HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Norská smrt na stěně Kjerag + VIDEO

Z Norska přišla velmi smutná zpráva, která zasáhla celý lezecký svět. Skvělí horolezci Bjorn-Eivind Aartun a Stein-Ivar Gravdal patřící ke světové špičce zejména v oblasti big wallového lezení nepřežili pokus o prvovýstup na stěně Kjerag, která se tyčí nad fjordem Lysefjord v jihozápadní oblasti Norska.

V úterý 7.2. se z lezení nevrátili, a tak se je vydala hledat záchranná četa v helikoptéře. Ta už ale našla jen dvě bezvládná těla visící ve stěně, která byla pod nimi potřísněná krví. Za předběžnou příčinu tragédie je považován zásah padajícím ledovým blokem.

Bjorn-Eivind Aartun patřil vůbec k největším lezeckým hvězdám, jaké kdy na norském horolezeckém nebi zazářily. Pětačtyřicetiletý horolezec a fotograf z Osla se začal lezení věnovat naplno v roce 1987 – od této doby se mu podařilo uskutečnit několik mimořádných prvovýstupů, prvních volných přelezů a opakování zejména v Norsku. Od roku 2007 se věnoval především lezení v Patagonii, kde se mu podařil výstup cestou Los Tiempos Perdidos na Cerro Torre. V roce 2008 vylezl na stejný vrchol společně s Cullenem Kirkem (USA) po legendární cestě „Ragni route“ za pouhých 13 hodin.

Stein-Ivar Gravdal stál také u vzniku řady prvovýstupů v Norsku. Do povědomí širší veřejnosti se dostal zejména díky prvnímu zopakování legendární Norské cesty (VII 6b A4) na věž Great Trango (východní vrchol, 6231m) v Pákistánu. Zdolání této cesty (včetně sestupu) zabralo čtveřici lezců 27 dní.

Připomeňme si Bjorna-Eivinda Aartuna z lezeckých záběrů v norském západním Jotunheimenu.

Článek vyšek na www.lideahory.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: