O výstupu na 14 nejvyšších hor světa v knize Na vrchol žádné zkratky nevedou

O výstupu na 14 nejvyšších hor světa v knize Na vrchol žádné zkratky nevedou

Dotisk poutavého životního příběhu muže, který stanul na všech osmitisícovkách na světě, vychází právě nyní v nakladatelství Jota.

Titulní fotografie: Nakladatelství Jota

Teprve 14. mužem, jenž stanul na všech osmitisícových vrchol naší planety, je Ed Viesturs. Snažil se o to celých osmnáct let a za zmínku stojí hlavně fakt, že na všech horách stanul bez pomoci umělého kyslíku. Přesto všechno je považován za neobyčejně opatrného horolezce, který se neváhal otočit a sestoupit zpět sotva devadesát metrů pod vrcholem Mount Everestu. Nezastavil se ani před výzvou jménem Annapurna, před horou, která proslula tím, že si vyžádá za každé dva horolezce, které pustí na svůj vrchol, jeden život.

Právě tento jedinečný člověk vydává ve spolupráci se spisovatelem Davidem Robertsem knihu Na vrchol žádné zkratky nevedou, která je víc než jen celistvý popis jednoho z nejúžasnějších počinů současnosti. Je to zároveň portrét statečného a rodině oddaného muže a vysvětlení motivace, která jej dohnala až k tomuto vrcholně nebezpečnému a velkolepému výkonu.

„Dostat se na vrchol je možnost. Vrátit se zpátky dolů je povinnost.“ Ve světle své nezlomné filozofie líčí Ed osudově chybná rozhodnutí svých kolegů horolezců, několik případů, kdy sám jen se štěstím vyvázl, a také pár záchranných akcí, kterých se zúčastnil. V epilogu navíc hovoří Viesturs o uběhnutí svého prvního newyorského maratonu a o své výpravě na jaře roku 2007 na kanadský Baffinův ostrov, kde studoval dopady globálního oteplování.

Knihu si můžete zakoupit na www.jota.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: