HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Nepálské zážitky ve švýcarských Alpách

Nepálské zážitky ve švýcarských Alpách

Možná si myslíte, že vás trochu houpeme a nejste daleko od pravdy! Ve švýcarských Alpách naleznete celou řadu visutých mostů, které se mnohdy svoji délkou a výškou těm nepálským vyrovnají. Pojďme se na některé z nich pohoupat.

Trift Bridge

K nejnovějším řetězovým visutým mostům patří Trift Bridge kousek od města Intertkirchen. Se svými 170 m délky a 100 metry výšky nad zemí je nejdelším mostem svého druhu v Evropě.

Globální oteplování se nevyhnulo ani Švýcarsku a ledovci Trift. Ten v posledních letech ubýval takovou rychlostí, že již dále nebylo možno se dostat na chatu švýcarských alpinistů Trifthütte po vlastních nohou. V roce 2004 tu byl postaven lanový most ve stylu nepálského třílanového mostu, aby byla chata alespoň částečně přístupná pro turisty. Kvůli příliš velké vytíženosti byl most v roce 2009 zmodernizován do současné podoby, která snese větší zatížení a je bezpečnější. Postavena byla také lanová dráha, která zajišťuje k mostu přístup.

Přístupová cesta začíná ve vesnici Gadmen, odkud jezdí výše zmíněná lanovka. Cesta tam i zpět trvá přibližně 3 hodiny a včetně malého okruhu v okolí ledovce je dlouhá 6 km.

Most na Salbitbrücke Hiking Trail

Asi hodinu cesty od přístupového místa k Trift bridge leží obec Göschenen. Odtud se můžete podívat na další úchvatný most, který spojuje dvě turistické chaty Salbit- a Voralp- hütte. Cestu se doporučuje naplánovat tak, abyste přespali na jedné z chat. Od parkoviště je to přibližně 7 km a zabere 5 hodin. Jedná se o náročnou vysokohorskou cestu ve vysokých výškách. I jen kvůli mostu se doporučuje přibalit si horolezecký sedák na jištění. Na obou chatách si můžete zajistit jak nocleh, tak stravování.

Tento most je 90 metrů dlouhý a 64 cm široký a spojuje výše zmíněné chaty. Nachází se v nadmořské výšce 2380 m a je z něj překrásný pohled na ledovce Dammakette, Salbitské žulové skály, horu Sustenhorn a všudypřítomnou drsnou alpskou přírodu hodnou této nadmořské výšky.

Visutá cesta pro všechny

Pokud jsou pro vás dva předchozí mosty nepřístupné kvůli tomu, že nejste dostatečně zdatní anebo máte menší spolucestovatele, bude se vám líbit následující tip.

Z obce Sigriswil, asi 40 km jihovýchodně od města Bern, vede 7 km dlouhá lehká stezka podél jezera Thun až do Oberhofenu. Ihned na začátku vede cesta po 340 m dlouhém visutém mostě, jenž byl postaven pro místní školáky, kteří docházeli do Sigriswilu z osady Aeschlen. Most je zavěšen 180 m nad zemí, když se z něj rozhlédnete, nezbývá vám, než závidět školákům, kteří při své každodenní cestě vidí panorama Bernských alp a temně modrou barvu vod jezera Thun. Most je bezbariérový a široký 1,2 m, takže jej může navštívit opravdu každý. Vstup na most je zpoplatněn mýtným o jehož výši se raději vždy předem informujte.

Švýcarsko bez rámečku 2012

Grand Tour of Switzerland – logo Chtěli byste poznat všechny jazykové oblasti Švýcarska, vidět 22 velkých jezer, 11 míst zapsaných v seznamu UNESCO a projet 5 horských průsmyků? Na 1600 kilometrů dlouhé cestě Grand Tour of Switzerland to vše můžete autem či na motocyklu zvládnout za 7 dní. Pokud je cesta pro vás zároveň i cíl, chcete být svým vlastním pánem a toužíte poznat opravdu to nejlepší ze Švýcarska, je Grand Tour of Switzerland tou nejlepší volbou pro vaši příští letní dovolenou.

Více iformací o Grand Tour of Switzerland naleznete na www.MojeSvycarsko.com/GrandTour.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: