Odpočívadlo pod Tanečnicí nedaleko Pusteven

Odpočívadlo pod Tanečnicí nedaleko Pusteven

Pokud patříte mezi turisty, které i když bolí nohy, tak si raději ještě pár kilometrů ujdou kvůli vidiny odpočívadla se stolem a závětřím, pak by vás mělo zajímat malé dřevěné stavení u rozcestníku „Tanečnice-sedlo“ (1005 m).

Odpočívadlo není z řad skromných, které by se skládalo ze čtyř špalků, pěti prken a několika desítek hřebíků. Jedná se o dřevěné zastřešené posezení, ve kterém je možné i nouzově přespat. Sice jsem si několikrát namlouval, že jednou na prknech, které jsou položeny na trámech pod střechou, přespím, ale ještě jsem se k tomu nedostal a dnes už vím, že v Beskydech jsou mnohem útulnější, zajímavější a hlavně méně frekventovaná místa k přespání.

Prostor pro případné přespáníProstor pro případné přespání

Vysoká koncentrace turistů je zajištěna díky nedalekým Pustevnám (1010 m), kde každý víkend probíhá doslova jarmark s perníkovými srdci, medovinou, frgály apod. Zásluhu na tom má asfaltová cesta a lanovka, která do těchto míst odjakživa vede.

Pravdou však je, že z těchto turistů se k odpočívadlu dostane jen nepatrný zlomek, což je paradox, a částečně to svědčí o „pohybové nadanosti“ víkendové populace na Pustevnách, které jsou od odpočívadla vzdáleny pouhý jeden kilometr.

Zajímavostí pro některé může být skutečnost, že odpočívadlo se nachází na hranici Moravskoslezského a Zlínského kraje.

Přístup

Ze sedla máte na dosah vrcholy Tanečnice (0,5 km), Čertův Mlýn (1,5 km) a také Kněhyni (3 km). Nejjednodušší přístup do sedla je z Pusteven přes zmíněný vrchol Tanečnice (1,5 km), anebo jej podejdete  (1,5 km).

Přímo k odpočívadlu, bez překonávání jakéhokoliv vrcholu, je možné se dostat od rozcestníku „Na Pekliskách“ (5,5 km), kde je autobusová stanice. Převýšení z tohoto místa je necelých 500 výškových metrů a nejbližší vlakové nádraží je to v Kunčicích pod Ondřejníkem.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: