Norský extrémní lyžař a horolezec pracuje na projektu „82 The Alps“

Norský extrémní lyžař a horolezec pracuje na projektu „82 The Alps“

Tormod Granheim je ve svých 40 letech zkušeným dobrodruhem, který se nebojí velkých výzev. Záměrně píši dobrodruhem, protože spektrum jeho aktivit je dost pestré. Poslední dobou ho můžete potkat v Alpách. Proč?

V jaké souvislosti jste o něm mohli slyšet

Tormod na sebe nejvíce upozornil v roce 2006, když se mu podařilo z předsunutého základního tábora (6400 m) vystoupit až na vrchol Mount Everestu za jediný den. Následně chtěl se svým kamarádem, Švédem Tomasem Olssonem, uskutečnit „prvosjezd“ severní stěny. Podařilo se to jen Tormodovi. Tomas při sjezdu zahynul.

Další projekt, kterým se nesmazatelně zapsal do světa horolezectví, byl první zimní přelez Trollveggenu neboli stěny Trolů v Norsku v roce 2013. Partnery mu dělali Aleksander Gamme a Andy Kirkpatrick. Ve stěně strávili neuvěřitelných 12 dní za teplot, které klesaly pod hranici – 20 stupňů Celsia.

Tormod Granheim při svých dobrodružstvích spoléhá na norskou značku Bergans, která nabízí vybavení pro lyžování, horolezectví, běžky a jiné outdoorové aktivity, při kterých jsou kladeny vysoké nároky na tepelný komfort.

Za zmínku určitě stojí také neúspěšný projekt, kdy byl Tormod členem posádky, kterou vedl německý kapitán Dominiq Görlitz. Chtěli se plavit ze Severní Ameriky do Evropy. Jejich loď nesla název „Abora3“ a byla postavena z rákosu. Měla být replikou plavidla, které mohlo být sestaveno z materiálů ještě před dobou ledovou. Z New Yorku vyrazili 11. července 2007. Zachraňovat je museli 25. srpna kvůli poškození zadní části lodě v důsledku bouřky.

Teď si chce užít všechny čtyřtisícové vrcholky Alp

Tentokrát nemá jít o projekt podobný slovinskému horolezci Mihovi Valičovi, který v roce 2007 jako první vylezl všech 82 hlavních vrcholů Alp. Chtěl to navíc stihnout za 82 dní, nakonec se kvůli počasí o 20 dní „opozdil“. Takový úprk nemá Tormod v úmyslu: „V mém podání není projekt „82 The Alps“ o tom být nejrychlejší nebo něco podobného. Je to jen jakýsi rámec, ve kterém trávím svůj volný čas. Chci jednoduše pořádně poznat Alpy a užít si v nich kopec zábavy. Pokud to půjde, vrchol sjedu na lyžích“.

Ze seznamu 82 vrcholů začal „odškrtávat“ v prosinci 2013. Jeho poslední zveřejněná „bilance“ se datuje na konec července loňského roku, kdy ze seznamu odškrtával 46. vrchol. Můžeme jen předpokládat, na jakém čísle je Tormod nyní. Osobně bych odhadoval něco mezi 60. a 70. Z mnoha alpských čtyřek má slezeny například Mont Blanc, Gran Paradiso, Dôme du Goûter, Matterhorn, Lyskamm (West + East), Piz Bernina, Barre des Ecrins a mnoho dalších.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: