Nová cesta na Ama Dablam

Nová cesta na Ama Dablam

Ital Francesco Fazzi a Španěl Santiago Pedrós vystoupili na vrchol „himálajského Matterhornu“, Ama Dablam (6812 m), novou cestou, kterou pojmenovali Free Tibet 2065.

Oba přijeli do oblasti už v druhé polovině dubna a po jednom aklimatizačním výstupu se začali připravovat na jejich vybranou variantu, která vedla dosud nelezeným terénem v západní stěně mezi japonskou cestou z roku 1985 a japonskou cestou z roku 1980, která traverzuje ze severovýchodní stěny.

Ze základního tábora v 4600 metrech odešli 30. dubna a po dvou bivacích ve svahu se zamýšlenou cestou dostali na vrchol. Hlavně druhý den šlo o velmi náročné lezení V/V+ UIAA a postupem strávili celých 11 hodin. Večer 2. května se dostali na vrchol a další noc tedy zůstali těsně pod ním. Den poté sestoupili normální cestou až do základního tábora.

Trasa výstupu

Cestě dali jméno Free Tibet 2065 (Svobodný Tibet 2065 – dle nepálského kalendáře je právě rok 2065). Hodnocení cesty je: V+, M5+, 80°, 1500m. Na obrázku jsou jednotlivé dny výstupu barevně odlišeny.

Zdroj: www.alpinist.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: