Nosítko Salewa Koala

Nosítko Salewa Koala

Již delší dobu prodávané a oblíbené nosítko Salewa Koala na první pohled zaujme větší vysokou stříškou s velkým stínítkem a průhlednými bočními okénky. Nosítko se vyrábí ve dvou barevných kombinacích, v černo-červené a černo-šedé. V dodávaném příslušenství nalezneme vedle zmíněné stříšky proti slunci i žlutou pláštěnku …

Nosnost: 22 kg (dítě + náklad)
Certifikace: TÜV, GS
Hmotnost: 2,7 kg
Infocena: 3590 Kč, v ceně stříška a pláštěnka
Dodává: Salewa Czech

Již delší dobu prodávané a oblíbené nosítko Salewa Koala na první pohled zaujme větší vysokou stříškou s velkým stínítkem a průhlednými bočními okénky. Nosítko se vyrábí ve dvou barevných kombinacích, v černo-červené a černo-šedé. V dodávaném příslušenství nalezneme vedle zmíněné stříšky proti slunci i žlutou pláštěnku. Jako dárek je občas výrobcem spolu s nosítkem dodávána i dětská láhev na pití značky Sigg.

Stříška, která se laminátovými pruty nasazuje do čtyř textilních tunýlků, dodává nosítku sportovní vzhled. Z počátku jsou tunýlky úzké a stříška jde špatně nasazovat. Pomůže, pokud tunýlky „protáhnete“ ještě v klidu domova například tužkou vhodného průměru. Zabráníte tím také vytržení zakulacených plastových koncovek prutů stříšky v momentě hrubší manipulace prutem v tunýlku, což se nám u jedné koncovky stalo, když zůstala vzdorovitě vězet uprostřed tunýlku. Dopředu se stříška vypíná dvěma pruženkami na olivky. Díky bočním okénkům je uvnitř dost světla a současně kvalita zastínění zůstává na dobré úrovni.

Žlutá pláštěnka je dlouhá skoro až k dolnímu okraji nosítka. Tedy zakrývá zhruba bez cca 10 cm celé dítě. Škoda, ještě pár centimetrů navíc by vyřešilo jinak mokré boty dítěte. Celkově je však pláštěnka výborně řešena. Má velký otvor před obličejem dítěte krytý kšiltem. Dovnitř tak neprší a zároveň je zajištěno dobré odvětrání – uvnitř pláštěnky se nesráží vlhkost vydýchaná dítětem. Navíc, dítě má dobrý výhled i při dešti a to i díky bočním dílům pláštěnky v oblasti hlavy dítěte, které jsou z průhledného plastu. Pláštěnka se poměrně jednoduše nasazuje přes nosítko s nasazenou stříškou a na čtyřech místech se ještě upíná ke konstrukci nosítka.

Ve spodní části nosítka se nachází objemná kapsa na zip, která pojme nejen stříšku, ale i mnoho dalšího. Na této kapse je našita ještě jedna menší, uvnitř které je zalaminován stručný návod s informacemi o použití. Díky tomu, že hlavní kapsa není konstruována až na doraz ke kovové konstrukci, může si dítě pohodlně opřít nohy o konstrukci nosítka. Nad těmito kapsami je ještě mini kapsička velikosti dokladů a tenká plochá kapsa na zip. V té se mi osvědčilo nosit mapy.

Samotný sedák pro dítě je dostatečně polstrovaný a je spojen se spodní kapsou. Výškové nastavení je na suchý zip a délku popruhu lze nastavit posunem v přezce. Polstrování sedáku lze sejmout a vyprat, stejně jako polstrování, kde si spící dítě opírá hlavu (tedy za zátylkem nosiče). Polstrovaný systém popruhů pro zajištění dítěte je nastavitelný suchým zipem a přezkou a zapíná se jedinou přezkou na břiše dítěte. Zvenčí, na boku nosítka se nachází ještě dvě síťované kapsy které jsou vespod zašité a tudíž nic nepropadne. Pro přenášení a manipulaci s nosítkem jsou k dispozici dvě uši. Jedno v přední části na zátylku nosiče, druhé zezadu opěrné části sedáku dítěte. Sedací část pro dítě nabízí jedno vůbec z nejširších rozevření (rozuměj povolení opěráku dozadu) s jakými se u nosítek setkáme. Stejně tak možnost opření hlavy dítěte je zde jedna z nejvyšších.

Samotný nosný zádový systém pro rodiče je standardního provedení, tak jak jej známe z většiny batohů. Je nastavitelný, vypolstrovaný s dobrým posuvem na suchý zip. Disponuje balančními přezkami ve dvou řadách nad sebou – pro menší a vyšší postavy. Na vypolstrovaném bederním popruhu se nalézají dvě prostorné odnímatelné kapsy. Kovová konstrukce nosítka je navíc ve spodní části opatřena několika plastovými návleky proti oděru o kamení a povrch při pokládání. Konstrukce a celé nosítko je spíše užší a dobře sedí na zádech. To přispívá i k lepší průchodnosti terénem a v hromadných prostředcích. Opěrná část konstrukce se vyklápí i sklápí dobře i samotnému nosiči, bez cizí pomoci.

Výhody a nevýhody:

+ provedení pláštěnky
+ dítě má možnost opřít si nohy o konstrukci (kapsa nepřekáží)
+ jedna z nejvyšších opěrek hlavy
– problematické zasouvání stříšky
– měkčí popruhy nosného systému

Salewa Koala je standardně polstrované, intuitivně a snadno nastavitelné nosítko s dobře provedenou pláštěnkou a stříškou. Celkově nadprůměrný dojem nosítka kazí jen horší zasunování stříšky a malý délkový deficit pláštěnky.

autor: Pavel Láznička

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: