Ohlédnutí za 5.ročníkem MFOF

Ohlédnutí za 5.ročníkem MFOF

Pátý ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů je za námi, skončil slavnostním večerem 8. 12. 2007 v kině Atlas. Bylo ohodnoceno 19 snímků z celkových sedmdesáti, cenu absolutního vítěze festivalu si odnesl snímek Harvest Moon.

Pátý ročník festivalu je za námi, skončil slavnostním večerem 8. 12. 2007 v kině Atlas. Každá kategorie si odnesla své ceny a byly rozdány i ceny speciální, ohodnoceno bylo celkem 19 snímků z celkových sedmdesáti. Pravdou je, že některé filmy získaly cen více, i přesto mě počet cen trochu zarazil.

Cenu pro absolutního vítěze festivalu získal snímek Harvest Moon od autorů Stephana Siegrista a Roba Frosta. Jedná se o švýcarský film z roku 2006, který sleduje expedici, která se snaží vytvořit novou cestu na Thalay Sagar v Himalájích v Severní Indii. Mezi dalšími vítěznými snímky najdeme například Na nádech – Martin Štěpánek (Miroslav Hrdý), Tepuy (Pavol Barabáš), Kembali (Jan Popelka) a další.

Rád bych se ale zmínil i o filmečkách, které si neodnesly žádnou cenu, ale něco mě na nich zaujalo. Snímek Aoraki Ski Mountaineering (Gerald Salmina) je snímek, který kombinuje alpinismus s extrémním lyžováním, ale pozoruhodné je vytvoření takto kvalitních záběrů bez velkého podpůrného týmu. Režisér Gerald Salmina je vynikající a vždycky rád shlédnu jeho tvorbu. Neobvyklá práce s kamerou Simona Baumfielda vytvořila z tohoto filmu pro mě nezapomenutelný zážitek.

Into fhe Altiplano/Altiplano (Jon Bowermaster) je pozoruhodný snímek o cestování s kajaky na nejsušší místa světa, velice pozoruhodný nápad. Film ukázal celou řadu zajímavostí a rozhodně stál za shlédnutí, i když na můj vkus byl trochu rozvleklý. Od snímku Slackliner.at (Daniel Peis) jsem asi čekal trochu více, než mi přinesl. Těšil jsem se na plno triků, které je dnes možné vidět na různých festivalech, a možná i o trochu dravější pojetí snímku jako takového. Nicméně jsem rád, že slackline si na festivalu našel místo.

Festival je za námi a my se jen můžeme těšit na další ročník, který bude možné shlédnout ještě ve více městech. Letošní ročník přinesl jak dostatečnou pestrost snímků, tak tradičně dobře cílený marketingový tah na branku. Výrazně této směsici pomohla i, pro letošní ročník nová, kategorie cestopisný film, která doplnila již tři klasické. Festival si také zaslouží pochvalu za dostupnost, která plyne z logisticky náročného kočovnictví mezi festivalovými městy. Soutěžní filmy bylo možno shlédnout v 19 městech, což je obdivuhodný počet. Jen tak dál.

© Svět outdooru 2007, text Jan Kincl, foto MFOF

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: