme narazili při návštěvě několika desítek stánků v halách s vybavením zaměřeným na outdoor.

Nové materiály především

Hned několik firem se nám na ISPO 2013 pochlubilo tím, že používají zcela nové materiály. Z těch nejčastěji zmiňovaných jsou to určitě Primaloft Alfa, který by se měl lišit od klasického Primaloftu tím, že se nežmolkuje a nesesýpá. Vlákna Primaloftu Alfa jsou totiž připevněna k jakési „mřížce“, která tomuto sesýpání a žmolkování zabraňuje. Udržuje vlákna ve stále stejné pozici.

Dalším novým materiálem je Gore– Tex Pro. Přímo na stánku byly vidět výrobky z tohoto materiálu a není jich málo. Samozřejmě z něho šijí jen ti nejlepší a renomovaní výrobci. Nový materiál má novou membránu a vyniká vyšší odolností a o 28% prodyšností než byla doposud. Třetím z velmi skloňovaných materiálů je Polartec Neo Shell.

Velikým trendem, který nebylo možné přehlédnout je používání peří a sice úplně do všeho od klasického použití ve spacácích, přes bundy a kalhoty až po nové sukně a kraťasy a další vychytávky, kterých bylo k vidění přehršel.

Během naší návštěvy největšího evropského veletrhu zaměřeného na outdoorovou tematiku (ale také obecně sportovní) jsme navštívili několik stánků a seznámili se s novinkami a zajímavostmi, které byly k vidění. S představením jednotlivých značek začneme s těmi českými.

Pinguin

U Pinguinu jsme se seznámili s novým batohem určeným na skialpy, freeride lyžování a snowboarding. Batoh má propracovanou kapsu na uložení základního vybavení – lopata, sonda, … U batohu jsou použity nenasákavé materiály (důležité zejména na zádech) a velikým plus jsou otevírací záda. Člověk si nemusí batoh pokládat na záda, když potřebuje dovnitř.

Dále byla představena řada výrobků z Polartecu Alfa a nové softshellové oblečení. Softshellové komplety jsou navrženy vždy ve dvou variantách – techničtější pro použití v horách a v náročnějších podmínkách a jednodušší pro použití ve městě a při běžném nošení.

OCÚN

Firma Ocún předvedla zbrusu nové karabiny. Design karabin si navrhli kompletně sami a soustředili se především na dva aspekty: dobrý design a perfektní funkčnost. Toho je dosaženo použitím dostatečného množství materiálu v klíčových místech a tam kde materiál není potřeba se na hmotnosti naopak trochu ušetří. Karabiny už jsou nasazeny na všechny jejich expresky a další výrobky, které karabinu obsahují.

Dále nám byly předvedeny nové sedáky, které jsou uvnitř velmi pohodlně polstrovány, jsou odlehčené a hlavně (to ocení asi především dámy) barevně ladí s jednotlivými řadami lezeček. Další novinkou, i když ne úplně nejžhavější, jsou crash pady s nastavitelnou tvrdostí. Uvnitř crash padu je klasická pěna, do které jsou ale vloženy ještě válečky tužší pěny, po jejich vyjmutí se tedy crash pad změkčí. Pokud je pěna opatřena válečky má to významný vliv na okrajové části matrace – má vysokou tuhost i v okrajích, což není běžné.

Singing rock

U Singing rock nám byly představený úplně nové cepíny a mačky. Cepíny vynikají lehkostí a mačky se pyšní vyměnitelným předním hrotem a taktéž nízkou hmotností. Dále nám byly představeny nové slackliny, u kterých je více dbáno na bezpečnost. Je také možné vybrat si z vypínacího systému pomocí kladky nebo pomocí ráčny. Komu co více vyhovuje a pro jakou délku je co lepší. Samozřejmostí je nová řada sedáků, zaujal zejména růžový sedák pro holčičky.

Tendon

U Tendonu se nám pochlubili, že nově čipují lana, což znamená, že si člověk může o každém lanu vést přehlednou evidenci. Je to důležité zejména pro bezpečnost práce s lany. Údaje z čipu lze pohodlně číst i zapisovat pomocí aplikací v chytrém telefonu.

Direct Alpine

U Direct Alpine nás velmi zaujala nová lyžařská kombinéza, která je kompletně vyrobena z materiálu s membránou a její hlavní předností je cena. Bude stát okolo 12 000 Kč, což je na takovýto atypický kousek opravdu nevídané. Kombinéza je vyrobena z pestrých materiálů, takže vás na svahu nikdo nepřehlédne, a je opatřena velikou spoustou vychytávek pro maximální pohodlí. Jako největší výhodu ale určitě vidíme v tom, že v kombinéze bude mít člověk zcela jiný tepelný komfort než v kombinaci kalhoty a bunda.

I u Direct Alpine nám byly představeny podobné rukavice, které o několik odstavců níže zmiňujeme u Vaude. Tedy tenké prsťáky s neprofukovým překrytím.

Yate

U firmy Yate jsou vlajkovou lodí karimatky. První z novinek, kterou jsme prohlédli je karimatka s elastickým povrchem. Její největší výhodou je, že se povrch lépe přizpůsobí tělu, takže se na karimatce lépe a pohodlněji spí. Dále jsme se podívali na karimatku s novým neklouzavým povrchem, která skutečně funguje, alespoň dle našeho zběžného testu a na závěr jsme si prohlédli samonafukovačku s „borty“, ze které člověk v noci během spánku jen tak nespadne.

Didriksons1913

Tato firma slaví 100 let od založení. K tomuto výročí byla vytvořena nová kolekce, která má připomínat první oblečení, které se v Didriksons vyrábělo (těžké námořnické a rybářské pláště napouštěné olejem, aby byly nepromokavé). Kolekce je tedy vytvořena z tužších materiálů, například u pánských bund a kabátu, je tuhost materiálu skutečně značná a mají speciální „námořnický“ design.

Nás z této kolekce velmi zaujala dětská soupravička, kterou tvoří bunda a kalhoty s laclem. Lacl od kalhot je ale odepínací ( na zip) a po jeho odepnutí lze (opět zipem) kalhoty připnout k bundě, takže vznikne kombinéza. Máte tedy na výběr čtyři varianty oblečení – bunda, kalhoty s laclem, kalhoty bez laclu a kombinéza. Doufám, že se tento praktický kus oblečení časem zařadí i do obyčejné kolekce a nezůstane v té výroční. Dále nám Didriksons představili velikou spoustu bund a kabátů pro děti i dospělé pro nošení ve městě i do přírody.

Craft

U Craftu jsme zvyklí na přehlídku nekonečného množství krásného a fungujícího oblečení a nejinak tomu bylo i letos. Představili nám nové výrobky z kolekce pro běhání, nové výrobky z kolekce pro běžky a potom velikou novinku v podobě péřovek, které se v zimě určitě objeví na českém trhu. Zatím jsme měli pouze možnost je vidět, uvidíme jaké budou na vyzkoušení.

Vaude

Vaude mělo letos na ISPU pořádný důvod slavit. Vyhráli totiž hned 3x ISPO Award a sice za batoh, šortky na kolo a za bundu. Z věcí, které nedostaly ISPO Award jsme si prošli krásnou skialpovou výbavu, batohy a zaujaly nás rukavice, které mají nandavací kryt z neprofuku, na které nás během veletrhu upozornilo více firem. Zpravidla se jedná o tenké prsťáky, které maj v minikapsičce na záprstí schovaný návlek z neprofuku.

Bergans

U Begnas jsme byli nejvíce zaujatí novým batohem Glittertind (ve velikostech 55 a 70l), na kterém je nejzajímavější zádový systém Spine. Výhodou tohoto zádového systému je, že se pohybuje společně se zády – vyklání se do stran, když se člověk předkloní panely, ze kterých je systém složen se natáhnou atd. Vypadalo to velmi povedeně, na zádech jsme bohužel neměli. Batoh si ale určitě nenecháme ujít a otestujeme jej.

Klaterrmusen

Po pěti letech vývoje byl představen spacák, který vypadá jako hodně vychytaný a asi jen nevypadá. Méně zajímavá už bude cena, která se vyšplhá téměř k 30 000 Kč. Zajímavým prvkem je určitě (mimo jiné) rukáv na vyndání ruky (zateplený tak, aby to bylo nejteplejší místo). Spacák tak můžete improvizovaně použít jako péřovou bundu, zabalený v něm není problém uvařit a podobně.

Také se nám tu líbila nová brašna na notebook, která se dá pěkně připnout a drží jako batoh. Velikou výhodou brašny je to že se dá sáhnout dovnitř postraním otvorem, takže člověk nemusí otevírat celou brašnu (dobrý třeba ve špatným počasí). Brašna má i vychytaný systém přes rameno, který je udělaný tak, aby i při delším nošení těžší brašny nezačala bolet šíje.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: