Nová vysokohorská meteorologická stanice

Nová vysokohorská meteorologická stanice

Na Everestu na hranici tzv. zóny smrti funguje už měsíc nejvýše položená automatická meteorologická stanice světa – pomáhá vědě i chrání horolezce.

Ve výšce 8000 metrů instalovali v polovině května italští horolezci meteorologickou stanici, v současnosti už stanice poskytuje každou hodinu on-line informace o aktuálním stavu počasí v oblasti nejvyšší hory světa. Cenné informace tak poskytuje nejen horolezcům, ale i vědcům studujícím vlivy globálního oteplování.
Stanice stojí v Jižním sedle na nepálské straně Everestu a měří základní údaje jako rychlost a směr větru, teplotu, vlhkost a intenzitu slunečního záření. Naměřené hodnoty jsou průběžně zveřejňovány na internetových stránkách share-everest.org.

Stavbu provedli italští a nepálští horolezci 15. května, nejdříve bez kyslíku postupně vynesli do sedla zhruba 50 kilogramů materiálu a pak meteo stanici v těžkých podmínkách sestavili, práci dokončovali ve sněhové bouři.

Dle italských vědců pomohou získaná data pochopit některé atmosférické procesy, především výměnu vzduchu mezi troposférou a stratosférou, zároveň však data bude využívat nepálský meteorologický ústav při předpovědích počasí, čímž velmi pomůže všem himálajským expedicím a v podstatě může nepřímo zachránit životy horolezců.

Stránky projektu: www.evk2cnr.org

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: