Oficiální otevření lezeckého parku Alkazar

Oficiální otevření lezeckého parku Alkazar

Proč vám tuto informaci přinášíme? Protože nechceme, abyste se na 1. máje jen líbali pod třešněmi, když si můžete užít lezení a vzít s sebou i děti.

Další umělá stěna?

Ne! Tentokrát jde o lezecké centrum, které vzniklo v přírodě díky lidské činnosti. Někteří bystří už asi tuší, že se jedná o vápencový lom Alkazar, který najdete cca 8 kilometrů jižně od Berouna.

V čem bude prvomájové lezení jiné než jindy?

To, že lom slouží pro lezecké účely, není žádnou novinkou. Horolezci si v něm užívají radovánek už dlouhá léta. Nejlépe bych změnu vyjádřil asi tak, že se už nejedná jen o lezeckou lokalitu, ale o lezecký park. Promiňte mi to slovíčkaření. V následujících řádcích pochopíte, co tím chci říct.

Po vzoru zemí jako je Rakousko, Švýcarsko apod. jsme se i my rozhodli vybudovat první lezecký park, který bude sloužit pro lezce všech výkonnostních kategorií. Kromě zajištěných cest je k dispozici trenažér pro zachytávání pádů (nácvik bezpečného zachycení prvolezce) a několik atrakcí pro děti (hrazda, bradla, kladina atd.). Krásy lezení si tak můžou užívat opravdu všichni. Nezapomeňte si však přinést své horolezecké vybavení.

A právě na 1. května v čase 10:00 – 16:00 je naplánováno oficiální otevření parku s doprovodným programem, který nese název Era dětský lezecký den. Kromě lezení se děti můžou těšit na lanovou dráhu, nafukovací hrad, obličejové malování a mnoho soutěží.

Jak se k lomu dostanu?

Podmínkou města bylo, aby k lomu nebyl možný příjezd autem, a to z ochranářských důvodů. Tyto podmínky tvůrci areálu dodrželi, a proto se sem dostanete jen na kole nebo po svých.

Pokud nejste příznivci dlouhých pochodů, tak nezoufejte, od silnice to není daleko. Bližší info o přístupu do parku a popisu lezeckých cest si můžete přečíst zde (ve spodní části textu).

Pokud vám naše informace nestačí, tak se obraťte na organizátory.

Zajímavosti a doporučení

V areálu bylo vytvořeno vůbec první oficiální ohniště v NPR Karlštejn.

Organizátor doporučuje, abyste si s sebou vzali něco na opečení a pokřtili tak první „legální oheň“ v NPR.

Odhaduje se, že v lomu je až 200 lezeckých cest.

Rozpětí obtížnosti: 2 – 10+/11- UIAA.

S využitím horosvaz.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: