Několik postřehů z vaření ve stanu

Několik postřehů z vaření ve stanu

Asi každému už se stalo, že převrhl ešus plný vody nebo jídla. A pokud ne, tak nevěřím, že nikdo z vás nezažil ty dvě vteřiny nervozity, když o hrnec či ešus zavadil a modlil se, aby to kymácení už skončilo. Dá se tomu předejít?

Ano dá. Vařte mimo stan Smějící se. Byl bych pokrytec, kdybych tvrdil, že nevařím ve stanu. Asi nikomu se při nepříznivém počasí (ale i při příznivém) nechce vařit venku, a proto to většina z nás riskne a uvaří si ve stísněném prostoru. To s sebou nese několik rizik:

– otrava zplodinami

– vznícení stanu nebo jeho poškození žárem

– popálení se o převrácený ešus nebo jeho obsah

– promočený spacák a další věci

– a tím posledním, ale neméně důležitým, je usínání s prázdným žaludkem J.

Pár mých postřehů z vaření ve stanu

Vlastním dva vařiče. Jeden je klasický VAR na plyn a ten druhý další klasika od MSR na kapalná paliva, s oběma jsem zažil pár zajímavých situací.

V následujících řádcích vypíšu několik zkušeností a postřehů, které mě při kuchtění „potkaly“. Třeba se z nich poučíte anebo přidáte do diskuze další.

– Zkušení mazáci se nám teď budou smát, ale když jsme si s kamarády koupili MSR, tak nám nedošlo, že při spalování benzínu si člověk musí dát tak velký pozor na emise. I přes to, že měli mí kamarádi otevřenou předsíňku a vařili v ní, stejně se nadýchali zplodin a byli vyřazeni na celý jeden den, a to ve výšce nad 6000 metrů. Takže na tohle si po koupi MSR dejte pozor.

– Pokud si jídlo připravujete mimo stan, tak se ujistěte, že při případném převržení se vařič nebude dotýkat stanu. To by se taky mohlo stát, že zapáleně klábosíte o těžkých krocích, které jste ve stěně museli překonat a zároveň vám hoří u nohou. Na škodu nebude ani to, když okolí vařiče vyčistíte od suché trávy apod.

– Ucho ešusu vždy směřujte do místa, kde o něj nezavadíte. A to i přesto, že se při kontrolování obsahu budete muset vše možně kroutit, abyste ucho chytli.

– Pokud vaříte v zimních podmínkách a stan je na sněhu, tak si přes podlážku uplácejte dobrou plošinku pro vařič. Někdy se totiž stane, že se plocha pod vařičem vlivem tepla trochu změní a už může být průšvih v podobě mokrého spacáku. Pokud ve stanu nemám dostatečně rovný terén a je poblíž dobrý placák, tak ho na chvíli pozvu do stanu, aby posloužil jako podložka.

– Při vaření ve stanu se musíte smířit s jedním faktem, a sice, že se vám na stěnách bude srážet voda. Pal to čert v létě, ale když máte teploty pod bodem mrazu, tak se ráno probudíte do ledového království. To taky ještě není tak špatné. Horší je, když to království začne rozmrzat a vy jste pořád uvnitř stanu. To potom zažijete malou dešťovou přeháňku uvnitř stanu. Tenhle efekt můžete dost zmírnit, když si otevřete vchody a pokud máte, tak  i „okýnka“.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: