Novinky z veletrhu OutDoor 2012 a stan postavený ve vesmíru

Novinky z veletrhu OutDoor 2012 a stan postavený ve vesmíru

Minulý týden se uskutečnil veletrh OutDoor ve Friedrichshafenu, který je pro výrobce tradiční příležitostí k představení novinek pro následující zimní a částečně i další letní sezonu. S čím se tedy za pár měsíců potkáme na pultech obchodů?

OutDoor Industry Award

…aneb odborná porota oceňuje zajímavé inovace. Některé jsou zjevně využitelné, jiné skončí možná spíše jako technologické hračičky, pojďme se na několik z nich podívat podrobněji.

Petzl přišel s novou helmou Sirocco, jejíž nejvýraznější výhodou je hmotnost pouhých 165 gramů. Hlavu vám před padajícími kameny budou obrazně chránit necelé dvě tabulky čokolády. Předpokládám, že helma bude vhodná především pro skalní lezení, než pro cesty do hor, kde by poškození helmy mohlo ohrozit bezpečnost dalšího pohybu.

Mammut ukázal hned několik novinek, do kategorie hraček bych zařadil lano Sensor, jež je v polovině označeno odlišnou hrubostí opletu, půlku lana tak snadno poznáte po hmatu. Praktické využití si dokážu představit například při nočním lezení.

Jinou velmi praktickou věcí je kladkostroj RescYou pro vytahování z ledovcových trhlin. Díky soustavě kladek snadno a relativně rychle vytáhnete z trhliny člověka i výrazně těžšího než jste vy sami. RescYou je navíc relativně lehké, kompaktní a jednoduché na použití. Dle zástupce dovozce Mammutu do Česka, Jakuba Thůmy, by měl být RescYou k dispozici již před letošní zimou za dle mě vcelku rozumnou cenu kolem 2500 Kč.

Další mammutí novinkou je například kraťaso-sedák, tedy sedák integrovaný v kraťasech a nebo taky kraťasy, které mohou mít funkci sedáku. Dohromady to vypadá velmi elegantně a rád bych někdy vyzkoušel, jestli to je pohodlné spíše jako kraťasy nebo jako sedák.

Salewa prezentovala expediční stan stan Capsule Zoom II, který lze o cca 20 cm zvýšit nebo snížit v závislosti na potřebách uživatele a větrných podmínkách.

Via ferrata set Cable Vario od Edelridu přišel s velmi zajímavým konceptem pádové brzdy. Ta lze totiž nastavit na hmotnost uživatele, tak jako je to například běžné u lyžařských vázání. Děti a lehčí ženy tak v případě pádu nespadnou do tuhé brzdy, která by měla udržet i stokilového muže, a naopak.

Na lanové skluzavce, která vedla napříč výstavištěm ve Friedrichshafenu mě překvapila další vychytávka v podání Edelridu. Dvojice karabin s kladkami pro jízdu na laně byla vytvořená tak, aby nikdy nemohly být otevřeny obě zároveň, tedy uživatel je za všech okolností jištěn (samozřejmě, že to lze trochu obejít, ale není to rozhodně pohodlné).

Therm-a-Rest přišel se zajímavým konceptem skládacího lůžka, váží jeden a čtvrt kilogramu, ale na druhou stranu už snese označení „postel“ a lze sbalit do malého pytlíku. Místo popisu raději přidávám fotografii.

Therm-a-Rest navíc nově vstoupil do pole výrobců spacáků a připravil prvních několik modelů plněných peřím nebo dutým vláknem. Uvidíme, jestli budou stejně úspěšní jako s karimatkami.

A další novinky?

Krom oceněných výrobků mě zaujalo pár dalších nových kousků, například britské Vango představilo ve své nejvyšší řadě ForceTen nový stan Argon, jde o prostorný tříprutový stan o váze 1,75 kg pro dva. Novinkou je, že prutová konstrukce křížená ve třech bodech je napevno spojená. Díky tomu stan odolá silnému větru, aniž byste museli vypnout šňůry. I přesto, že jde o vnitřní konstrukci, pevné spojení v křížení umožňuje pohodlné a rychlé stavění i jedné osobě. Další novinkou od Vanga je řada vodonepropustných batohů a vaků (loďák, jezevčík).

A když už mluvíme o Vangu, vývojáři Vanga nedávno jako test kvality jejich stanů a především konceptu AirBeam, kde jsou pruty nahrazeny nafukovacími tunely, vyslali jeden ze svých stanů do vesmíru. Jak let proběhl zjistíte na následujícím videu.

Výrobce lan Beal se rozhodl od příští sezony vyrábět další řady svých již zavedených lan, např. Joker, bezpečnější technologií Unicore, o níž jsme psali již dříve zde. Již v současnosti je tato technologie použitá na lanech Diablo a dalších lanech pro specidické použití (statických a vhodných pro lezení na umělých stěnách).

Z českých firem ukázal nejvíce novinek v produkci náchodský Pinguin. Rozšířil nabídku vařičů například o vařič Aura s tepelným výměníkem nebo kombinovaný vařič na tekutá i plynná paliva Pyro. Dále přišel s expedičním stanem Sphere, který málem jel na expedici s Markem Holečkem a Zdeňkem Hrubým na Nanga Parbat. Bohužel se to o jediný den nestihlo, tak na expedici odjeli mj. jiné stany z produkce Pinguinu. Sphere má ve srovnání s podobnými stany jiných značek velmi zajímavý poměr hmotnosti na osobu, necelé 4 kg se rozdělí na 3 uživatele. Dalšími novinkami jsou lehké turistické stany Aero a Echo. U všech rodinných stanů má Pinguin integrovanou podlahu pod celým stanem, což je výhodné, když nevypnete všechny ložnice. Díky spojení s tropikem pomocí síťoviny o naopak nemá negativní vliv na větrání, což je, pokud vím, specialita právě Pinguinu.

Novinku představil i výrobce trekových holí Fizan. Do sbírky různých způsobů zamykání teleskopických holí přibyl další, nazvaný System Concept. Od pohledu vypadá velmi robustně, podrobněji se na něj podíváme v průběhu podzimu.

Sokolovský Lasting, který vyrábí oblečení z merino vlny, doplnil zajímavé barevné kolekce především pro ženy, kde se snaží merino oblečení přiblížit využití pro běžné nošení, ne jen pro sport.

V nabídce sušického High Pointu přibyla nová špičková dvojice – bunda a kalhoty Solution, které jsou určeny do náročných podmínek a jsou domyšlené do každého detailu. Za zmínku stojí například nepromokavý materiál i v kapsách, léga pod zipem bundy, která odvede případnou prosáklou vodu, stahování na rukávech upravené tak, aby šlo snadno ovládat v rukavicích, nebo třeba přišité zesílení více namáhaných částí, které se běžně „jen“ laminuje.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: