Nejvyšší umělá stěna na světě? Je v Nevadě! + VIDEO

Nejvyšší umělá stěna na světě? Je v Nevadě! + VIDEO

Zrovna před dvěma týdny jsme si s kluky šli po lezení sednout na zahrádku, která sousedí s kostelem, a fantazírovali jsme, jak skvělé by bylo obsypat kostelní věž chyty J. Zdá se, že v Nevadě podobný nápad zhmotnili, když udělali z jedné ze stěn hotelu lezecké centrum, které se jmenuje Basecamp a bylo otevřeno začátkem června.

Stěna je vysoká 164 stop, což je zhruba 50 metrů. Díky této výšce stavitelé prohlašují, že je nejvyšší na světě. Možná by toto tvrzení mělo být konkrétnější a doplněno třeba o to, že se jedná o nejvyšší uměle postavenou lezeckou stěnu na světě. Například stěna přehrady u jezera Lago di Luzzone měří 165 metrů a jsou v ní navrtané chyty. Lezecké centrum „Basecamp“ je podle mě zajímavé především nápaditostí a využitím prostoru, kde by jinak visel billboard, anebo taky nic.

Lezecké centrum Basecamp, zdroj: : Whitney Peak HotelLezecké centrum Basecamp, zdroj: : Whitney Peak Hotel

Přečtěte si článek o nejvyšší volně stojící stěně na světě.

Stěna dostala licenci pro tzv. speed climbing, tedy lezení na rychlost. Pokud by vás zajímalo vstupné, tak to je asi 300 Kč pro dospělého.

Otvíracího dne se zúčastnil také lezec světového kalibru Kevin Jorgeson, který mimo jiné pracuje již pět let na nejtěžším „big wallovém“ projektu The Dawn Wall, který chce přelézt „volně“.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: