Nuptse, Lhotse a Everest na jeden zátah!

Nuptse, Lhotse a Everest na jeden zátah!

Stanutí Khumbu Triple Crown, neboli na Nuptse (7864 m), Lhotse (8516 m) a Everestu (8848 m) bez sestupu do základního tábora. Tak přesně tohle se minulý týden podařilo britskému horolezci Kentonu Coolovi (39) a Šerpovi Dorje Gylgenovi.

1., 4. a 20. na světě nejvyšší vrchol ve třech dnech

Útok na tři vrcholy přitom vůbec nezačal dobře. Když 11. května zahájili své „Khumbu tažení“, museli pokus vzdát kvůli silnému větru.

O týden později (18. 5.) přišla překvapivá zpráva, že oba horolezci úspěšně dosáhli vrcholu Nuptse. Technicky nejtěžší výstup tak měli za sebou. Následoval sestup na ledovec Khumbu a výstup do South Col (7906 m, IV. výškový tábor pro Everest a Lhotse). V tu chvíli viděli dlouhou řadu vystupujících na Everest (asi 200 lidí). Chvíli si odpočinuli a následoval další postup. Tentokrát na Everest.

Rozmístění vrcholů

Na něj vystoupili ve 2:00 ráno (19. 5.). To je hodně brzká hodina pro dosažení vrcholu, a proto si ho mohli vychutnat jen sami dva. Čekali je však ještě dva sestupy do South Col a hlavně výstup na Lhotse.

Ten započali v 16:00. Stejně jako na Everest, tak i na Lhotse dorazili brzy ráno.  Ještě ten den následoval sestup až do druhého výškového tábora (6500 m).

Kenton Cool a Šerpa Dorje Gylgen.foto: Kenton Cool archív

Horolezci dorazili do BC úterý (21. 5.) v jedenáct hodin dopoledne a podle svých slov byli úplně zničení – nečekaně Usmívající se.

S využitím outdoorsmagic.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: