Od čeho byl odvozen název K2 a kam se poděly ostatní „káčka“?

Od čeho byl odvozen název K2 a kam se poděly ostatní „káčka“?

Většina osmiček má exotické názvy typu Dhaulagiri, Nanga Parbat, Gasherbrum, Kančendženga apod. Tyto názvy mají často spojitost s jazykem místa, kde se vrchol tyčí k nebesům. Jak je to s K2?

Proč K2?

V podstatě je to úplně lehké. A když vám připomenu, že vrchol „K2“ se nachází v pohoří Karákorám, tak je asi už jasné, že „K“ značí počáteční písmeno tohoto pohoří a dvojka je jednoduše pořadové číslo při zápisu vrcholů, které z hlavního hřebene Karakoramu „rostou“.

Ostatní „káčka“ patří mezi nejvyšší vrcholy světa a přesto je nikdo nezná

Aspoň pod názvy K1, K3, K4 a K5. Jmenovitě se jedná o vrcholy Masherbrum, (K1, 7821 m), Broad Peak (K3, 8051 m), Gasherbrum II (K4, 8034 m) a Gasherbeum I (K5, 8080 m).

Výhled z vrcholu K2 na Karakoram

Kdo že to tak zamotal a jaké jsou další názvy?

Byl to pan Thomas George Montgomerie, který byl členem britské průzkumné expedice vedené Henrym Havershem Godwin-Austenem a vymyslel název K2. Tato výprava se uskutečnila koncem 19. století. Pokud vám něco říká jméno „Godwin-Austen“, tak to není náhodou. Jedná se o další pojmenování K2, které se však příliš neujalo.

Dalším názvem je Čhogori. I když je toto pojmenování založeno na místním jazyce, přesto ho mají na svědomí dobrodruzi ze západu složením slov „čhogo“ (velký) a „ri“ (hora) stejně jako Qogir (čínsky).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: