Nenechte si ujít horolezecký festival Sherpafest 2014

Nenechte si ujít horolezecký festival Sherpafest 2014

Zveme vás na 11. ročník horolezeckého festivalu Sherpafest, který se bude konat v pražském kině Aero v sobotu 8. listopadu 2014 již od 12:00!

Sherpafest tradičně spojuje do jednotlivých bloků premiérové domácí i zahraniční filmy s přednáškami našich špičkových horolezců a známých osobností horolezeckého dění!

Vstupenky a informace:

Letos jsme se rozhodli dát nám všem více příjemně stráveného času a přidali jsme oproti minulým ročníkům na začátek ještě jeden blok! Celodenní vstupné na všech pět bloků je 300 Kč, jednotlivý blok stále za 90 Kč. Před každým blokem proběhne losování o dárkové poukázky a hodnotné výrobky našich partnerů z oblasti lezeckého a outdoorového vybavení!

Rezervace a prodej vstupenek v kině Aero na www.kinoaero.cz. Pro objednání konkrétní vstupenky si vyberte permanentku/blok a klikněte v pravém dolním rohu (pod reklamou na eshop) na čas určující začátek produkce!

S koupí vstupenky neváhejte, minulé ročníky měly některé bloky beznadějně vyprodané!

Novinky, soutěže a zajímavosti o festivalovém dění budou aktualizovány na webu Sherpafestu www.sherpafest.cz a jeho facebookových stránkách www.facebook.com/sherpafest.

Sherpafest

Program

12:00 Blok 1

Ve vlasech vítr a pod nehty žula (fotografie, Jiří Švihy Švihálek, 60 minut)

Progresivní úderník českého horolezectví. V poslední době známý především díky extrémním sjezdům, například šestitísícové Ranrapalcy v peruánských Andách, za nějž mu byl Českým horolezeckým svazem uděleno ocenění Sjezd roku 2013. Pro nás si Jirka připravil vyprávění o svých dobrodružstvích na norských Lofotech, kde se zapsal několika prvovýstupy a o expedici na himálajskou Dhaulágiri, o jejíž prvosjezd se pokouší.

Fyrst (dokument, ČR, 2014, 20 minut)

Fyrst znamená islandsky první. V tomto případě ve smyslu poprvé, ve smyslu otevírání dveří a vykračování do neznáma. Příběh pěti slacklinerů a jednoho dokumentaristy o tom, jak se rozjeli za svým snem, o prvním zklamání, o schopnosti jít dál. „Fyrst“ je jméno první highline na Islandu, ta poslední, osmá, se jmenuje „Takk Takk“, tedy „Díky“. Takk Takk, Islande, za tvou krásu, drsnost, nedostupnost!

14:00 Blok 2

Ice Ice Baby (fotografie, Lucie Hrozová, 60 minut)

Křehká dívka se zbraněmi. I tak by šla popsat sympatická Lucka Hrozová, která boduje v jedné z nejextrémnějších disciplín moderního horolezectví – drytoolingu. Vedle skvěle rozjeté závodní dráhy má na svém kontě i přelezy nejtěžších drytoolových a mixových cest.

Stone Free (dokument, UK, 2014, titulky, 30 minut)

Julian Lines je nejlepší britský sólolezec, který v ústraní přelézá cesty smrdící hodnotou. Známý dokumentarista Alastair Lee sleduje „nejlepšího lezce, o kterém jste nikdy neslyšeli“, kterému ne každý ostrý pokus vyjde. Nutně dojde i na typicky britský černý humor.

V traileru se jedná pouze o ty části, kde se leze freesolo!

16:00 Blok 3

Koruna Himálaje (fotografie, Radek Jaroš, 105 minut)

Žijící legenda českého horolezectví. Radkovi se podařilo, jako prvnímu českému horolezci a patnáctému na světě, zkompletovat všech 14 osmitisícovek – tzv. Korunu Himálaje. Samozřejmě bez kyslíkového přístroje. Tento svůj projekt završil letos úspěšným výstupem na karákóramskou K2.

18:30 Blok 4

Průřezový medailon (fotografie, Igor Koller, 60 minut)

Podle svých slov Igor nikdy nebyl typ horolezce do vysokých hor, ale zato mu výborně sedí dlouhé skalní stěny. Za svou dlouhou horolezeckou kariéru vytvořil mnoho prvovýstupů, jak ve svých domovských Tatrách, na českém písečku (Hrana Kalamárky v teplických Chrámových stěnách), tak i v Alpách a Dolomitech (světově významná Cesta přes Rybu v jižní stěně Marmolády). Mimo svou sportovní činnost je Igor dlouholetým předsedou slovenského horolezeckého svazu JAMES.

China Jam (dokument, FR, 2014, titulky, 52 minut)

Skupina francouzských a belgických lezců a hudebníků, kteří po světě hledají neprostoupené stěny, se tentokrát vydává do odlehlého údolí na západě Číny. Nalézají zde přes tisíc metrů vysoký pilíř na téměř šesti tisícový kopec. Tam kde hy-, tam kde hy-, tam kde hysterie by se zmocnila běžných lezců, si tihle borci v závěsné posteli zajamují na svoje hudební nástroje a vzdor vichřici a omrzlinám se hrnou k vrcholu.

https://www.youtube.com/watch?v=vYE1qawNC_Q

21:00 Blok 5

Valley Uprising (dokument, 2014, anglicky / české titulky, 100 minut); REEL ROCK 9

Yosemity jsou Mekkou velkých stěn. Celovečerní dokument Valley Uprising popisuje počátky a lezeckou scénu v Yosemitech za posledních 50 let. Film oživuje všechny tamní legendy, od epické bitvy Royala Robbinse s Warrenem Hardingem o nejvyšší stěny, přes havárii letadla s pašovanou marihuanou v roce 1977 až ke stupňujícímu se napětí mezi horolezci a strážci národního parku. Závěr potom patří modernímu trendu závratných sólových výstupů.

Festivalové triko

Festivalové triko bude možné koupit přímo na festivalu. Motiv bude zveřejněn později.

Sponzory akce, kteří kromě hodnotných darů do tomboly před každým blokem, udržují vstupné v přijatelné míře pro všechny jsou: Hanibal, Travellunch, HighPoint, GoalZero, Tendonlezecké centrum Smíchoff.

Mediální partneři: Lezec.cz, Radio Beat a Pohora.cz.

Na shledanou se těší: Ondřej Smrž, Pavel Trnka, Ondřej Řípa, Jiří Řehoř, Jana Dohnalová a Zuzana Bártová

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: