Objevte přírodní ráj na jihu Rakouska – Korutany

Objevte přírodní ráj na jihu Rakouska – Korutany

Korutany, nejjižnější rakouská spolková země, je opravdovým rájem pro aktivní dovolenou. Je jedno jestli jste vyznavači horských túr, zdolávání alpských vrcholků, horské cyklistiky nebo dobrodružství – pro každého se tu najde ta správná trasa uprostřed jedinečných přírodních kulis.

Střídá se zde vysokohorská alpská krajina s lehce zvlněnými pahorkatinami. Mezi nimi leží malebná údolí, která lákají k návštěvě především svými až 28°C teplými jezery s vodou čistou na úrovni pitné, v nichž se tak příjemně relaxuje. Mírné klima s velkým počtem slunečných hodin, čerstvé místní kulinářské dobroty, to vše je v ceně.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

4 specialisté na aktivní dovolenou v Korutanech:

Alpské wellness uprostřed turistického ráje v Bad Kleinkirchheimu

Region Bad Kleinkirchheim leží v samém srdci Korutan, položený pěkně uprostřed zaoblených vrcholků alpského pohoří Nockberge. Právě tyto oku lahodící horské tvary nabízejí pěším turistům rozsáhlou hustou síť idylických turistických cest.

Okolo 800 kilometrů perfektně značených a udržovaných stezek, bezpečných vrcholových túr a cest v nadmořské výšce mezi 1.000 a 2.400 metry vedou k dech beroucím vyhlídkám a výhledům a k příjemným horským chatám, kde se pro každého skoro zastaví čas.

K důkladnému poznání všech zajímavostí se doporučuje regionální karta Bad Kleinkirchheim Regionscard. Platí od 16. května do 26. října a je opravdovým klíčem k letním nezapomenutelným zážitkům pro celou rodinu. Aktivní programy jako třeba výlety s průvodcem nebo túry nordic walking jsou tu nabízeny zdarma, ale ani milovníci plavání a vody vůbec nepřijdou zkrátka. Rodinná sportovní vesnička Feld am See, vzdálená od Bad Kleinkirchheimu jen pár minut, leží na břehu malebného jezera Brennsee, kde si lze užít křišťálově čistou vodu.

Surfování, plachtění nebo jen tak koupání ve vodě, kvalitou na úrovni pitné vody, je opravdovým zážitkem. Kdo raději poznává přírodu z cyklistického sedla, pro toho jsou tady připraveny zážitkové cyklostezky i adrenalinové traily. Právě pro horské cyklisty je oblast skutečným eldorádem jak pro začátečníky na panoramatických trasách, tak pro pokročilé na náročných trailech s profesionálním vyškoleným cyklistickým průvodcem, který rád poskytne rady a tipy pro zlepšení jezdeckého stylu a techniky.

Alpské wellness – tato dvě magická slova přesně popisují perfektní koktejl, který turistům servírují v oblasti Bad Kleinkirchheimu. Aktivní pohyb a pohodové uvolnění, tato kombinace se postará stejně jak o skvěle prožité chvíle na cestách, tak i momenty uvolnění a relaxace. Léčivá 32°C teplá voda místního termálního komplexu Thermal Römerbad umožňuje relaxaci a je prostě tím nejlepším místem, kde zakončit letní aktivity v okolních horách.

Region Nassfeld – Pressegger See I Lesachtal I Weissensee

V jihovýchodních Korutanech leží ráj pěší turistiky, region Nassfeld – Pressegger See, Lesachtal a Weissensee: tématické stezky, geotraily, vrcholové túry nebo lezecké trasy zde čekají na objevení návštěvníky. Tudy na hranici s Itálií se táhne mohutný horský řetězec Karnských Alp.

Karnská horská stezka také známá jako stezka míru, je dlouhá trasa s délkou 150 kilometrů a propojuje jedinečnou přírodní krajinu. Na celkem osmi až jedenácti jednodenních etapách se prochází ze Sillianu ve východním Tyrolsku přes průsmyk Plöckenpass a slunečnou náhorní plošinu Nassfeld až do Arnoldsteinu. Jedenáct horských chat se srdečnou pohostinností se stará na cestě o pohodlné ubytování.

Oblast je také bohatá na nálezy fosílií, túry s průvodcem tak umožňují napínavý pohled do 500 miliónů let staré historie Země. Podél Gailtalských Alp produkují místní sedláci chutný gailtalský sýr z pastvin (Gailtaler Almkäse), který je možné ochutnat na sýrové okružní stezce. Kdo by chtěl vystoupit ještě výše, je na správném místě ve skalním labyrintu (www.felsenlabyrinth.at) na horské pastvině Tressdorfer Alm v Nassfeldu. V areálu čekají lezecké trasy všech stupňů obtížnosti.

O něco dále severně leží jezero Weissensee, nejvýše položené jezero na koupání v Alpách. Krásnou přírodou se prezentuje také údolí Lesachtal. Staré horské vesnice, obložené impozantními horskými vrcholy zvou k pěším výletům. Autentičnost a srdečnost místních obyvatel tady provází na každém kroku. Pro ty, kteří netrpí závratí, čeká v údolí Lesachtal Mega-Dive, největší houpačka v Evropě. 70 metrů vysoko se houpe rychlostí až 100 km/h mezi slunečnými horskými vrcholky.

Po sportu a dobrodružství v horách čeká jezero Pressegger See a Weissensee – jen coby kamenem dohodil od vrcholků Karnských a Gailtalských Alp. Jezera s vodou čistou na úrovni pitné sejmou z milovníků hor únavu a nabídnou uvolnění po náročných túrách.

Alpská nádhera, kombinovaná s „magickými momenty“.

Region Nockberge – původní a ponechaný přírodě

Jemně zvlněné pahorky pohoří Nockberge nabízejí mnoho stezek k objevování pro turisty požitkáře i pro nadšené horolezce. 22 tras z nového turistického průvodce po regionu zve k výletu do přírody. Stezky mají délku od dvou do 24 kilometrů od vysokohorských túr s přibližným převýšením 1050 metrů až po pohodlné procházky po alpských loukách a jsou zamýšlené jako celodenní etapy pro všechny úrovně obtížnosti. O změnu se pak postará dvanáct vedených zážitkových programů pod motem „zažijte rozmanitost“ („Vielfalt erleben“).

V roce 2012 bylo pohoří Nockberge organizací UNESCO vyznamenáno titulem biosférický park. Touto přírodní idylou probíhá 35 kilometrů dlouhá horská silnice Nockalmstraße. 52 zatáček slibuje další a další výhledy mezi vrcholy pohoří Nockberge.

Podél silnice leží lázně Karlbad, jedny z posledních selských lázní svého druhu. Zde si můžete vychutnat tradiční koupelové kúry a nádherně si odpočinout. Také se zde nachází největší oblast výskytu borovice limby ve východních Alpách. Borovice limba je také nazývána královnou Alp a společně s kozlíkem lékařským je vývěsním štítem regionu, pokud jde o druhově rozmanitou faunu a flóru. Dřevu borovice limby jsou přisuzovány blahodárné účinky na srdce a krevní oběh, zatímco kozlík je jako druh baldriánu velmi prospěšný pro unavené svaly.

Rangeři biosférického parku vás během kouzelných chvil provedou krajinou při speciálních tematických výpravách. Na vrcholu Turracher Höhe ve výšce 1600 metrů pak na celou rodinu čeká spousta zábavy. Prudké sjezdy dolů na délce 1600 metrů vám totiž zaručí jedinečná alpská horská dráha „Nocky-Flitzer“.

Adrenalinové zážitky vás čekají také v lanovém parku Nockberge v Innerkrems s lukostřeleckým parkurem a lanovou skluzavkou Mega-Flying Fox. Heidi Alm Bergresort u Falkert je ideální místo pro rodinnou dovolenou v Alpách. Malebné pěší stezky o něco dále na východ v turistické oblasti Hochrindl vybízejí k nezapomenutelným panoramatickým výhledům a město Feldkirchen i zámek Albeck se svou kulturní nabídkou se postarají o zdařilou změnu.

Národní park Vysoké Taury

NP Vysoké Taury je největší chráněnou přírodní oblastí v Rakousku. Tady v Korutanech, na jižní straně Alp, najdou alpinisté i milovníci rekreační horské turistiky zajímavé cíle. Neporušená příroda v národním parku je navíc největším pokladem regionu.

K poznání a vychutnání si všech podob této nenarušené krajiny nabízí národní park velmi oceňovaný program exkurzí. Jmenuje se „magické momenty“ (Magische Momente) a jde o jednodenní výlety, na kterých je návštěvníkům představena chráněná oblast v celé své kráse a zažijí tady opravdu nezapomenutelné chvíle. Pod vedením a dohledem profesionálního průvodce objeví utajená zákoutí mimo hlavní turistické stezky.

Na ledovcovém trekingu (Gletschertrekking) podél ledovce Pasterze, po stopách kozorožců a supů bradatých nebo na grandiózní trase prvovýstupu na vrchol krále Alp Großglockneru s výškou 3.798 metrů, tady všude se sny turistů stanou skutečností.

Kdo dává přednost vodní turistice, může prožít šimravý pocit dobrodružství při raftingu na divoké křišťálově čisté vodě řeky Möll. Nebo raději se nechat unášet na kánoi vodami horního toku řeky Drávy, nejdelší alpské řeky s neregulovaným tokem.

Přes oblast národního parku vedou také první etapy dlouhé pěší alpsko-jadranské stezky (Alpe-Adria-Trail), která od úpatí Großglockneru sleduje toky řek přes Korutany, Slovinsko a Itálii až k azurově modrému Jadranu.

S korutanskou kartou národního parku (Nationalpark Kärnten Card) je možné zdarma navštívit mnoho zajímavých míst po cestě. Problém, kde se na trase občerstvit, tady nikdo nemusí řešit. Na srdečné a otevřené hostitele se tu narazí na každém kroku. Servírují chutné pokrmy, připravované z čerstvých místních surovin korutanské alpsko-jadranské kuchyně.

Zjistěte více o jednotlivých regionech a aktivitách, které se dají v Korutanech dělat na www.korutany.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: