Novinky z Yosemit: Klíčový pokrok v „Dawn Wall“ a volný přelez „Muir Wall“

Novinky z Yosemit: Klíčový pokrok v „Dawn Wall“ a volný přelez „Muir Wall“

Někdo by si možná myslel, že lezecká sezóna v Yosemitech skončila s příchodem podzimu. Opak je pravdou, jelikož právě v posledních dnech se přepisovala lezecká historie na El Capitanovi, a to zásluhou Tommyha Caldwella, Kevina Jorgesona, Joshe McCoye a Alexe Honnolda.

Není tomu tak dlouho, co jsme vám přinesli článek o letitém projektu Tommyha Caldwella a Kevina Jorgesona, tedy Američanů, kteří se snaží o volné přelezení pravděpodobně nejtěžší bigwallové cesty na světě, nacházející se v jihovýchodní stěně El Capitana – „Dawn Wall“.

Jejich plánem bylo celý podzim pracovat na klíčové délce cesty, což byla zároveň poslední délka, která nebyla dvojicí přelezena stylem „Red Point“. Měsíc na to hlásí velký úspěch: „Po šesti letech jsme konečně přelezli tuhle obludnou délku. To znamená, že nyní máme všechny délky cesty „Dawn Wall“ přelezeny na „Red Point“. Jsem z toho úplně na větvi a doslova se mi při psaní těchto řádků klepou ruce“, podával hlášení o svém úspěchu Tommy Caldwell.

Ti, kteří mají rádi čísla a statistiky budou rádi, jelikož Kevin Jorgeson nedávno zveřejnil tabulku, která v číslech zachycuje poslední měsíc jejich života strávený v Yosemitech.

Počet lezeckých dní20
Dny bez lezení11
Počet „lezeckých hodin“120 hodin
Z toho lezeno za tmy80 hodin
Nejrychlejší „jumarování1“ ke klíčové délce (č. 14)40 minut
Nejrychlejší slanění z klíčové délky na zem10 minut
Celkové „najumarované“ metry6700 m
Obtížnost 14., klíčové délky9a

Dvojice si teď „vzala volno“ kvůli Dni díkůvzdání, ale návrat do cesty je plánován na začátek prosince. Úkolem nyní bude zkompletovat všechny délky do jednoho přelezu.

Přepsání historie se dočkala i další cesta na El Capitanovi

Opět v tom byli Američané, a sice Josh McCoy a Alex Honnold, kteří přelezli volně cestu „Muir Wall“, jejíž obtížnost je 8a/8a+. Alex navíc bez jediného pádu. Pár dní předtím se jim podařilo stejným způsobem, za čtyři dny, přelézt „PreMuir“ za 8a+/8b, která je variantou „Muir Wall“, ale oblézá z leva její nebezpečné místo, kde hrozí pád uvolněných kamenů.

Volným přelezem „Muir Wall“ dvojice dokončila 20 let starý projekt Scotta Cosgrova a Kurta Smithe. Shodou okolností se o dokončení projektu pokoušel v roce 2001 Tommy Caldwel s Nickem Sagarem. Nepřelezli však volně klíčové místo cesty.

1 Výraz pro metodu výstupu po laně, která se používá v horolezectví, speleologii a při výškových pracích. Spočívá v používání dvou blokantů – mechanických pomůcek, které se posunují po laně pouze jedním směrem (tedy vzhůru). Zdroj: wikipedia.org

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: